Yardım Haberleri

Maddi Yardımlar Yapan Devlet Kurumları ve Kuruluşlar Nelerdir 2022-2023

Günümüzde oluşan pandemi koşullarından ötürü, pek çok insan işsiz kalarak, kapanma süreçlerinde günübirlik olarak çalışmakta olan işçilerin çoğu geçimini sağlamak konusunda oldukça güçlük çekerek, evlerine ekmek bile götüremeyecek noktaya geldi.  Ekonomik krizin son derece yüksek safhada yaşandığı günlerde ise insanlar nasıl geçinebileceklerini bilemediklerinden dolayı; Belediyeler, Sivil Toplum Kuruluşları, Vakıflar, Dernekler, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve hayırseverlerden nasıl yardım alabileceklerini araştırmaya giriştiler.

Para Yardımı Yapan Devlet Ve Kamu Daireleri Hangileridir ? 

Maddi yardım ile ilgili olarak öncelikle bilmeniz gereken şey şudur ki; yaşadığınız şehirlerin il ve ilçe belediyeleri başta gelmek üzere kaymakamlıklardan tarafından da yardım talebinde bulunabilme olanağına sahipsiniz. Fakat bu yardımlardan yararlanabilmek üzere, kayıtlı sigorta çalışanı olmadığınız ve geçiminiz adına herhangi bir yerde çalışmadığınızı ispatlamakla ilgili gerekçeli durumunuz söz konusu olmaktadır. Herhangi bir gelirinizin olmadığı doğrultuda söz konusu yardımlardan faydalanabilme şansınız mümkündür.

Söz konusu yardımları gerçekleştiren kurumlara maddi yardım başvurusu yapacağınız zaman diliminde sizlerden fakirlik kâğıdı getirmeniz gerektiğine dair belge talep ederler. Söz konusu olan bu kâğıdı, bağlı olduğunuz muhtarlıklar tarafından ücretsiz bir şekilde alma durumunuz söz konusudur. Gerçekleştirilen başvurunuza istinaden kaymakamlık ve il, ilçe belediyelerinizin evinizi kontrole gelip sizi ve durumunuzu incelemeye almaları konusunda olumlu bir yanıt gelmesi halinde maddi yardım alma hakkını kazanmış bulunmaktasınız. Bu tür yardımları sağlayan kurum ve kuruluşlar; Eğitim yardımı, gıda yardımı, yakacak yardımı, giyim yardımı, barınma yardımı, kira yardımı, sağlık yardımı, elektrik yardımı ve bakıma muhtaç aylığı gibi pek çok çeşitli destekler sağlamaktadırlar. Özellikle okula giden çocuklarınız varsa, eğitim yardımı alma hakkını kazanma oranınız oldukça yüksektir.

2022 Yılına Ait Maddi Yardım Nasıl Alınır? 

Maddi yardım alabilmek üzere, belirtmiş olduğumuz devlet kurumlarına başvuruda bulunma hakkınız söz konusudur. Fakat e-devlet üzerinden her ne kadar yardım forumları bulunma durumu söz konusu olmuş olsa da, maalesef halen daha aktif bir şekilde kontrol altında olması söz konusu değildir. Yapmış olduğunuz başvurulara maalesef ki geri dönüş alınması mümkün değildir. Bu sebepten ötürü yüz yüze başvurular doğrultusunda taleplerinizi iletmenizi önemle rica ederiz.

Bu durumların yanı sıra Alo 144 hattı aracılığı ile başvuruda bulunabilme şansınız da mümkündür. İhtiyaç sahibi ve muhtaç bir pozisyonunuz var ise; Alo 144 hattını arayarak yardım almak üzere talebinizi belirterek de yardım isteğinde bulunabilirsiniz. Ancak sizler yine de kaymakamlık ve belediyelere şahsen gitmek suretiyle sürecin hızlanmasına destek olabilmeniz söz konusudur.

Para Yardımı Yapan Hayırseverler :

Maddi yardım almak üzere, insanlar kamu kurum ve kuruluşların yanı sıra hayırseverlerden yardım almak için de çaba sarf etmektedir. Bunun sebebi kurum ve kuruluşların ödemelerinin genellikle dört ayda bir ya da iki ayda bir şeklinde ödenme planlarının hazırlanmış olmasıdır. Hayırseverlerden alabilecekleri destekler düzenli olacağından dolayı,  biraz nefes alarak yaşayabilmeyi arzulayan insanlar için, hayırseverlerin Maddi yardım yapıp yapmadığını da araştırmada bulunmaktadırlar. Hayırseverler için genellikle yaşadığınız il ve ilçenin kendi derneklerinden ulaşma şansınız daha yüksek oranda olduğunu belirtmeliyiz. Genellikle hayırseverler bu tür derneklerle isimlerini gizli tutmak suretiyle yardım konusunda destek sağlamaları söz konusudur.

para yardimi yapan dernek veya kuruluslar 1 - Maddi Yardımlar Yapan Devlet Kurumları ve Kuruluşlar Nelerdir 2022-2023

Maddi Yardım Yapan Vakıflar Hakkında

Maddi yardım gerçekleştirmekte olan vakıflar insanlar tarafından en çok merak edilen hususlar arasında yer alması ile bilinir. Ülkemizde çok fazla vakıf ve dernek bulunması söz konusudur. Sizlerle maddi yardım dernekleri ve vakıfları ile ilgili olarak, en çok bilinen STK’ların isimlerini paylaşmamız gerekirse :

ENDES Engellilere Destek ve Yardım Derneği

Vuslat Derneği

Kocaeli İnsani Yardım Derneği

İnsani İnşa Derneği

İyilik Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği

Beşir Derneği

AİP Acil İhtiyaç Projesi Vakfı

Ankara İnsan Hakları ve Hizmet Derneği

Türkiye Yardım Sevenler Derneği

Nef Vakfı

TOÇEV

Ayhan Şahenk Vakfı

Hayrat Yardım Derneği

Dost Eli Derneği

Çare Derneği

Ahbap Derneği 

Bu yukarıda saymış olduğumuz dernek ve vakıflar dışında yaşamış olduğumuz illerde bulunan dernekleri de araştırarak, onlara da başvuruda bulunmanızı öneride bulunmaktayız. Yardıma muhtaç insanlar için özellikle bu zorlu pandemi koşullarında ayakta kalabilmeleri adına, pek çok kurum ve kuruluş çeşitli destekler sunmaları ile bilinmektedirler.

Kira Yardımı Yapan Vakıflar Hakkında

Günümüz şartlarında maalesef ki maddi yardıma ihtiyacı olduğunu ifade eden, sayıları giderek artan pek çok ihtiyaç sahibi vatandaş bulunmaktadır. Ekonomik şartları konusunda fazlası ile etkilemekte olan korona virüs salgını ile insanların vakıf ve derneklerden yardım alabilmek adına kuyruklarca sıraya girmelerine sebep olduğunu belirtmek isteriz. Özellikle insanlar gıda ve giyim yardımının yanı sıra, kira yardımı almak üzere de arayışlara girmelerine sebep olması söz konusudur. Kira yardımını Aile Sosyal Hizmetler ve Çalışma Bakanlığından tarafından talep edebileceğiniz üzere, vakıf ve derneklere de bu konu ile ilgili olarak başvuru gerçekleştirerek, maddi yardım alma şansınızı fazlasıyla arttırabilirsiniz.

Para Yardımı Yapan Kişiler Hakkında

Maddi yardım ile ilgili olarak,  insanların para yardımı yapan kişileri de merak etmeleri söz konusudur. Fakat birebir olarak bilinen kişi isimleri mevcut değildir. Bu tarz hayırseverler ise dernekler aracılığı ile insanlara yardım sağlamaktadırlar. Mevcut olarak bulunduğunuz il ve ilçenin derneklerine yardım başvurusu yapmanız halinde para yardımı gerçekleştiren kişiler tarafından sizlerin ve ailenizin ihtiyaçları da özenle karşılanarak ve nelere ihtiyaç duyduğunuz araştırılarak süreç bu şekilde ilerlemektedir.

Para Yardımı Yapan Futbolcular Hakkında

Maddi yardım gerçekleştirmekte olan pekçok futbolcu olduğu bilinmesinden ötürü insanlar maddi yardım yapan futbolcuların telefon numaralarını merak içerisindedirler. Ancak futbolcuların telefonları maalesef ki kimse ile paylaşılması söz konusu değildir. Futbolcular genellikle vakıflara ve derneklere yardım göndererek, insanlara vakıf ve dernek yolu ile yardım gerçekleştirebilmeleri söz konusudur.

Bu sebeple sizler de yardım almak istiyorsanız futbolcuları sosyal medya hesaplarından rahatsız etmek  gibi basit ve işe yaramayan işlemler yerine, söz konusu dernekleri bularak, onlara yardım başvurusunda bulunmanız daha doğru olacaktır. Sizlere yazımızın devamında dernek isimlerini de söylememiz gerekirse ;

 • Dosteli Derneği
 • Vuslat Derneği
 • Fakir Ve Muhtaçlara Yardım Derneği
 • Türkiye Yardım Sevenler Derneği
 • Kocaeli İnsanı Yardım Derneği
 • Uluslararası İnsani Yardım Ve Eğitim Derneği
 • Düşün Taşın Derneği
 • İnsani İnşa Derneği
 • Çare Derneği
 • Ankara İnsan Hakları Ve Hizmet Derneği
 • Ahbap Derneği
 • İHH Derneği
 • Türkiye Sokak Çocukları Vakfı
 • Ayhan Şahenk Vakfı
 • Acil İhtiyaç Projesi Vakfı
 • Vehbi Koç Vakfı
 • İstanbul Sanayi Odası Vakfı
 • Suna Ve İnan Kıranç Vakfı
 • Mehmet Zorlu Vakfı
 • Türk Eğitim Vakfı
 • Akkanat Eğitim Ve Sanat Vakfı
 • Rüştü Akın Vakfı
 • Hacı Ömer Sabancı Vakfı
 • Anadolu Vakfı
 • Toplum Gönüllüleri Vakfı
 • Alarko Eğitim Ve Kültür Vakfı

Maddi Yardım Yapan Ünlüler Hakkında

Maddi yardım gerçekleştiren zenginler ve ünlü isimler oldukça merak konusudur. Fakat ünlü isimlerin başında herkesin de bildiği üzere, Haluk Levent gelmektedir. Bunun yanında  Müge Anlı, Ebru Gündeş, Hülya Avşar, Demet Özdemir, Acun Ilıcalı, Murat Boz, Cenk Tosun, Caner Erkin, Mehmet Topal, Gökhan Gönül, Hande Yener, Aras Bulut İynemli ve Beyazıt Öztürk gibi isimler de maddi yardım konusunda oldukça cömert ünlüler arasındadır.

5/5 - (1 vote)

Yardım Habercisi

Devlet yardımları, belediye yardımları ve yardım yapan dernekler hakkında zengin makale ve haber paylaşımları yapıyorum...

İlgili Makaleler

3 Yorum

 1. S.a. Bingöl Belediyesi yardımları konusunda arayabileceğim bir numara var mıdır ? Evde yatalak hastam var lütfen bu konuda destek almam lazım.

 2. Yardım Haberleri araştırırken konunuzu gördüm Bayburt Belediyesi yardımları için bilgi bekliyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu