Sosyal Yardımlar

Mama ve Bez Yardımına Başvuru Nasıl Yapılır? 2023

Mama ve bez yardımı başvurusu
E-devletten mama ve bez yardımı başvurusu
Mama ve bez yardımı başvurusu

SGK mama ve bez yardımı başvurusu

 

 

Mama ve Bez Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Yoksul ve fakir ailelerin dünyaya gözlerini yeni açmış bebeklerinin mama ve bez ihtiyaçlarını karşılamak adına ülkemizde belediyeler, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları başta olmak üzere birçok kurum, dernek ve vakıf; bu ailelere mama ve bez yardımında bulunuyor. Yoksul aileler kamu kurum ve kuruluşlarına mama ve bez yardımı başvurusunda bulunarak; para yardımı alabilecekleri gibi Yeni Doğan Bebek Paketi desteği kapsamında bebek maması, bebek bezi, bebek beşiği vb. malzemelerin yer aldığı hediye paketlerini de alabiliyorlar. Mama ve Bez Yardımına Başvuru Nasıl Yapılır? Başvuru Sorgulama?

Mama ve Bez Yardımı Nedir?
Mama ve Bez Yardımı Nereden Alınır?
Mama ve Bez Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Mama ve Bez Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?
Belediye Mama ve Bez yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?
Mama ve Bez Yardımı Başvurusu Sorgulama
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Mama ve Bez Yardımı Başvurusu Sorgulama
Belediye Mama ve Bez Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?
Bez ve Mama Yardımı Başvuruları Nereye Yapılır?
Mama ve Bez Yardımı Başvurusu Sorgulama
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Mama ve Bez Yardımı Başvurusu Sorgulama
Belediye Mama ve Bez Yardımı Başvurusu Sorgulama
2023 Mama ve Bez Yardım Parası Ne Kadar?
2023 Mama ve Bez Yardımı Başvurusu için Gerekli Evraklar
Mama ve Bez Yardımından Kimler Yararlanabilir?
Mama ve Bez Yardımı Başvurusu için Gerekli Belgeler
Mama ve Bez Yardımı İletişim Numarası

 

Mama ve Bez Yardımı Nedir?

TC Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yoksul ailelere destek olmak, yeni doğan bebeklerin sağlıklı gelişimini desteklemek adına yapılan yardıma mama ve bez yardımı ismi veriliyor. Ülkemizde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının yanı sıra birçok kurum e kuruluş da yoksul ailelere mama ve bez yardımı sunabiliyor. Örneğin ihtiyaç sahibi vatandaşlar mama ve bez yardımı almak adına belediyelere, derneklere, vakıflara ve sivil toplum kuruluşlarına başvurabiliyorlar. Başvurular sosyal hizmetler müdürlüklerine gidilerek de yapılabiliyor.

Mama ve Bez Yardımı Nereden Alınır?

Mama ve bez yardımı başvurusu nereye yapılır ve mama ve bez yardımı nereden alınır sorusuna cevap vermek gerekirse;

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına
Sosyal Yardım Dernekleri
Belediyelere
Sosyal Güvenlik Kurumu
Kaymakamlıklarda bulunan sosyal hizmetler biriminden

Yeni doğan bebek mama ve bez yardımı başvurusu Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İl Müdürlüklerine, Sosyal dayanışma ve yardımlaşma vakıflarına, kaymakamlık binalarındaki sosyal hizmetler müdürlüklerine ve muhtarlıklara gidilerek yapılabilir.

Mama ve Bez Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Mama ve bez yardımına nasıl başvurabileceğinizi hangi kurumların mama ve bez yardımında bulunduğunu aşağıda açıklamaya çalıştık;

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Mama ve Bez Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Muhtaç ve yoksul ailelere yönelik birçok yardım yapan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ihtiyaç sahibi ailelerin mama ve bez yardımı başvurularını kabul ediyor. Bu yardıma başvurmak isteyenlerin kaymakamlık binalarına bağlı olarak faaliyetlerine devam eden sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına gitmeleri burada başvuru formu doldurmaları gerekiyor. Vatandaşlar, sosyal hizmetler müdürlüklerine giderek de başvurularını gerçekleştirebilirler. Başvurusu kabul edilen adaylar yeni doğan bebekleri için 2 yıl boyunca bu destekten yararlanabiliyorlar.

Mama ve bez yardım parası başvuru sahibinin hesabına yatırılıyor. İhtiyaç sahipleri Ziraat Bankası ya da PTT şubelerinden kendi hesaplarına yatırılan parayı çekebiliyorlar. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı başvurusu kabul edilen ihtiyaç sahiplerinin hesaplarına 2023 yılı için aylık 239 TL yardım parası yatırıyor. Yardım parası her yıl güncelleniyor.

Belediye Mama ve Bez yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ayni ve nakdi yardımları ile muhtaç ve yoksul vatandaşlarını 2023 yılında ve pandemi sürecinde de hiçbir şekilde yalnız bırakmayan belediyelerimiz de yoksul ailelere mama ve bez yardımı yapabiliyor. Belediyeler tarafından sunulan mama ve bez yardımına başvurmak isteyenlerin ise bağlı oldukları büyükşehir belediyesine ya da ilçe belediyesine giderek burada başvuru formu doldurmaları gerekiyor. Belediyelerimiz; Hoş geldin Bebek Paketi kapsamında yeni doğum yapan annelere beşik, bebek bezi, bebek maması, battaniye, kıyafet vb. yeni doğan bebeklerin ihtiyaçlarına yönelik malzemeler hediye ediyor. Örneğin İstanbul Büyükşehir Belediyesi; Askıda Fatura projesi kapsamında Anne-Destek Paketi kapsamında yoksul ve dar gelirli annelerin mama ve bez yardımı almalarına olanak tanıyor. Askıda Fatura sitesi üzerinden anneler için bağışlanan 150 TL ya da 250 TL yardım parasını ihtiyaç sahibi annelerin İstanbulkart’larına yatırılıyor. İstanbulkart sahibi yoksul anneler istanbulkart’larına yatırılan 150 TL ya da 250 TL yardımlarla anlaşmalı marketlerden yalnızca bebek maması  ve bebek bezi alabiliyorlar. Belediyelere bizzat başvurabileceğiniz gibi online olarak da https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine de tıklayabilirsiniz.

 

 

Mama ve Bez Yardımı Başvurusu Sorgulama

Mama ve bez ardımı başvuruları ortalama 30 gün içerisinde sonuçlanıyor. Başvurusu kabul edilen kişilere SMS ya da mail yoluyla bilgi veriliyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Mama ve Bez Yardımı Başvurusu Sorgulama

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olarak 7/24 hizmet veren vatandaşların sosyal yardım taleplerini dinleyen ALO183 Sosyal Destek Hattını arayarak başvurularınızın sonuçlarını sorgulayabilirsiniz.

Belediye Mama ve Bez Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Belediye yardım sonucunuzu öğrenmek istediğinizde başvurunuzu gerçekleştirdiğiniz belediyeye gidebilir ya da belediyeyi arayabilirsiniz. ALO 153 Beyaz Masayı arayarak da yetkili kişilerden durumu sorgulayabilirsiniz.

2023 Mama ve Bez Yardım Parası Ne Kadar?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı mama ve bez yardım paraları her yıl Haziran ayında güncelleniyor. 2023 yılı için ailelere aylık 450 TL yardım yapılıyor. Başvurusu kabul edilenler; 2 yıl yardım parası alabiliyorlar. Anneler hesaplarına yatırılan paraları PTT şubelerine giderek çekebiliyorlar. Belediyeler ise ailelere mama ve bez yardım parası vermenin yanı sıra direk mama ve bez dağıtmayı tercih edebiliyor. Belediyeler tarafından yapılan yardımın nakdi yardım mı yoksa ayni yardım mı olacağı yani yeni doğum yapan annenin hesabına yatırmayı mı yoksa ona bez ve mama dağıtmayı mı tercih edeceği başvurulan belediyenin bütçesine göre değişebiliyor.

2023 Mama ve Bez Yardımı Başvurusu için Gerekli Evraklar

Mama ve bez yardım başvurusu için gerekli olan belgeleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

TC kimlik ya da nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
SGK’dan alınması gereken gelir belgesi
İşsiz vatandaşların SGK’dan almaları gereken ve işsiz olduklarını gösteren belge
İkametgah belgesi
Vukuatlı nüfus kayıt örneği
Kirada oturan başvuru sahipleri için kira sözleşmesi
Muhtarlıktan alınması gereken fakirlik belgesi
Bebeğin kimlik numarasının bulunduğu nüfus cüzdanı

 

Mama ve Bez Yardımından Kimler Yararlanabilir?

Mama ve bez yardımı; yoksullara, muhtaç ve dar gelirli kişilere yapılıyor. Muhtaç olan yani düzenli bir işi olmayan işsiz vatandaşlar diğer yardımlardan olduğu gibi bu yardımdan da öncelikli olarak yararlanabiliyorlar. Dar gelirli ve yoksullar yani hane halkı kişi başı aylık ortalama geliri asgari ücretin 1/3’ü ve altında olanlar da bu yardımı alabilir. Mama ve bez yardımı 0-3 yaş aralığında en az 1 bebeği olan annelere yapılıyor. PTT’ye yatırılan yardım parasını yalnızca bebeğin annesi çekebiliyor. Yoksul ve dar gelirli vatandaşlara belediyeler ya da Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan mama ve bez yardımını Süt ve Doğum Yardımları ile de karıştırmamak gerekiyor. Süt ve Doğum Yardımı; kendisi ya da eşi sigortalı bir işte çalışan kişilere yapılıyor. Mama ve Bez yardımı ise işsiz çalışmayan vatandaşlarla dar gelirli ailelere yönelik olarak yapılıyor.

Mama ve Bez Yardımı İletişim Numarası

Devletten ve belediyeden yapılan mama ve bez yardımı için ALO144 sosyal yardım hattını arayabilirsiniz. Belediyeden mama ve bez yardımı almak için ALO153 destek hattını aramanız mümkündür.

Oy Verin !

Yardım Başvuru

Yardımbaşvuru.Net kurucusu ve yardım haberleri editörü. Belediye yardımları, devlet yardımları ve sosyal yardımlar konusunda makale editörü.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu