Belediye YardımlarıYardım Başvurusu

Mardin Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu 2022-2023

Mardin Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nereden ve Nasıl Yapılır?

Mardin Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu

Büyükşehir Belediyeleri, sayısı gittikçe fazlalaşan dar gelirli ve ihtiyaç sahibi insanlara yardım etmektedir. Korana virüs salgını ile artan yardımlar sistemleştirilmiş ve çeşitli yardım faaliyetleri düzenlenmeye başlanmıştır. Bu yazımızda sizlere, Mardin Büyükşehir Belediyesinin yaptığı yardımları anlatacağız. Aynı zamanda nasıl ve nereden Mardin Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu yapabileceğinizi göstereceğiz.

Büyükşehir Belediyesi, Mardin ilinde ikamet eden vatandaşlarının; çeşitli sağlık veya işsizlik gibi nedenlerle yardıma muhtaç olmaları halinde onlara el uzatmaktadır.

Mardin Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardımları Nelerdir?

Büyükşehir Belediyesi, özellikle kıyafet ve gıda konularında yardımlarını çoğaltmaya çalışmaktadır. Öncelikli çocuklar olmak üzere  ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırılan kıyafetler, temel ihtiyaçların az da olsa karşılanmasına yardımcı olmaktadır.

İçinde kuru gıda bulunan gıda yardım kolileri ailelere ulaştırılmaktadır. Bu sayede çoğu ailenin evinde sıcak yemekler pişmektedir. Aynı zamanda Belediye, maddi yardımlarıyla da ailelerin temel ihtiyaçlarını karşılamaya çalışmaktadır. Aşağıda Belediyenin yaptığı yardımlar listelenmiştir.

 • Gıda yardımı
 • Kıyafet yardımı
 • Kira yardımı
 • Evde bakım yardımı
 • Eğitim yardımı
 • Yakacak yardımı
 • Asker, şehit ve gazi ailelerine verilen yardımlar
 • Dul ve yetim yardımları
 • Şartlı eğitim yardımı
 • Şartlı sağlık yardımı
 • Nakit yardımları

Mardin Büyükşehir Belediyesi Yardımları Kimlere Verilir?

Belediyenin çok çeşitli yardımı bulunmaktadır ve bu sebeple yardımlara başvurabilecek kişi çeşidi de artmaktadır. Sosyal Yardım İşleri Şube Müdürlüğü tarafından yürütülen yardım projeleri daha çok fakir aileler için çalışmaktadır. Kimlik ve iletişim bilgileri alındıktan sonra yetkililer tarafından gerekli incelemeler yapılır. Yetkililer tarafından yardıma ihtiyaç olduğunun kesinleşmesi durumlarda, gerekli yardım çalışmaları başlatılmaktadır.

Büyükşehir Belediyesi şehit ailelerine, gazilere ve yakınlarına, engelli vatandaşlara, kimsesi olmayan çocuklara veya yine bakıma muhtaç yaşlılara yardım faaliyetlerini sürdürmektedir.

mardin buyuksehir belediyesi yardim basvurusu nasil yapilir 1 - Mardin Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu 2022-2023

Mardin Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sosyal Yardımlaşma Dairesi ile Belediye yardım başvurularına hizmet etmektedir. Dairenin içerisinde Sosyal Yardım İşleri Şube Müdürlüğü, Çocuk Yaşlı Ve Engelliler Şube Müdürlüğü, Şehit ve Gazi Yakınları Şube Müdürlüğü, Spor Hizmetleri Şube Müdürlüğü yer almaktadır.

Belediye vatandaşlarına, bu tarz idari birimleri ile  gıda ya da giysi gibi ayni yardım dağıtımı yapmaktadır. Başvuruda bulunmak için sosyalhizmetler@mardin.bel.tr mail adresine mesaj gönderilebilir veya yetkililere telefonla ulaşabilirsiniz.

Çocuklar için giysi ve eğitim aracı talep edilmesi mümkün olacağı gibi özellikle yaşlılar için evde bakım hizmeti, erzak desteği veya medikal cihazlar ile ilaç yardımları da yapılmaktadır.  Çocuk, Yaşlı Ve Engelliler Şube Müdürlüğü’ne ait telefon numarasını tuşlayarak veya sosyalhizmetler@mardin.bel.tr mail adresine mesaj atarak  yetkililerle iletişim kurabilirsiniz.

Mardin Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvuru Formu ve Sorgulama

Belediyeye direk giderek başvuruda bulunan vatandaşlarımızın yardım taleplerine göre formları doldurmaları gerekmektedir. Web sitesinden veya telefondan ulaşan vatandaşlar  için yardım başvuru formunun doldurulması istenmektedir.

Bilgi almak ve de başvuru için  0 (482)213 27 70 ile 0 (482) 213 27 71 şeklinde iki farklı telefon numarasını kullanarak iletişime geçebilirsiniz.

Mardin Buyuksehir Belediyesi Yardim Kolisi 1 - Mardin Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu 2022-2023

Mardin Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı

Büyükşehir Belediyesi, pek çok ailenin aylık kuru gıda ve temel yemek malzemesi ihtiyaçlarını karşılamalarına yardımcı olmaktadır. Sosyal Yardım İşleri Şube Müdürlüğü yetkililerinin başvuruları incelemek için bir süreleri bulunmaktadır. Aynı zamanda yardıma ihtiyacın belirlendiği aileler için ek seferlik veya düzenli olarak verilen kuru gıda kolilerinin içinde taze yiyecekler de bulunmaktadır.

Belediyenin gıda yardımı başvuruları Sosyal Hizmetler Müdürlüğü veya Mardin Büyükşehir Belediyesinden yüz yüze yürütülmektedir. E-devlet sistemi üzerinden başvuruda bulunmak isteyen vatandaşlarımızın https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine gitmesi gerekmektedir. Sisteme giriş yaptıktan sonra istenilen bilgilerin girilmesi gerekmektedir. Yardım seçenekleri arasında gıda ve erzak yardım seçeneğini işaretlemeyi unutmayınız.

Aynı zamanda ALO 153 Çözüm Merkezi üzerinden gıda ve erzak yardımı başvurusu yapabilirsiniz.

Yardım kolileri ihtiyaç sahibi ailelere belirli dönemlerde dağıtılmaktadır. Ramazan ve Kurban Bayramı öncesinde yardım faaliyetleri artış göstermektedir.

Sosyal Hizmetler birimi ile iletişime kurarak ya da belediye binasına giderek yardım kolisi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Mardin Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı

Mardin Büyükşehir Belediyesi, Mardin ilinde ikamet eden vatandaşlarımızın kendi ihtiyaçlarını karşılamaları için yeni bir kart sistemi oluşturmuştur. Sosyal Yardım Kartı, vatandaşlarımızın kendilerinin ve evlerinin; yemek, temizlik, kırtasiye ve kıyafet gibi ihtiyaçlarının karşılamasını ve elektrik, doğalgaz, su vb. faturalarının ödenebilmesini amaçlamaktadır. Sosyal bir belediye olma yolunda ilerleyen Aynı zamanda Büyükşehir Belediyesi, yapmış olduğu Sosyal Yardım Kartı Uygulamasıyla vatandaşlarının kolaylıkla alışveriş yapabiliyor olmasını önemsemektedir. Sosyal Yardım Kartı Uygulaması ile personel ve personel araçlarının da en aza indirgenmesi için çalışmalar devam etmektedir.

 • Mardin ili sınırları içinde ikamet eden vatandaşlarımız
 • Sosyal güvencesi olmayan dul kadınlar, yoksul ve kimsesiz vatandaşlar
 • Engelli vatandaşlar
 • Deprem, yangın gibi doğal afetlere maruz kalmış yardıma muhtaç vatandaşlar
 • Mardin ilindeki okullarda eğitim gören yardıma ihtiyacı olan öğrenciler
 • Mülteciler ve sığınmacılar

Büyükşehir Belediyesinin sosyal yardım kartı uygulamasından yararlanabilmektedir.

Mardin Büyükşehir Belediyesi Süt Yardımı

Büyükşehir Belediyesi, süt yardımları yapmaktadır. Başka bir deyişle çocukların sağlıklı büyümesi ve gelişimi için hamilelik dönemi ile takibi edilmektedir.  3-6 yaş aralığında en az 1 tane çocuğu bulunan ailelere verilmektedir. Süt yardımına ihtiyaç duyan aileler, e-devlet üzerinden ilgili belediye binasından ya da telefon numarasından başvuruda bulunabilmektedirler. ALO 153 hattını arayabilir ya da direk Büyükşehir Belediyesinin yardım birimine bizzat başvuruda bulunabilirsiniz.

Mardin Büyükşehir Belediyesi Evde Sağlık Hizmetleri

Hasta veya hasta yakını olan vatandaşlarımız ilgili telefonlar üzerinden yetkilileri arayarak veya evde sağlık hizmeti birimlerinde bulunan Hasta Başvuru Formunu doldurarak Evde Sağlık Hizmetlerine başvuru yapabilirler.

Vatandaşlarımız İl Sağlık Müdürlüğü Evde Sağlık Hizmetleri Koordinasyon Merkezi aracılığı ile başvuruda bulunabilirler.

Mardin Büyükşehir Belediyesi Eğitim Desteği Yardımı

Belediye, üniversite öğrencisinin ikamet ettiği ailelere eğitim desteği yardımlarını sürdürmektedir. Eğitim desteği yardımından yararlanacak öğrencilerin Üniversitede okuması gerekir.  Belediye, öğrencilerin eğitim öğretim hayatında başarılı olması için yardımlarını sürdürmektedir.  Kısacası ihtiyaç sahibi ailelerin üniversiteli öğrencilerine maddi yardımlar yapmaktadır.

Eğitim desteği yardım başvuruları www.mardin.bel.tr internet adresi üzerinden online veya yüz yüze yapılabilmektedir. Eğitim desteği yardımı ile ilgili daha çok bilgi almak isteyen üniversiteli öğrenciler ALO 153 telefon hattını arayabilirler.

Yüz yüze eğitim desteği yardım başvurusunda bulunma isteyen öğrencilerin, Vali Ozan Caddesi Yenişehir Mahallesi 15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Parkı içerisinde bulunan Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığına gitmesi gerekmektedir. İnternet adresi üzerinden ilgili evraklar hakkında bilgi verilmektedir.

Mardin Büyükşehir Belediyesi Maddi Yardım

Belediyenin hangi zamanlarda ve ne miktarda nakit yardımı yaptığı merak edilen konulardandır. Fakat maalesef ki maddi yardımlarla alakalı Belediyenin net bir açıklaması bulunmamaktadır. Dilerseniz Belediyenin iletişim adresleri aracılığıyla sorular sorabilirsiniz.

Çalışma saatleri (resmi tatiller dışında) Pazartesi – Cuma 08:00 – 17:00 saatleri arasındadır.

Ayrıca bütün istek ve taleplerinizi ALO 153 numaralı telefondan da belirtebilirsiniz.

Mardin Büyükşehir Belediyesi İletişim

 • İstasyon Mah. 1.Cad. No:54/A
 • Tel: +90 482 215 19 30-31-33-34
 • Tel: +90 482 215 17 80
 • Fax: +90 482 215 19 32
 • e-posta: info@mardin.bel.tr

 

5/5 - (4 votes)

Belediye Yardımları

Yardım haberleri ve güncel yardım bilgileri hakkında makaleler paylaşıyorum. Yardım bilgisi veren kurum haberleri.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Kırıkkale Belediyesi tarafından aldığım yardım kartıma her ay para yatıyordu. Bu ay yardım paramın kesildiğini öğrendim bu konuda nereye başvuru yapılabilir. Teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu