Sosyal Yardımlar

Koruyucu Aile Nasıl Olunur?

Koruyucu Aile Nasıl Olunur Hakkında Merak Edilenler

  1. Koruyucu Aile Nasıl Olunur Hakkında Merak Edilenleri Aşağıda Sıraladık

Koruyucu Aile Başvurusu?

Koruyucu Aile Olmanın Şartları Nelerdir ?

Koruyucu Aile Olabilmek için Devletin Verdiği Destekler ?

Akrabadan Koruyucu Aile Olurmu ?

Koruyucu Aile Olabilmek İçin Çocuğun Yaşı ve Cinsiyeti Hakkında Seçim Yapılabilirmi?

Hangi Özellikteki Çocuklar Koruyucu Aileye Verilebilir ?

Koruyucu Aile Kapsamındaki Aile Evlat Edinebilir mi ?

 

Koruyucu Aile Nasıl Olunur Hakkında Merak Edilenler ?

 

Koruyucu aile olmak isteyen kişiler, kimsesi olmayan ve ailesi tarafından terk edilmiş çocuklara bakmak isteyen onlara aile olmak isteyen kişilerdir. Devletin belirtmiş olduğu şartlara uygun olan sevgi ve güvenli bir aile ortamı sağlayabilecek kişiler koruyucu aile olabilirler.

Evli veya bekar , çocuklu veya çocuksuz herkes koruyucu aile olmak üzere ikamet ettikleri ilde bulunan il müdürlüklerine başvuruda bulunabilirler.Özellikle çocukların birinci dereceden akrabaları komşuları ve aile dostlarına öncelik verilir. Akrabaların koruyucu aile olma isteğiyle başvurduklarında sosyal incelemede yaş ve eğitim durumuna göre karar verilir.

Koruyuc aile adayı değerlendirilirken eşler arasındaki yaş farkı on yaşın üzerinde ise küçük olan eşin yaşı baz alınır. Bunun dışındaki durumlarda eşlenir yaş ortalaması baz alınır.

 

Koruyucu Koruyucu Aile Başvurusu?

 

Koruyucu aile olmak isteyenler yukarıdaki özellikleri taşıdıklarını düşünüyorlar ise aşağıda belirttiğimiz yerlerden başvuru yapabilirler.

. İkamet ettikleri ilçede Aile çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine

. ailevecalisma.gov.tr internet adresinden

. e-devlet üzerinden

Başvurularını yapabilirler.

 

 

Koruyucu Aile Olmanın Şartları Nelerdir?

 

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından belirli şartlar vardır bu şartlara uymayanlar koruyucu aile olamazlar. Koruyucu aile olabilmek için maddi gücü yerinde olan psikolojisi yerinde olan ve çocuğun bakımını üstlenebilecek durumda olmak gerekmektedir.Amaç çocuğun sağlıklı ve psikolojisine iyi gelecek bir aile ortamında yetiştiriliyor olmasıdır. Koruyucu aile olabilmek için resmi şartlar aşağıdaki gibidir;

. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak

. Türkiyede sürekli ikhamet etmek

. 25 ve 65 yaşları arasında olmak

. En az ilk okul mezunu olmak

. Düzenli bir gelire sahip olmak

. Koruyucu aile olunacak çocuğun gerçek anne ve babası olmamak

Bu şartları taşıyan kişiler koruyucu aile başvurunda bulunabilirler.Aile Çalışma sosyal Bakanlığı tarafından yapılan inceleme sonucunda değerlendirilme olumlu ise gerekli işlemler sağlanır.

 

 

Koruyucu Aile Olabilmek için Devletin Verdiği Destekler ?

 

Koruyucu ailelere devletin verdiği bazı destekleri vardır bu destekler çocuğun bakımını ve konforunu sağlayabilmek için maddi ve manevi destek  verilir. Destek kapsamında neler verildiğini aşağıda sıraladık;

. Koruyucu ailenin sosyal güvencesi yok ise eşlerden birinin asgari ücret tutarı üzerinden isteğe bağlı sigorta yapılır ve bakanlık tarafından ödenir

. Koruyucu aile ve korunan çocuk için gerektiği durumda üniversitelerin ilgili bölümlerinden ücretsiz psikolojik destek sağlanır.

. Okumak için il dışına giden çocuklarda hizmetin sonlandırılacağı bir durum yoksa aylık bakım ödemesi kütük kaydının bulunduğu il müdürlüğünce ödemeye devam edilir.

. Başka bir ile okumaya giden çocuğun ulaşım giderleri konaklaması ve ona yardımcı olmak için giden koruyucu aileninde bir günlük konaklama ve ulaşım gideri karşılanır.

. Çocukların eğitimi ve gelişimi için meslek edinmek için katılacakları kursların ücretsin kontenjanından yararlanmaları sağlanır .Buna ilişkin araç ve gereçler harç kurs ücretleri sınav ücretleri yaz okulu gibi ücretleri karşılanır.

. Tam gün öğrenmim gören evde yemek yeme olanağı bulunmayan çocukların harçlıkları iki katına çıkarılır.

. Çocuğun ihiyaçları için harçlık koruyucu aile tarafından verilir bu harçlık koruyucu ailede olmayan kurumun bakımındaki çocuklara verilen harçlıkla aynı olmalıdır.

. Servis ile okula giden çocukların ,engelli çocukların 4,5 yaş grubu kreş çocuklarının servis ücretleri kurum tarafından karşılanır.Eğer servis bulunamadıysa otobüs bileti fiyatları üzerinden ödeme yapılır.

. Nisan ve Ekim aylarında çocukların giyim masrafları karşılanır.

 

Akrabadan Koruyucu Aile Olurmu  ?

Devlet korumasına alınan çocuğun yapılan incelemeler sonucunda akrabaların ona bakması ihmal ve istismara yol açmayacaksa ve akrabalarda koruyu aile olmaya gönüllü varsa uzamanlar koruyucu aile olmalarına teşvik edebilir ve başvuruda bulunabilirler.

 

Koruyucu Aile Olabilmek İçin Çocuğun Yaşı ve Cinsiyeti Hakkında Seçim Yapılabilir mi?

Koruyucu aile olmak isteyen aile çocuğun yaşı ve cinsiyeti konusunda bir seçimleri olduğunu söyleyebilirler .Süreç içerisinde sosyal hizmet uzmanları ailenin yapısı ve bakabilecekleri çocuk hakkında tavsiyelerde bulunabilirler.

 

Hangi Özellikteki Çocuklar Koruyucu Aileye Verilebilir ?

Koruyucu ailelere verilen çocuklar biyolojik anne ve babası hayatta olan hukuki süreci devam eden evlatlık verilemeyecek çocuklardır.

 

Koruyucu Aile Kapsamındaki Aile Evlat Edinebilir mi ?

Koruyucu aile evlat edinmek isterse ve biyolojik anne babanın rizası olursa çocuk evlat edinme grubuna geçer . Çocuk evlat edindirilecekse ilk sırada koruyucu ailesi vardır. Koruyucu aile evlat edinmek istiyorsa ve 1 yıldan fazladır birliktelerse çocuk başka ailelerle eşleştirilmez.

 

 

 

 

 

 

Oy Verin !

Yardım Başvuru

Yardımbaşvuru.Net kurucusu ve yardım haberleri editörü. Belediye yardımları, devlet yardımları ve sosyal yardımlar konusunda makale editörü.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu