Yardım Haberleri
Trend

Mültecilere Yardım Eden Dernekler ve Kuruluşlar 2023

Suriyeli, Afgan, Doğu Türkistanlı ve diğer ülkelerden gelen sığınmacılara ve mültecilere yardım eden kuruluşlar

Mültecilere yardım eden dernekler ve kuruluşları aşağıda sıraladık .Ülkemiz mülteci sayısının en fazla olduğu ülkelerin başında gelmektedir. Ülkelerinden göç etmek zorunda kalan geçim sıkıntısı çeken mültecilere yardım etmek amacıyla kurulan dernek ve kuruluşlardan bahsedeceğiz,

Türkiye’de Mültecilere Yardım Eden Kuruluşlar ve Dernekler

 • Mülteci Destek Derneği (Mudem)
 • Mülteciler ve Sığınmacılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği
 • Mülteci Dayanışma Derneği (Mülteci-Der)
 • Türk Kızılay’ı Göç ve Mülteci Hizmetleri
 • Mülteci Entegrasyon veDestek Derneği
 • İltica ve Göç Araştırmaları Merkezi Derneği (İGAM)
 • Her Yerde Sanat Derneği
 • Mavi Kalem Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği
 • Mülteci Hakları Merkezi
 • Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği
 • Caritas Derneği
 • Uluslar arası Mavi Hilal İnsanı Yardım ve Kalkınma Vakfı (IBC)
 • İnsanı Müdafaa ve Kardeşlik Derneği (İMKANDER)
 • Mülteciler ve Sığınmacılarla Yardımlaşma Dayanışma ve Destekleme Derneği(MYSD)

suriyeli gocmenlere yardim kurumlari 2023 - Mültecilere Yardım Eden Dernekler ve Kuruluşlar 2023

Mülteci Destek Derneği (Mudem)

Mülteci Destek Derneği ülkelerinden zorla göç etmek zorunda kalan mülteciler için 2014 yılında Ankara’da kurulmuştur.Kurumun asıl amacı mültecilerin yaşamsal ihtiyaçlarını kar amacı gütmeyerek karşılamaktır.Kurulduğu günden bu yana mültecilerin haklarını savunan psikolojik destek veren etkinlikler düzenleryen bir kurumdur.Kurum diğer bir özelliği insan inanç din dil ırk ayırmadan tüm mültecilere yardım etmesidir.

Mülteci Destek Derneğinin Türkiye sınırlarında İstanbul,İzmir,Yalova, Kırıkkale,Eskişehir  illerinde temsilcilikleri bulunmaktadır. Yurtdışında Dublin’de temsilciliği vardır. Mülteci Destek Derneğinden bilgi almak için https://mudem.org/anasayfa linkine tıklayabilir veya 0312 427 27 02 nolu hattı arayabilirsiniz.

Mülteciler ve Sığınmacılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği

2014 yılında Sultanbeyli’de kurulmuştur. Farklı ülkelerden personel çalışmaktadır. Mültecilerin ruh sağlığı , mesleki eğitimleri, hukuki danışmanlık gibi hizmetler vermektedir. Mülteciler ve Sığınmacılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Irak,Suriye,Afganistan,Pakistan ve Uygurlar gibi ülkelerden gelen yabancı uyruklu insanlara yardım sağlamaktadır. Derneğin amacı din dil ırk ayrımı yapmadan ihtiyaçlarını karşılamaya yardımcı olmak.Dernek özel kurumlar ,sivil toplum kuruluşları ve kamu kurumlarıyla iş birliği içerisinde faaliyetlerine devam etmektedir.

Mülteciler Derneğine başvurmak ve detaylı bilgi almak için 0216 784 51 05 numaralı hattı arayabilirsiniz.

Mülteci Dayanışma Derneği (Mülteci-Der)

31 Ocak 2008 tarihinde İzmir’de kurulmuştur. Derneğin amacı sığınmacılara destek vermektir. İzmir’de bulunan dernek 2 öğün yemek yardımı yapmaktadır .Dernek çocuk hakları,kadınhakları,sağlık insan hakları,eğitim ve psikolojik destek gibi değişik alanlarda da sığınmacılara destek sağlamaktadır.

Dernekten detaylı bilgi almak isteyen mülteciler http://multeci.org.tr//iletişim linkinden veya 0232 483 5421 /0549 483 54 21/ 0549 483 54 22 numaralardan iletişim kurabilirler.

Türk Kızılay’ı Göç ve Mülteci Hizmetleri

Din , dil , ırk ayrımı yapmaksınız tüm mültecilere destek olan kurumlardandır.  İç işleri Bakanlığı Göç İdaresi,Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Uluslar arası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu göç alanında hizmet veren kurumlarla iş birliği içerisinde sığınmacılara hizmet sağlamaktadır. Türk Kızılay’ı çocukları koruma ve 4-18 yaş arasındaki çocuklara eğitim ve psikolojik destek hizmeti sağlamaktadır.

Türk Kızılay2ı Göç ve Mülteci Hizmetlerinden detaylı bilgi alabilmek için https://www.kizilay.org.tr/neler-yapiyoruz/goc-ve-multeci-hizmetleri linkine tıklayabilir başvuru yapmak için 168 çağrı merkezini arayabilirler.

Mülteci Entegrasyon ve Destek Derneği

Mülteci Entegrasyon derneği İstanbul’da 2014 yılında kurulmuştur. Kurulma amacı zorunlu göç etmek zorunda kalan sığınmacıların yaşadıkları topluma entegre olması ve diğer alanlarda destek sağlamak . Dernek okul çağındaki mülteci çocukların eğitimini desteklemek okula gitmeyen çocukları eğitime kazandırmayı hedeflemektedir.

Dernek hakkında detaylı bilgi için http://hiraethdernegi.com/ linkinden yaptıkları etkinliklere ulaşabilirsiniz.

afgan cocuklara yardim 2023 - Mültecilere Yardım Eden Dernekler ve Kuruluşlar 2023

İltica ve Göç Araştırmaları Merkezi Derneği (İGAM)

İltica ve Göç Araştırmaları Merkezi  Derneği Türkiye’de ve dünyada yaşayan mültecilerin haklarının korunması ,yaşadıkları problemlerin çözülmesi amacıyla kurulan bir dernektir. Mültecilere psikolojik destek sağlayan kız çocuklarının başta olmak üzere okumak isteyen tüm çocukları eğitimini destekleyen bir dernektir.

İltica ve Göç Araştırmaları Merkezi Derneği ‘den detaylı bilgi alabilmek için https://igamder.org/TR linkine tıklayabilir veya 0312 436 74 78 – 0312 228 02 03 numaralı hatları arayabilirler.

Her Yerde Sanat Derneği

Her Yerde Sanat Derneği ülkelerini zorunlu bırakıp gelen çocukların çocukluklarını yaşamaları için onları destekleyen bir kurumdur. Bu alanda çeşitli etkinlikleri vardır.

Derneğin yaptığı etkinliklere ve detaylı bilgiye https://heryerdesanat.org/home linkinden ulaşabilirsiniz.

Mavi Kalem Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği

Mavi Kalem Derneği ilk kez 1999 yılında Düzce depreminde gönüllü çalışmalarına başlamıştır. 2000 yılı içerisinde de dernek haline gelmiştir. Suriye’de meydana gelen 2012 yılındaki savaş nedeniyle Suriyeli çocukların ihtiyaçlarını gidermek ve onları topluma kazandırmak için etkinlikler düzenlemiştir. Derneğin İstanbul, İzmir ve Adana’da şubeleri bulunmaktadır.

Mavi Kalem Derneği hakkında detaylı bilgiye https://www.mavikalem.org/ adresinden veya 0850 441 62 84 numaralı hattan ulaşabilirsiniz.

Mülteci Hakları Merkezi

Mülteci Hakları Merkezi Türkiye’ye gelen sığınmacıların hukuki anlamda güvenceye alınması ülkemizde uygulanan politika ve standartların uluslar arası standartlara uyum sağlaması ,mültecilerin dışlanmaması amacıyla kurulmuş sivil toplum örgütüdür.

Mülteci Hakları Merkezinin yaptığı etkinlikler ve diğer konularla ile ilgili bilgi almak isteyenler https://www.mhd.org.tr/tr/ linkine tıklayarak bilgi alabilirler.

Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği

Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği , ülkelerini bırakıp gelmek zorunda kalan sığınmacılara din, dil ırk gözetmeksizin sağlık hizmetlerinden faydalanması çocukların eğitim hayatına katılması ve insanlarının mültecilere karşı  ön yargılarının ortadan kaldırılması amacı ile kurulmuştur.

Dernek ile ilgili detaylı bilgiye https://sgdd.org.tr/ linkinden ve 0312 212 60 12 numaralı hattından ulaşabilirsiniz .

Mültecilere Yardım Eden Dernekler Videosu

Caritas Derneği

1991 yılında Caritsa Derneği Türkiye’ye gelen mültecilere destek vermek amacı ile kurulmuştur. Zor durumda olan mültecilere müdahale , afete hazırlık, yaşlı ve engellilere bakım hizmeti , ihtiyacı olan mültecilere yarım etmek için kurulmuş bir dernektir.

Caritas Derneğine ulaşmak ve detaylı bilgi almak için https://www.caritsa.org/who-we-are/contact/ linkine tıklayarak sorularına cevap alabilirler.

Uluslar arası Mavi Hilal İnsanı Yardım ve Kalkınma Vakfı (IBC)

Uluslar arası Mavi Hilal İnsani Yardım ve Kalkınma Vakfı, Ülkemize gelmek zorunda olan mültecilere din dil ırk gözetmeksizin yardım etmek için kurulmuştur. Ülkemizde meydana gelen depremlerde de bir çok insana yardım etmişlerdir.

Dernek hakkında detaylı bilgi ve etkinlikleri hakkında bilgi almak isteyenler https://www.ibc.org.tr/ linkine tıklayabilirler.

İnsanı Müdafaa ve Kardeşlik Derneği (İMKANDER)

İnsanı Müdafaa ve Kardeşlik Derneği  2009 yılında savaş  gibi durumlarda ülkelerini bırakıp gelmek zorunda olan mülteciler için kurulmuştur. Dernek elektrik,  faturası, giyecek, yiyecek, çocuklara eğitim desteği ,hukuk desteği sağlanması  amacıyla birçok etkinlik düzenlemektedir.

Dernek ve ekinlikleri hakkında  detaylı bilgiye https://www.imkander.org.tr/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Mülteciler ve Sığınmacılarla Yardımlaşma Dayanışma ve Destekleme Derneği(MYSD)

Ülkemize gelmek zorunda olan mültecilere din dil ırk gözetmeksizin yardım etmek için kurulmuştur. Dernek tarafından yapılan etkinlik ve detaylı bilgiye https://msyd.org/ linkinden veya 0850 455 00 00 numaralı çağrı merkezinden ulaşabilirler .

5/5 - (2 votes)

Yardım Başvuru

Yardımbaşvuru.Net kurucusu ve yardım haberleri editörü. Belediye yardımları, devlet yardımları ve sosyal yardımlar konusunda makale editörü.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu