Yardım BaşvurusuYardım Haberleri

Mama ve Bez Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yardıma muhtaç ve yoksul ailelerin dünyaya gözlerini yeni açmış bebekleri için mama ve bez ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla ülkemizde belediyeler, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları başı çekmek üzere pek çok  kurum, dernek ve vakıf; yardıma muhtaç bu ailelere mama ve bez yardımında bulunmaktadır.

Yardıma muhtaç aileler; kamu kurum ve kuruluşlarına mama ve bez yardımı başvurusunda bulunmak suretiyle; maddi olarak para yardımı alabileceklerinin yanı sıra, Yeni Doğan Bebek Paketi desteği kapsamında bulunan bebek maması, bebek bezi, bebek beşiği gibi temek bebek ihtiyaçları barındıran malzemelerin bulunduğu hediye paketlerine de yardım kapsamında sahip olabilirler.

Mama ve Bez Yardımı Nasıl Alınır ? 

TC Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yardıma muhtaç ailelere destek olmak adına, yeni doğan bebeklerin sağlıklı gelişimini desteklemek üzere yapılan yardıma mama ve bez yardımı ismi verilmektedir. Ülkemizde de Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan ayrıca pek çok kurum ve kuruluş da yardıma muhtaç ailelere mama ve bez yardımı sunmaktadır.

Mesela; ihtiyaç sahibi vatandaşlar, mama ve bez yardımı almak üzere belediyelere, derneklere, vakıflara ve sivil toplum kuruluşlarına başvurabilir ve ihtiyaçlarına yönelik yardımları alabilirler. Başvurular; sosyal hizmetler müdürlüklerine gidilerek de bu işlemler gerçekleştirilmektedir.

mama yardimi nereden alinir 1 - Mama ve Bez Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Mama ve Bez Yardımı Nereden Temin Edilir ?

Mama ve bez yardımı başvurusu nereye yapılmalıdır ve mama ve bez yardımı nereden temin edilir sorusunun cevabına aşağıdan ulaşabilirsiniz ;

 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından yardım alınabilir.
 • Sosyal Yardım Derneklerinden yardım alınabilir.
 • Belediyelere başvurulabilir.
 • Sosyal Güvenlik Kurumuna başvurulmaktadır.
 • Kaymakamlıklarda bulunan sosyal hizmetler biriminden yardım alınabilir.

Mama ve Bez Yardımı Başvurusu 

Mama ve bez yardımına nasıl başvurabileceğiniz ve hangi kurumlar aracılığıyla  mama ve bez yardımından faydalanabileceğiniz konusunda aşağıdaki yazımız sizlere yardımcı olacaktır.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Mama ve Bez Yardımı Başvurusu Hakkında 

Yardıma muhtaç ve yoksul ailelere yönelik pek çok yardımda bulunan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı; ihtiyaç sahibi ailelerin mama ve bez yardımı başvurularını beklemektedir.

Bahsi geçen yardıma başvurmak isteyenlerin kaymakamlık binalarına bağlı olmak suretiyle, faaliyetlerine devam eden sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına giderek, burada başvuru formu doldurmaları gerekliliği sunulmaktadır.

Vatandaşlar; sosyal hizmetler müdürlüklerine gitmek suretiyle de başvurularını gerçekleştirebilme imkanına sahiptir. Başvurusu kabul edilen adaylar ise; yeni doğan bebekleri için 2 yıl boyunca bu destekten yararlanabilme olanağına sahiptir.

Mama ve bez yardımı parası; başvuru sahibinin şahsi hesabına yatırılmaktadır. İhtiyaç sahipleri; Ziraat Bankası’ndan veya PTT şubelerinden kendi hesaplarına yatırılan parayı çekebilmektedirler.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı; başvurusu kabul edilmesi halinde ihtiyaç sahiplerinin kişisel hesaplarına 2022 yılı için aylık olmak üzere 239 TL yardım parası yatırmaktadır. Yardım parası; her yıl o günün şartları doğrultusunda güncellenmektedir.

Belediye Mama ve Bez Yardımı Başvurusu Hakkında

Ayni ve nakdi yardımları ile muhtaç ve yoksul vatandaşlarına sunulan desteği, 2022 yılı içerisinde ve pandemi süreci de dahil olmak üzere hiçbir şekilde, yalnız bırakmamak suretiyle belediyelerimiz de yoksul ailelere mama ve bez yardımı olarak yapmaya devam etmektedir.

Belediyeler tarafından ihtiyaç sahiplerine sunulan mama ve bez yardımına başvurmak isteyenlerin ise bulundukları ve bağlı oldukları büyükşehir belediyelerine ya da ilçe belediyesine gitmek suretiyle, bu merkezlerde  başvuru formu doldurmaları talep edilmektedir.

Belediyelerimiz; Hoş geldin Bebek Paketi kapsamında yeni doğum yapan annelere beşik, bebek bezi, bebek maması, battaniye, kıyafet gibi temelde ihtiyacı bulunan yeni doğan bebeklere yönelik malzemeler hediye etmektedir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi; Askıda fatura projesi planlayarak, Anne-Destek paketi kapsamında yardıma muhtaç ve dar gelirli annelerin mama ve bez yardımı almalarına olanak sağlamaktadır.

Askıda fatura online sitesi üzerinden annelere verilmek üzere bağışlanan 150 TL ya da 250 TL yardım parasını ihtiyaç sahibi annelerin İstanbulkart’larına yatırarak gerekli desteği sunmaktadır. İstanbulkart sahibi yardıma muhtaç ve dar gelirli anneler; İstanbulkart’larına yatırılan 150 TL ya da 250 TL yardımlarla anlaşmalı marketlerden yalnızca bebek maması ve bebek bezi alabilmekle sınırlıdır.

Yardım Başvurusu Konusunda Dikkatinizi Çekebilir :

Bez ve Mama Yardımı Başvuruları Nereye Yapılmalıdır ?

Bez ve mama yardım başvuruları, belediyelerin, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarının yanı sıra farklı kurumlara da yapılabilme olanağı mevcuttur.

Bu kurumlar ise :

 • Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları başta olmak üzere,
 • Belediyeler
 • Kaymakamlık binalarındaki sosyal hizmetler müdürlükleri
 • Sosyal Güvenlik Kurumları
 • Dernekler ve vakıflar
 • İş adamları

Başvuru şartlarını taşımanız halinde; yukarıdaki kurumlara iletişime geçmek suretiyle  başvuru formu doldurarak mama ve bez yardımına başvurabilmeniz mümkündür.

bez yardimi icin basvuru sartlari 1 - Mama ve Bez Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Mama ve Bez Yardımı Başvurusu Sorgulaması 

Mama ve bez yardımı başvuruları; ortalama olarak 30 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Başvurusu kabul edilen kişilere ise sms ya da mail yoluyla bilgi verilmektedir.

Mama ve bez yardımı başvuru sonucunuzu nasıl sorgulayabileceğiniz hakkında detaylı bilgi sahip olmak için sosyal destek hattını aramanız yeterli olacaktır.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Mama ve Bez Yardımı Başvurusu Sorgulaması Hakkında

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olarak 7/24 hizmet vermekte olan, vatandaşların sosyal yardım talepleri ile ilgili bilgi sahibi olabileceğiniz, Alo 183 destek hattını arayarak, başvurularınızın sonuçlanıp sonuçlanmadığını öğrenebilme olanağına sahipisiniz.

Başvurunuzu gerçekleştirdiğiniz sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gitmek suretiyle ya da vakfa ait telefon numarasını arayarak da başvurunuzun son durumuna hakkında bilgi edinebilmeniz mümkündür.

 • 2022 Yılına ait Mama ve Bez Yardımı Başvurusu için Gerekli Evraklar
 • Mama ve bez yardım başvurusu için gerekli olan belgeleri aşağıdadır:
 • TC kimlik kartı ya da nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi istenir.
 • SGK’dan alınması gereken gelir belgesi gereklidir.
 • İşsiz vatandaşların SGK’dan almaları istenen ve işsiz olduklarını gösteren belge gerekir.
 • İkametgah belgesi istenmektedir.
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği istenmektedir.
 • Kirada oturan başvuru sahipleri için kira sözleşmesi istenmektedir.
 • Muhtarlıktan alınması gereken fakirlik belgesi gerekmektedir.
 • Bebeğin kimlik numarasının bulunduğu nüfus cüzdanı istenir.
 • Ayrıca tüm bunların yanı sıra belirtmeliyiz ki kendi üzerine taşınır veya taşınmaz bir mülkü olanların başvuruları kabul edilmemektedir.

Mama ve Bez Yardımından Kimler Yararlanabilir?

Mama ve bez yardımı konusunda; yoksullara, muhtaç ve dar gelirli kişilere yapılması ile bilinir. Yardıma muhtaçlar, düzenli bir işi olmayan ya da işsiz vatandaşlar için; yapılan diğer yardımlarda olduğu üzere, bu yardımdan da öncelikli olarak yararlanmaları söz konusudur.

Dar gelirli ve yoksullar olarak hane halkı kişi başı aylık ortalama geliri; asgari ücretin 1/3’ü olmak üzere ve bu rakamın altında kalanlar da gerekli yardımı alabilmek durumundadır. Mama ve bez yardımı için; 0-3 yaş aralığında olan en az 1 bebeği bulunan anneler faydalanabilmektedir.

PTT’ye yatırılan yardım parası, yalnızca bebeğin annesi çekebilir olarak düzenlenmektedir.

Oy Verin !

Yardım Habercisi

Devlet yardımları, belediye yardımları ve yardım yapan dernekler hakkında zengin makale ve haber paylaşımları yapıyorum...

İlgili Makaleler

3 Yorum

 1. Yardım Habercisi teşekkür ederim yazınız için Mama ve Bez Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? konusunda tüm aradığım cevapları buldum.

 2. Kolay gelsin yazılarınızı takip ediyorum Nevşehir Belediyesi erzak yardımı konusunda destek olabilir misiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu