Sosyal Yardımlar

Kredi Başvurusu Yapmak Kredi Puanınımı Düşürülmü

Kredi Puanını Etkileyen Faktörler

Kredi Başvurusu Yapmanın Kredi Puanına Etkisi

Kredi Puanını Etkileyen Faktörler

Kredi Başvurusu Olumsuz ise Kaç Puan Düşürülür

Kredi Başvurusunun Findeks Notuna Etkisi

Kredi Puanı Nasıl Yükselir

 

Kredi çeşitlerinde ihtiyaç kredisi, konut kredisi, ev almak için kredi çekilir. Ev ve araçların fiyatları yüksek olduğu için ihtiyaç kredisi bu pahalılıkta daha ön planda yer almaktadır. Ülkemizde yükselen döviz kuru ekonomik nedenlerle geçimini sağlayamayan vatandaş ihtiyaç kredisine başvuru yapıyor.Kredi borcu olan vatandaş başka bankadan kredi başvuru yapıp diğerini kapatmaya çalışıyor ne yazık ki. Kredi başvurusu herkes yapabilir ama kredi alabilmek için öncelikle kredi notunuzun yüksek olması gerekmektedir. Her bankasının farklı notlar ile çalıştığı bilinir bazılarında 500 kredi notu ile bazısı 750 kredi notu ile kredi vermek için kriteri vardır. Bankalar devlet ve özel olarak ayrı olduklarından farklı not sistemleri vardır. Kredi çekmek için yapmış olduğunuz her işlem kredi skorunuzu etkilemektedir.

Kredi Puanını Etkileyen Faktörler

Kredi puanına etki eden nedenleri sizler için derledik;

. Ödeme düzensizliği ve geç ödeme

. Kullandığı kredi yoğunluğu

. Çok fazla sayıda başvuru

. Ret edilen kredi başvurusu

. Kredi kartı kullanım yoğunluğu

. Kredinin gecikmeye düşmesi

. Kredi kartının limitinin eksiye düşmesi

 

Kredi Başvurusu Olumsuz ise Kaç Puan Düşürülür

 

Kredi başvurusu yapıldığında banka tarafından ilk bakılan kredi puanınız olur.900 puana sahip olan biri kredi çekmesi zor iken 1400 puana sahip kişi kolaylıkla kredi çekebilir. Kredi başvurusu yaptığınızda reddedilen kredileriniz puanınıza etki etmez fakat bankalar tarafından bu retler görünür sistemde. Bu kredi retleri listelenir ve kredi çekme ihtimaliniz zorlaşır.

Kredi Başvurusunun Findeks Notuna Etkisi

Findeks kredi puanınızı düşüren en büyük etkenler kredilerinizi ve kredi kartlarınızı düzensiz ödemenizdir. Kredi başvurusu yapmak findeks notunuzu düşürmez ama ret yemiş başvurularınız bankalar tarafından listelendiği için ret alma olasılığınız daha yüksektir.

Kredi Puanı Nasıl Yükselir

Kredi başvurusu yapmak kredi notunuzu etkileyen bir eylemdir. Art arda yapılan başvurular her başvuru için kredi notunuzdan düşmektedir. Sadece kredi başvurusuyla da sınırlandırmıyor sistem nakit avans kredi kartı limit ve ödemeleri kredi kartı limit artırım başvurusu eksi hesap bu gibi işlemlerde notunuzu etkilemektedir. Kredi notunuzu yükseltmek için birkaç ay yapmanız gerekenleri sizler için derledik;

. Gecikmeye düşmeden ödemelerinizin asgarilerini ödemelisiniz. (yalnız kredi kartınızda üç ay üst üste sadece asgarisini öderseniz kartınız kullanıma kapatılır.)

. Kredi başvurusunu sık sık yapmamalısınız.

. Sık sık kredi kartı ve limit artırım başvurusu yapmamalısınız.

. Banka hesaplarınızda birkaç eksiye düşmemelisiniz. Hesabınızda para bulundurmakta pozitif bir yaklaşım olacaktır puanınız için.

. Banka bilgileriniz eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurmanız gerekir.

Yukarıdaki kriterlere uyarak bankalara ne kadar düzenli bir hayatınız olduğunu göstermeye çalışınız. Düzenli planlı yaşayan bir insanın kredi alması ve puanını yükseltmesi daha mümkün olmaktadır. Çalıştığınız bankasının kriterlerine uygun olarak kendinize bir sistem geliştirebilirsiniz.

 

Oy Verin !

Yardım Başvuru

Yardımbaşvuru.Net kurucusu ve yardım haberleri editörü. Belediye yardımları, devlet yardımları ve sosyal yardımlar konusunda makale editörü.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu