Belediye YardımlarıYardım Başvurusu

Manisa Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu 2022-2023

Manisa Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nereden ve Nasıl Yapılır?

Manisa Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu

Büyükşehir Belediyeleri, sayısı gittikçe fazlalaşan dar gelirli ve ihtiyaç sahibi insanlara yardım etmektedir. Korana virüs salgını ile artan yardımlar sistemleştirilmiş ve çeşitli yardım faaliyetleri düzenlenmeye başlanmıştır. Bu yazımızda sizlere, Manisa Büyükşehir Belediyesinin yaptığı yardımları anlatacağız. Aynı zamanda nasıl ve nereden Manisa Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu yapabileceğinizi göstereceğiz.

Manisa Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardımları Nelerdir?

Belediye, kendilerinin ve bakmakla yükümlü oldukları kişilerin ihtiyaçlarını gideremeyen vatandaşlara yardım etmektedir. Kısacası düzenlediği  projelerle beslenmeden barınmaya kadar her konuda vatandaşlarına yardım eli uzatmaktadır. İş kaybı yaşayan esnaf sayısının artmasıyla birlikte kiraların ödenmesi güçlenmiştir. Belediyenin düzenlediği kira yardımları bir  nebze de olsa esnafımızı rahatlatmıştır.

Şehir merkezinde yer alan Gıda Bankası ile yardıma ihtiyacı olan vatandaşlarımız alışveriş yapabilmektedir. Aynı zamanda alışveriş için belirlenen ailelere gıda yardım kartları temin edilmektedir.  Evinden çıkacak durumu olmayan vatandaşlarımızın evlerine gıda yardım kolileri tedarik edilmektedir. İçerisinde çölyak hastalarına özel glütensiz un bulunan bu koliler ailelerin yardımına koşmaktadır.

Manisa Büyükşehir Belediyesi, okullar ile görüşmeler yaparak ihtiyaç sahip öğrencileri tespit etmektedir. Bunun yanında öğrenciler için gerekli olan mont, bot, spor ayakkabı ve okul malzemesi temini yapmaktadır. Okul yönetimi aracılığıyla yürütülen bu yardımlarla böylece daha fazla öğrenciye ulaşılmak umut edilmektedir.

Belediyenin her seneye özel ayırdığı bütçeler ile, yaşlılara miktarı değişmek üzere aylık verilmektedir. İleri yaş sebebiyle kendi  bakımını yapamayacak durumda olan yaşlı vatandaşlarımıza yardımlar edilmeye devam etmektedir.. Aynı zamanda Belediyeye bağlı bazı kuruluşlar ile kimsesiz yaşlılar için adreslere ziyaret hatta doğum günü kutlamaları gibi sosyal hizmetler de yapılmaktadır.

Manisa Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Kimler Tarafından Yapılabilir?

Manisa Büyükşehir Belediyesi öncelikle muhtaç, yoksul veya kimsesiz olanlara yardım eli uzatmaktadır; ek olarak doğal afette zarar görenlere, engellilere, şehit yakınlarına bununla birlikte öğrencilere de yardım etmektedir. Belediyenin yardımlarına başvuruda bulunmak isteyen vatandaşlarımız için istenen kriterler şu şekildedir:

 • Ailesinin maddi yükümlülüklerini yerine getiremeyenler,
 • Açlık sınırının altında olanlar,
 • Hastalık, kaza, engellilik veya yaşlılık gibi nedenlerden dolayı çalışamayacak durumda olanlar,
 • İşsiz olan veya geliri yaşam standartlarını asgari düzeyde tutmaya yetmeyenler,
 • Eşi vefat eden veya eşinden boşanan, geliri olmayan kadınlar,
 • Çocuklarına bakmakla yükümlü olup geliri yetersiz olan dul kadınlar,
 • Muhtaç durumda olup doğum yapanlar,
 • Kendine bakacak durumda olmayan ve bakacak kimsesi olmayan hasta, yaşlı veya engelliler,
 • Doğal afet nedeniyle barınma, giyinme, yemek gibi ihtiyaçlarını karşılayamaz durumda olanlar,
 • Şehit yakınları ile gaziler veya gazi aileleri

Bu koşullardan birini veya birkaçını karşılayan vatandaşlarımız Manisa Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu yapabilmektedir.

Manisa Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Manisa Büyükşehir Belediyesi, e-devlet sistemi ve Belediyeye ait resmi web sitesi üzerinden başvuru almaktadır. Online platformlar aracılığıyla bazı formlar ve örnek dilekçeler sunan Belediye, daha kısa sürede ve daha kolay bir şekilde başvuru almayı amaçlamaktadır. Böylece vatandaşlarımız internet adreslerinden taleplerini iletmekte ve süreci takip edebilmektedir. İnternete erişimi olmayan vatandaşlarımızın ilgili birimleri ziyaret ederek ıslak imza ile dilekçe doldurması gerekmektedir.

E- devlet şifresi olmadan internet üzerinden Manisa Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu yapmak isteyen vatandaşlarımızın  https://www.manisa.bel.tr/s73_cozum-merkezi-cozmer-.aspx linkine giderek TC kimlik numarasıyla sisteme giriş yaparak ihtiyaçlarını yazmaları gerekmektedir. Bir diğer seçenek ise Belediyenin çözüm merkezi olarak hizmet veren ‘’ÇÖZMER’’ ile iletişime geçmektir. ÇÖZMER’e veya sosyal hizmetlere ulaşan vatandaşlarımızın yetkililerden geri dönüş almayı beklemesi gerekmektedir. Yeterli bilgilere sahip olduğunuzu kesinleştirmiş yetkililer, sizi arayarak bilgi verebileceği gibi adresinizde ziyaret ederek de inceleme yapabilmektedirler.

E-belediye, Manisa Büyükşehir Belediyesinin başvuru almasını kolaylaştıran bir sistemdir. Ancak bu kolaylıkların dışında,  telefonla ya da yer tespitleriyle de yardımlar vatandaşlarımıza ulaştırılmaktadır.

Manisa Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvuru Formu ve Sorgulama

Manisa Büyükşehir Belediyesinin yardımlarına başvurmak isteyen vatandaşlarımızın, Belediyenin kendi web sitesindeki ilgili formu bularak ya da e-devlet sistemi üzerinden edinerek doldurması gerekmektedir. Yetkililer ek belge temini konusunda gerektiğinde sizleri yönlendirmektedir.

https://www.manisa.bel.tr/s73_cozum-merkezi-cozmer-.aspx adresi üzerinden, TC kimlik numaranızla birlikte şifrenizi gireceğiniz e-devlet sayfanızdan süreci takip edebilirsiniz.

ÇÖZMER numarası olarak 185 numaralı hattı, Manisa Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu için 444 99 45 numaralı hattı arayarak yetkililer ile iletişime geçebilir ve bilgi edinebilirsiniz.

Manisa Belediyesi Gida Yardimi basvurusu 1 - Manisa Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu 2022-2023

Manisa Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı

Manisa Büyükşehir Belediyesi vatandaşlarına içinde bir aylık erzak bulunan koliler Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından ihtiyacı olan vatandaşlarımıza ulaştırılmaktadır. Eğer sizin de ihtiyacınız varsa aşağıda listelediğimiz evrakları hazırlayarak gerekli yerlere başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Dağıtılan gıdaların toplanma yeri olarak Gıda Bankası şubeleri düzenlenmiştir, imkanı olan ve başvuru sonucunda muhtaçlığı kanıtlanmış vatandaşlarımızın  direkt ilçelerinde Gıda Bankasına gitmeleri gerekmektedir.

Ramazan ayında ve Kurban Bayramında yardım kolisi dağıtımı yapan Belediye, ailelerin mutfak harcamalarına yardımcı olmaktadır. İhtiyaç sahiplerine yılda 2 defa Ramazan ve Kurban Bayramında yardım kolisi dağıtılmaktadır. Bayram öncesinde ailelerin bir nebze de olsa rahatlaması hedeflenmektedir. Yardımdan yararlanmak isteyen vatandaşlarımız ALO153 destek hattını arayabilirler.

E-devlet üzerinden başvuruda bulunmak için https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linki üzerinden başvuru ve sorgulama işlemini yapabilirsiniz.

Aynı zamanda 444 99 45 numarası arayarak gıda yardımı talebinde bulunabilirsiniz.

Manisa Büyükşehir Belediyesi Süt Yardımı

Büyükşehir Belediyesi, süt yardımları yapılmaktadır. Başka bir deyişle çocukların sağlıklı büyümesi ve gelişimi için hamilelik dönemi ile takibi edilmektedir. 3-6 yaş aralığında en az 1 tane çocuğu bulunan ailelere verilmektedir. Süt yardımına ihtiyaç duyan aileler, e-devlet üzerinden ilgili belediye binasından ya da telefon numarasından başvuruda bulunabilmektedirler.

Manisa Buyuksehir Belediyesi Yardim Basvurusu ve Sorgulama yardimbasvurunet 2 - Manisa Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu 2022-2023

Manisa Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı

Manisa Büyükşehir Belediyesinin sosyal yardım kartı uygulaması ihtiyaç sahibi vatandaşlara yapılan maddi yardımların daha kolay, gizli ve düzenli şekilde ulaştırılmasını sağlar. Kart başvurusu onaylanan vatandaşların karta yüklenen nakit para miktarınca alışveriş yapması ve herhangi bir ücret ödemeden temel ihtiyaçlarını karşılaması amaçlanmaktadır.

Manisa Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım kartı ile vatandaşlarımız yiyecek, içecek, ekmek, kıyafet gibi temel ihtiyaçlarını kendilerine gösterilen marketlerden karşılayabilmektedirler.  Karta yüklenen para miktarı değişken olmakla birlikte  aylık veya tek seferlik olarak yüklenmiş olabilir. Manisa Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım kartı başvurusu yapan vatandaşlarımızın ihtiyaç seviyesi önemli bir kriterdir.

Manisa Büyükşehir Belediyesi Maddi Yardım

Manisa Büyükşehir Belediyesinin düzenlediği maddi yardımlara e-devlet ve telefon numarası üzerinden başvuruda bulunabilirsiniz. Vatandaşlarımızın maddi durumları gerekli görevliler tarafından onaylandıktan sonra kira ödemesine katkı veya aylık maaş şeklinde destek yardımı yapılmaktadır.

Manisa Büyükşehir Belediyesi Tablet Başvurusu

Manisa Büyükşehir Belediyesi, yardıma muhtaç ailelerin eğitim çağındaki çocuklarına ücretsiz tablet dağıtmaktadır. Bu yüzden çocukların eğitim ve öğretimlerine devam edebilmeleri ve EBA ders içeriklerini izleyebilmeleri için başlatılan uygulamadan yararlanmak isteyen vatandaşlarımızın muhtarlıktan alınan fakirlik belgesi ile belediyeye bizzat başvurmaları gerekmektedir.

Manisa Büyükşehir Belediyesi İletişim

 • Şikayet ve Öneri sayfasını kulllanabilir
 • 0(236) 2314580  nolu telefonla iletişim kurabilir.
 • bilgi@manisa.bel.tr  adresine email gönderebilirsiniz.
 • Tel: (0236) 231 45 80
 • Adres: Merkezefendi Mah. 3819 Sk. No: 80  Yunusemre, Manisa
2.2/5 - (10 votes)

Belediye Yardımları

Yardım haberleri ve güncel yardım bilgileri hakkında makaleler paylaşıyorum. Yardım bilgisi veren kurum haberleri.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Belediye Yardımları teşekkür ederim yazınız için Manisa Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu 2022-2023 konusunda tüm aradığım cevapları buldum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu