Belediye Yardımları
Trend

Mersin Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu 2022-2023

Mersin Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvuru Nereden ve Nasıl Yapılır?

Mersin Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu

Büyükşehir Belediyeleri, sayısı gittikçe fazlalaşan dar gelirli ve ihtiyaç sahibi insanlara yardım etmektedir. Koranavirüs salgını ile artan yardımlar sistemleştirilmiş ve çeşitli yardım faaliyetleri düzenlenmeye başlanmıştır. Bu yazımızda sizlere, Mersin Büyükşehir Belediyesinin yapmış olduğu yardımları anlatarak nasıl ve nereden yardım başvurusu yapabileceğinizi göstereceğiz.

Mersin Büyükşehir Belediyesinin Yardımlarından Kimler Yararlanabilir?

Mersin Büyükşehir Belediyesinin yapmış olduğu yardımlar daha çok dar gelire sahip vatandaşlara hitap etmektedir. Ek olarak: şehit ve gazi yakını olan, tutuklu olmasına karşın evini geçirmekle görevli, %40 ve daha çok engele sahip, elinde muhtaçlık belgesi olan ve kirada oturan kişiler Mersin Büyükşehir Belediyesinin yapmış olduğu yardımlardan yararlanabilmektedir.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvuruları Nasıl Yapılabilir?

Muhtaçlık durumunuzu Mersin Büyükşehir Belediyesine onaylattıktan sonra direk belediye aracılığıyla bu yardımlara başvurabilirsiniz. Daha kolay bir yöntem olarak da e-devlet sistemi üzerinden işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Mersin Buyuksehir Belediyesi Yardim Kolisi Basvurusu - Mersin Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu 2022-2023

Mersin Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Mersin Büyükşehir Belediyesi, başvuru yapabilmeniz için sizlerden form talep etmektedir. Hangi yardıma başvurmak istiyorsanız ilgili formları doğru ve eksiksiz bilgilerle doldurmanız gerekir. Formları hatalı bir şekilde doldurduğunuz taktirde başvurunuz maalesef ki iptal edilir.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvuru Formu Sorgulama

Başvuru işlemlerinizi tamamladıktan yaklaşık 15 gün  sonra sorgulamak için e-devlet sisteminden yararlanabilirsiniz. Dilerseniz belediyeyi direk arayarak yardım başvuru formlarınızın son durumu hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Mersin Büyükşehir Belediyesinin Yapmış Olduğu Yardımlar

Mersin Büyükşehir Belediyesinin yapmış olduğu yardımlar şu şekilde sıralanabilir:

 1. Sosyal Destek Kart (Halk kart)
 2. Bebek Yardımı “El Bebek Gül Bebek Projesi”
 3. Öğrenci Bursu yardımı
 4. Aşevi Sıcak Yemek Yardımı
 5. Engelli Yardımları

mersin belediyesi yardim basvurusu nasil yapilir - Mersin Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu 2022-2023

Mersin Büyükşehir Belediyesinin Halk Kart Uygulaması

Mersin Büyükşehir Belediyesinde yaşayan insanların en çok merak ettiği konulardan biri olan Halk Kart, ihtiyaç sahiplerine yönelik başlatılmış bir uygulamadır. Sosyal bir belediye olma yolunda ilerleyen Mersin Büyükşehir Belediyesi toplum içindeki eşitsizlikleri kaldırmayı hedeflemiştir. Eğer siz de ekonomik sıkıntılar çekiyorsanız, Mersin Büyükşehir Belediyesinin başlatmış olduğu Halk Kart uygulamasından yararlanabilirsiniz. İhtiyaç durumunuza göre kartınıza yüklenmiş olan TL ler ile günlük olarak bu kart sayesinde şehrin dört bir yanındaki anlaşmalı market ve bakkallardan alışveriş yapabilir, temel ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Halk Kart Başvuruları

Mersin Büyükşehir Belediyesi Halk Kart başvuruları için tercih edebileceğiniz iki yöntem vardır.  Akdeniz ilçesindeki Mersin Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım ve Dayanışma Merkezi’ne giderek direk elden başvuru yapabilirsiniz. Ayrıyeten ilçelerdeki Mersin Büyükşehir Belediyesi Koordinasyon Şube Müdürlüklerine  tüm evraklarınızı tamamladıktan sonra, giderek başvuruda bulunabilirsiniz. Online başvuru yapmak isterseniz https://mersin.bel.tr/sosyal-destek-kart-halk-kart adresi üzerinden başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Mersin Büyükşehir Belediyesi Halk Kart başvurunuzu tamamladıktan sonraki günlerde, meslek elemanları evlerinizi ziyaret ederek gerçekten yardıma ihtiyacınızın olup olmadığını inceler.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Halk Kart Başvurusu için Gereken Evraklar

Halk Kart başvuruları için gereken evraklar ise aşağıda listelenmiştir.

 • Evinizde öğrenci varsa öğrenci belgesi
 • Kirada oturanlar için kira kontratı
 • Var ise 6284 Sayılı Kadını Koruma Kararı
 • Tutuklu bireyler için Müddetname (kesinleşmiş hapis cezalarının bulunduğu belgeye verilen isimdir. hükümlü kişinin cezaevinden ne zaman çıkacağını gösterir.)
 • %40 ve üstü engel durumuna sahip biri varsa engel raporunun fotokopisi
 • Tapuda kaydı bulunanlar için tapunun bulunduğu ilçe belediyesinden rayiç bedeli
 • Sürekli hastalığı bulunanlar için varsa heyet kurulu raporu
 • Boşanma durumu varsa Boşanma İlamı ve çocuklara ait velayet kararı

 

Mersin Büyükşehir Belediyesi Halk Kart Limiti

Gerekli tüm incelemeler yapıldıktan sonra gerçekten yardıma ihtiyacı olan kişiler tespit edilir ve Sosyal Yardım ve Danışma Merkezinden imzalarını attıktan sonra Halk Kartlarını teslim alabilirler.

Genel olarak kartın limiti 100-180 tl aralığındadır. İhtiyaç sahibinin durumu baz alınarak kartın limiti belirlenir.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Bebekler için Süt ve Gıda Paket Yardımı

Mersin Büyükşehir Belediyesi süt yardımları da yapmaktadır. Belediyeye başvurunuzu yaptıktan sonra çocuğunuz 7 yaşına gelene kadar süt yardımı alabilirsiniz.

Mersin Büyükşehir Belediyesi El Bebek Gül Bebek projesi ile özellikle korana virüs dönemindeki mağdur olmuş bebekli ailelere çeşitli yardımlarda bulunmuştur. 6-12 ay arasındaki bebeği olan ihtiyaç sahipleri başvuruda bulunarak belediyeden paket alabilmektedir. Bu paketlerin içinde mamalar, şampuanlar, sabunlar ve ıslak mendiller bulunmaktadır. Anne sütüyle alakalı sorunlar yaşandığında paketlerin içindeki mamalar aracılığıyla yaşanacak sorunlar az da olsa önlenebilmiştir. Bebek yardımına ihtiyacı olan aileler aşağıda bulunan telefon numaraları üzerinden isteklerini iletebilirler.

0324 533 37 21 Mersin Büyükşehir Belediyesi Kriz Merkezi

0530 844 23 33 veya 0530 844 23 24

0530 844 23 35 WhatsApp Destek Hatları

Mersin Büyükşehir Belediyesi Öğrenciye Burs Yardımı

Mersin Büyükşehir belediyesi öğrencilere de burs imkanı sağlamaktadır. Lisans düzeyinde eğitimini sürdüren öğrencilere Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından 1400 tl verilmektedir.

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından verilecek Lisans eğitim bursu için aşağıdaki bazı şartları taşımanız gerekmektedir.

 • ÖSYM tarafından gerçekleştirilen Yükseköğrenim Kurumları Sınavı (YKS)’ndan devlet üniversitelerinin en az dört yıllık bir bölümünü kazanmak. (Açık Öğretim, DGS, YÖS hariç)
 • Türkiye’de veya Kuzey Kıbrıs’ta Vakıf Üniversitelerini %100 burslu kazanmak (Şehit ve Gazi çocuklarında bu şart aranmaz)
 • Başvuran öğrencinin ailesinin Mersin sınırlarında ikamet ediyor olması
 • Kazandığı okula kaydını yaptırması

Mersin Büyükşehir Belediyesinin vermiş olduğu Lisans eğitim bursu eğitim öğretim döneminin başında verilmektedir. Mersin Büyükşehir Belediyesinin internet sitesi üzerinden açtığı başvurulara https://portal.mersin.bel.tr/forms/oy/Basvuru.aspx bu linkten ulaşabilirsiniz. Siteye giriş yaptıktan sonra gerekli belgeleri form içine yüklemeniz gerekmektedir. Başvuru sonrasında verilen 4 haneli kayıt numaranızı orijinal evrakların üzerine yazarak gerekli birimlere evraklarınızı teslim etmeniz gerekmektedir.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Lisans Eğitim Burs Başvurusu

Mersin Büyükşehir Belediyesinin vermiş olduğu Lisans düzeyindeki eğitim bursu için gereken evraklar şu şekildedir:

 • ÖSYM yerleştirme sonucu
 • Kazandığı okula kaydını yaptırdığını gösterir belge
 • Nüfus Müdürlüğünden ya da E-Devlet’ten alınan ailenin ikamet durumunu da gösteren Aile Nüfus Kayıt Örneği

Başvuru tamamlandıktan sonra almış olduğunuz 4 haneli kayıt numaralarınızı orijinal evraklarınızın üzerine yazmanız gerekmektedir. Evraklarınızı teslim edebileceğiniz adresler:

Mersin Merkezde (Akdeniz, Toroslar, Yenişehir ve Mezitli) Camiişerif Mah. 5217 Sok. No:10 (Eski Akdeniz Dershanesi Binası) “Mersin Büyükşehir Belediyesi Eğitim Kurs Merkezi”

 • Tarsus’ta Öğretmenler Mahallesi 2901 Sk. No:1/A “Mersin Büyükşehir Belediyesi Eğitim Kurs Merkezi”
 • Anamur’da Esentepe Mahallesi 23 Nisan Cad. No:4 “Mersin Büyükşehir Belediyesi Eğitim Kurs Merkezi”
 • Silifke’de Saray Mahallesi 107 Sk. No:8/102 “Mersin Büyükşehir Belediyesi Eğitim Kurs Merkezi”
 • Erdemli’de Akdeniz Mahallesi Yunus Emre Cad. No:104 “Mersin Büyükşehir Belediyesi Eğitim Kurs Merkezi”
 • Mut’ta Kültür Mahallesi Huzurevi Sokak “Mersin Büyükşehir Belediyesi Eğitim Kurs Merkezi”
 • Gülnar’da Ayvalı Mahallesi Ermenek Caddesi Yeni Otogar üstü Mersin Büyükşehir Belediyesi Eğitim Kurs Merkezi
 • Diğer İlçelerde (Çamlıyayla, Aydıncık, Bozyazı) Muhtarlık İşleri Şube Müdürlükleri

 

Başvurunuzu bitirdikten sonra sonuç hakkında bilgi almak için 0324 232 34 32 – 0324 533 22 05  numaralı telefon numaralarından iletişime geçebilirsiniz.

mersin buyuksehir sosyal yarsim kolisi - Mersin Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu 2022-2023

Mersin Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımları

Gıda yardımına ihtiyacı olan aileler, Mersin Büyükşehir Belediyesine gıda yardımı başvurularında bulunabilir. İhtiyaç sahibi, yaşlı ve engelli vatandaşlar hafta boyunca ailedeki kişi sayısına göre 3 çeşit yemek alabilmektedir. Salgın döneminin de getirmiş olduğu hijyen hassasiyetini göz önünde bulunduran Mersin Büyükşehir Belediyesi, sokağa çıkma yasağı olan 65 yaş üzerindeki yaşlılara yemek desteği sağlamaktadır. Vatandaşlarımız Aşhane Başvuru Formunu doldurup Sosyal Yardım ve Danışma Merkezine başvurarak, aşevi yemek yardımından da yararlanabilmektedir.

3-Ashane-Basvuru-Formu

Mersin Büyükşehir Belediyesi Engellilere Yönelik Yardımlar

Aynı zamanda Manisa Büyükşehir Belediyesi medikal malzeme desteğine ihtiyaç duyan engelli vatandaşlarımıza da yardım etmektedir. Engelli vatandaşlarımız Medikal Malzeme Talep Formunu doldurarak Engelliler ve Sağlık Hizmetleri Daire Başkanlığına başvurabilmektedir.

Medikal-Malzeme-Talep-Formu

Bir yerden bir yere gitmek için transfer araca ihtiyaç duyan engelli vatandaşlarımız ise aşağıdaki dilekçeyi doldurarak başvuruda bulunabilir.

Transfer-Araci-Talep-Formu

Başvuru ve bilgi için bu numarayı arayabilirsiniz 0324 533 37 01

 

Mersin Büyükşehir Belediyesinin vatandaşlarına sağlamış olduğu tüm yardım ve diğer hizmetlerle ilgili bilgi almak için https://www.mersin.bel.tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Sosyal Yardım ve Danışma Merkezine ve Mersin Büyükşehir Belediyesi Kriz Merkezine giderek yardımlar için direk başvuruda bulunabilirsiniz.

Konu hakkında anlamadığınız bir nokta olduğunda aşağıdaki formdan yorum yaparak bize sorular sorabilir ve daha önce belediye yardımları alan insanlardan bilgi alabilirsiniz.

Haberin Videosu

5/5 - (4 votes)

Belediye Yardımları

Yardım haberleri ve güncel yardım bilgileri hakkında makaleler paylaşıyorum. Yardım bilgisi veren kurum haberleri.

İlgili Makaleler

6 Yorum

 1. Mersin Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu 2022-2023 Konusundaki bilgileriniz için teşekkürler. Bu konuda çok bilgilendim.

 2. Belediye Yardımları teşekkürler. Mersin Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu 2022-2023 konusunda gerekli ve detaylı bilgi aldım.

 3. Belediye Yardımları teşekkürler. Mersin Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu 2022-2023 konusunda gerekli ve detaylı bilgi aldım.

 4. Antalya merkezden ben AHMET SERKAN. Merhaba herkese paylaşımın ciddiyim hayran edici, sosyal medyada paylaştım 28-09-2022 12:41:52

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu