E-Devlet

Muhtaç ve Fakirlik Aylığı Nedir? E-Devletten Muhtaç Maaşı Başvurusu

TC Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından sağlanan ihtiyaç sahibi ve yoksul vatandaşlara yönelik olarak gerçekleştirilen sosyal yardımlardan biri olarak bilinen muhtaçlık aylığı ile düzenli geliri ve işi olmayan yoksul ve muhtaç vatandaşlar; her ay fakirlik maaşı alabilme olanağına sahip olmaktadır.

Asgari ihtiyaçlarını bile karşılayamayan, beslenme, giyim, barınma gibi temel olan ihtiyaçları adına nakdi yardıma gerek duymakta olan yoksul ve muhtaç vatandaşlara bağlanan muhtaçlık aylığı, başka bir deyişle fakirlik maaşı; yalnızca birtakım şartları taşıyan kişilere bağlanmaktadır.

Muhtaçlık Aylığı Ne Demek?

Ülkemizde mevcut geliri bulunmayan ve işsiz vatandaşların başvurabilmelerinin söz konusu olduğu muhtaçlık aylığı; sosyal devlet anlayışının bir gereği olarak, TC Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihtiyaç sahiplerine bağlanmakta olup, söz konusu yardım başvurusu olumlu kabul edilmekte olan vatandaşların her ay olarak  hesaplarına düzenli bir şekilde yatırılan maaşı ifade etmektedir. Bununla beraber tüm işsiz ve muhtaç vatandaşlara fakirlik maaşı bağlanmadığını da belirtmek isteriz.

İhtiyaç sahibi Kişiye fakirlik maaşı bağlanabilmesi adına birtakım başvuru şartlarını da karşılıyor olması gerekmektedir. Söz konusu muhtaçlık aylığı; ülkemizde en az olarak %40 engel oranına sahip olması ile bilinen engelli vatandaşlara ve annesi veya babası olmayan muhtaç ve öksüz çocuklara bağlanmaktadır.

Bu demektir ki çalışmasına engeli olan engelli vatandaşlar ile muhtaç ve öksüzler; muhtaçlık aylığı almak üzere TC Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne başvuruda bulunabilirler.

fakirlik masi basvuru sartlari 1 - Muhtaç ve Fakirlik Aylığı Nedir? E-Devletten Muhtaç Maaşı Başvurusu

Muhtaç Aylığı Kimlere Verilmektedir ?

Muhtaç aylığının kimlere verildiği ve muhtaç aylığının kimlere bağlandığı gibi sorular en çok sorulan sorular arasındadır. Annesi veya  babası hayatta olmayan muhtaç çocuklar ile % 40 ve üzeri engelli bulunan muhtaçlara aşağıdaki şartların tamamını sağlamaları durumunda muhtaç aylığı bağlanmaktadır. Muhtaç aylığı almak üzere, aşağıdaki şartları taşımanız gerekir :

 • Sosyal güvencesi olmaması gerekmektedir.
 • Herhangi bir gelir veya aylığı bulunmaması gerekmektedir.
 • Mahkeme kararı veya kanunla bakım altına alınmamış olması gerekmektedir.
 • Gelir getirici taşınır ve taşınmaz malı mevcut olmaması ya da olup da bunlardan elde edeceği aylık ortalama gelirinin bu yönetmelikle belirlenen muhtaç aylığı miktarını geçmemesi gerekmektedir.

Muhtaç Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılmaktadır ?

Engelliler veya yetim ve öksüz çocuklar; sözü edilen muhtaçlık aylığına Vakıflar Bölge Müdürlüklerine şahsen giderek veya posta yoluyla gerekli belgeleri teslim etmek suretiyle, başvuruda bulunabilirler. Kısaca ifade etmek gerekirse, mevcut ikametgahlarının bulunduğu bölgedeki Vakıflar Bölge Müdürlükleri aracılığı ile fakirlik maaşına başvuruda bulunabilir. E-devlet üzerinden veya Vakıflar Genel Müdürlüğü resmi sitesi üzerinden fakirlik maaşına şimdilik başvuruda bulunamamaktadırlar.

Muhtaç Aylığı Başvuru Şartları Hakkında

Yukarıda da belirttiğimiz üzere, fakirlik maaşına sadece belirli şartları taşıyan ihtiyaç sahipleri başvuruda bulunabilmektedirler.

Muhtaçlık aylığı başvuru şartları ise :

 • En az %40 engel oranına sahip olmak gerekmektedir.
 • Öksüz ya da yetim olmak gerekmektedir.
 • Düzenli bir gelire ve sigortalı işe sahip olmama(SSK, Bağkur ya da Emekli Sandığı’na tabi olmamak) durumu söz konusudur.
 • Mahkeme kararı doğrultusunda hakkında bakım tedbir kararı verilmemiş olmaması(yetim ve öksüz çocuklar için) gerekmektedir.
 • Gelir getirici herhangi bir değerli menkule ya da gayrimenkule sahip olmamak gerekmektedir.
 • Yetim ve öksüz erkek çocukları ise ; herhangi bir üniversite eğitimi almıyorlarsa 18 yaşlarına kadar muhtaç aylığı alabilmektedirler. Üniversite eğitimi gören öğrenciler ise 25 yaşlarına kadar fakirlik maaşı almaya devam edebilmeleri söz konusudur.
 • Kız çocukları ile ilgili olarak da evlenene veya sigortalı bir işe girene kadar ki süre boyunca  muhtaç aylığı alabilmeleri mümkündür. Kız çocukları için herhangi bir yaş sınırı ve şartı aranması söz konusu değildir.
 • Gelir getirici taşınır veya taşınmaz mala sahip olması belirlenen kişiler, elde edecekleri aylık ortalama gelirin muhtaç aylığını geçmemesi şartı doğrultusunda muhtaç aylığına başvuruda bulunabilirler.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Muhtaç Aylığı Başvuru Formu 

Muhtaç aylığı başvuru formu ile ilgili olarak, Vakıflar Genel Müdürlüğü resmi internet sitesi üzerinden kolaylıkla indirilebilir ve işlem sağlayabilirsiniz. Söz konusu olan bu formda kişiye kişisel bilgilerine, aylık kazançlarına, mesleğine dair sorular yöneltilerek sizin hakkınızda profil oluşturulması söz konusudur. Bununla ilgili olarak başvuracak kişinin formdaki tüm sorulara eksiksiz bir şekilde ve doğru yanıt vermesi gerekmektedir. Buradaki bilgilerin doğruluğu oldukça önemli niteliktedir.

Aksi takdirde yanlış bilgi paylaştığı sonradan fark edilmiş olan, dolayısıyla bir süreliğine fakirlik maaşı alan kişiler; başvurdukları Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından cezai yaptırıma maruz kalmaktadırlar. Söz konusu bu kişilerin aldıkları tüm muhtaç aylıklarını güncel faizleriyle birlikte geri ödemeleri gerekmektedir.

Muhtaç Aylığı Başvurusu için Gerekli Belgeler Nelerdir ? 

Muhtaç aylığına başvurmuş olan kişilerden talep edilen belgeler :

 • TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi istenmektedir.
 • Gelir belgesi veya gelirsizlik belgesi istenmektedir.
 • Kira sözleşmesi istenmektedir.
 • İkametgah belgesi istenmektedir.
 • Muhtaç aylığı başvuru formu istenmektedir.
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği istenmektedir.
 • Engelli vatandaşlar için 2022 engelli raporu istenmektedir.
 • Muhtarlıktan alınabilen fakirlik belgesi istenmektedir.

Yukarıdaki belgelerle beraber Bölge Müdürlüğü’ne şahsen gidebilmenizin mümkün olmasının yanı sıra, söz konusu bu belgeleri posta yoluyla da Bölge Müdürlüğü’ne iletebilme imkanına sahipsiniz.

Fakirlik belgesi, zorunlu belge olmamakla beraber, kişinin muhtaçlığını kanıtlar özellikte olduğundan kendisine muhtaçlık aylığı bağlanma şansını arttırmaktadır. Fakirlik belgesini muhtarlıktan alabilmeniz söz konusudur.

fakirlik maasi basvuru ve odeme tarihleri 1 - Muhtaç ve Fakirlik Aylığı Nedir? E-Devletten Muhtaç Maaşı Başvurusu

2022 Yılına Ait Muhtaç Aylığı Ne Kadardır?

2022 yılı ikinci yarısı itibariyle muhtaç aylığı almakta olan vatandaşlara her ay olmak üzere 1.474,07 TL fakirlik maaşı ödenmesi söz konusudur. Muhtaç aylığı her sene yeniden belirlenerek ödemesi gerçekleştirilmektedir. 2022 yılı için yılbaşından itibaren belirlenen muhtaç aylığı 1474 TL olarak belirlenmektedir.

Fakirlik Maaşı Nereye Yatmaktadır ?

Fakirlik maaşı, kişinin PTT hesabına ya da Ziraat Bankası hesabına yatırılarak destek sağlanmaktadır. İhtiyaç sahibi kişiler, ATM’ler aracılığıyla da maaşlarını çekebilmektedirler. Ziraat Bankası hesabı olmayanlar ise kimlik kartı ile PTT şubelerinden paralarını diledikleri zaman çekebilmektedirler.

Fakirlik Maaşı Ne Zaman Yatıyor?

Fakirlik maaşı başvurusu kabul edilen ihtiyaç sahibi vatandaşlar, her ay ödemeleri düzenli bir şekilde alabilmektedirler.

Mesela, ilk maaşı Ekim ayının 15.gününde yatmakta olan kişi, ikinci maaşını ve sonraki maaşlarını diğer ayların 15’inde çekmektedir.

Muhtaç Aylığı Ayın Kaçında Yatıyor ?

Muhtaç ve engelli aylıkları ayın kaçında yatmaktadır? sorusuna cevap vermek gerekirse doğum tarihinize göre muhtaç aylığının yattığı tarihler şu şekildedir :

 • Doğum tarihinin son rakamı 0 – 5 olan kişilere her ayın 5 inci günü yatmaktadır.
 • Doğum tarihinin son rakamı 1 – 6 olan kişilere her ayın 6 ıncı günü yatmaktadır.
 • Doğum tarihinin son rakamı 2 – 7 olan kişilere her ayın 7 inci günü yatmaktadır.
 • Doğum tarihinin son rakamı 3 – 8 olan kişilere her ayın 8 inci günü yatmaktadır.
 • Doğum tarihinin son rakamı 4 – 9 olan kişilere her ayın 9 uncu günü yatmaktadır.

Muhtaç Aylığı Hangi Durumlarda Kesilir?

Fakirlik maaşının kesilme nedenleri şöyledir :

 • Hak sahibinin vefat etmesi durumunda kesilir.
 • Aylık alan kişinin muhtaçlığının ortadan kalkması durumunda kesilir.
 • Hak sahibi yetim ya da öksüz çocuğun mahkeme ya da kanun kararı ile bakım altına alınması durumunda kesilir.
 • Yetim erkek çocuklarının 18 yaşını doldurması(üniversite okuyanlar, 25 yaşlarını doldurana dek fakirlik maaşı alabiliyorlar) durumunda kesilir.
 • Kişinin muhtaç aylığı başvuru formunda yanlış beyanda bulunduğunun fark edilmesi durumunda kesilir.
 • Hak sahibinin 3 ay üst üste yani aralıksız bir şekilde fakirlik maaşını çekmemesi durumunda kesilir.
5/5 - (1 vote)

Yardım Habercisi

Devlet yardımları, belediye yardımları ve yardım yapan dernekler hakkında zengin makale ve haber paylaşımları yapıyorum...

İlgili Makaleler

6 Yorum

 1. Kolay gelsin yazılarınızı takip ediyorum Niğde Belediyesi erzak yardımı konusunda destek olabilir misiniz.

 2. Merhaba ismim AHMET Muhtaç ve Fakirlik Aylığı Nedir? E-Devletten Muhtaç Maaşı Başvurusu konusunda detaylı bilgi istiyorum. Bir de eğer mümkünse Kilis merkez belediye tarafından yapılan yardımları konusunda bilgi verebilirseniz çok sevinirim.

 3. Bingöl Belediyesi tarafından aldığım yardım kartıma her ay para yatıyordu. Bu ay yardım paramın kesildiğini öğrendim bu konuda nereye başvuru yapılabilir. Teşekkür ederim.

 4. Merhaba ben MEHTAP. Balıkesir Belediyesi sosyal destek yardımları konusunda yardım başvurusu yapmak istiyorum. Bana bu konuda yardımcı olur musunuz?

 5. Kolay gelsin. Site çok işimize yaradı ben de bir şey sormak istiyorum. Ordu Belediyesi süt yardımı yapıyor mu acaba eğer yapıyorsa süt yardımı için nereye başvuru yapmamız gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu