E-DevletÜnlü Yardımseverler

Nakdi Para Yardımı Başvuru İşlemleri ve Başvuru Sonuçları

Muhtaçlık sınırının oldukça altında yaşamakta olan, beslenme, barınma, giyim gibi temel ihtiyaçlarını bile karşılamak konusunda oldukça zorlanan ihtiyaç sahibi vatandaşlar adına, ülkemizde belediyeler, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olmak üzere pek çok kurum; nakdi para yardımında bulunarak gereken desteği sağlamaktadır.

Zor durumda bulunan ihtiyaç sahibi vatandaşlar; para yardımı yapmakta olan kurumlara başvuruda bulunarak, başvurularının kabul edilmesi durumunda da nakdi yardım alabilmektedirler. Para yardımı; öncelikle söz konusu olan işsiz ve gelirsiz vatandaşlar adına yapılmakla beraber, muhtaçlık sınırının altında yaşadığı bilinen vatandaşların başvuruları da kabul edilebilmektedir.

para yardimi nasil alnir nakit para yardimi 1 1 - Nakdi Para Yardımı Başvuru İşlemleri ve Başvuru Sonuçları

Maddi Yardım Yapan Kurumlar Hangileridir ? 

İhtiyaç sahibi ve yoksul vatandaşlar; ikametgahlarının bulunduğu yerde bulunan belediyelere veya sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına gitmek suretiyle ve burada form doldurulmak üzere, maddi yardımlara başvuruda bulunabilmektedirler.

Ülkemizde maddi yardım yapmakta olan en önemli kurum ve kuruluşlar şu şekildedir :

 • Belediyeler gerçekleştirir.
 • Kaymakamlıklar gerçekleştirir.
 • Valilikler gerçekleştirir.
 • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı gerçekleştirir.
 • Dernekler ve vakıflar gerçekleştirir.
 • Ünlü işadamları ve holdingler gerçekleştirir.
 • Ünlü sanatçılar gerçekleştirir.
 • Kızılay gerçekleştirir.

Dar gelirli ve yoksul vatandaşlar için; kaymakamlıkların ve valiliklerin nakdi yardımlarına şahsen gidilerek kaymakamlık ve valilik binası vasıtasıyla başvurabilmeleri söz konusudur. Fakat bu durumda yetkili kişilerle görüşmek ve nakdi yardım almak, sanıldığından da daha zor olabilmektedir.

Ülkemizde kaymakamlıklar ve valilikler; nakdi yardımlarını ve gıda yardımı gibi diğer ayni yardımlarını da sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığıyla gerçekleştirmeleri ile bilinmektedirler. Ünlü iş adamları tarafından yapılmakta olan yardımlara başvurmak isteyen ihtiyaç sahibi vatandaşların, bu işadamlarına ait olan holdinglerin genel müdürlüğünü aramaları gerekmesi ile birlikte süreç ilerlemektedir.

Maddi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılabilir ?

Maddi yardım başvurusu sırasında izleyebileceğiniz çeşitli yöntemleri için aşağıda detaylı bilgilendirmemizi okumaya devam edebilirsiniz.

Belediye Maddi Yardım Başvurusu Nasıl Gerçekleştirilir ?

Söz konusu Belediyelerden para yardımı, gıda yardımı, giysi yardımı, eşya yardımı gibi farklı yardımlar da almak üzere arayışta olan tüm ihtiyaç sahiplerinin mevcut  ikametgahlarının bulunduğu bölgede bulunan belediyelere gitmeleri gerekmektedir.

Başvurular; e-devlet üzerinden de hızlı bir şekilde yapılabilir durumdadır. Bu işlemler için e devlet şifrenizin olması yeterli sayılır. Ancak e-devlet başvuruları, ön başvuru olarak kabul edilir durumda bulunmaktadır. Bu küçük detayı da sizlerle paylaşalım. Söz konusu olan Başvuru formunu doldurmakla birlikte, formun altında bulunan sosyal yardım türleri arasından ‘belediye yardım parası(nakdi yardım) seçeneğini işaretlemeniz ilk aşama olarak sayılabilir.  Dilerseniz; sosyal yardım türleri arasında mevcut bulunan ve ihtiyacınız olan giyecek yardımı, belediye bursu, öğrencilere okul yardımı gibi diğer temel yardımlara da başvuruda bulunabilir ve gerekli desteği talep edebilirsiniz.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Maddi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılmaktadır ?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından, yardımları il ve ilçelerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığıyla gerçekleştirmektedir. Acil nakdi yardıma ihtiyacı bulunanlar, mevcut ikametgahlarının olduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına kayıt olmak suretiyle, nakdi yardımlara başvurabilir durumdadırlar.

E-devlet üzerinden ya da Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı resmi internet sitesi kullanılarak, Bakanlık yardımlarına başvuru sağlanamamaktadır.

Bakınız: Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Yardımları Nelerdir?

Dernek ve Vakıf Maddi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılmaktadır ?

İhtiyaç sahibi vatandaşlarımızın gıda, giyinme, barınma gibi söz konusu temel ihtiyaçlarını karşılamalarına yardımcı olmak amacıyla , ihtiyaç sahibi vatandaşların yaşam standartlarını yükseltmek üzere gerçekleştirilen çalışmalar yapan dernek ve vakıflara da para yardımı almak için başvuruda bulunabilmeniz mümkündür. Ülkemizde pekçok dernek ve vakıf yoksul vatandaşlara para yardımı yapması ile bilinmektedir.

Maddi yardım başvuruları da söz konusu olan bu dernek ya da vakıflara ait olması bilinen internet siteleri üzerinden yapabilmeniz mümkündür. Vakıf veya derneklere ait olması ile bilinen siteler üzerinde yer almakta olan ve iletişim bilgilerini kullanarak da başvurularınızı gerçekleştirebilmeniz mümkündür.

Kızılay Maddi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılmaktadır ?

Deprem, yangın, sel gibi olağanüstü durumlar bulunan hallerde ve afet durumlarında halkımızın yaralarını sarmak üzere gıda yardımı, barınma yardımı, giysi yardımı gibi temel sayılan yardımlar gerçekleştiren Kızılay; yoksul ve fakir ailelere de düzenli bir şekilde para yardımı yapması ile bilinmektedir.

Vatandaşlar; ikametgahlarının bulundukları yerdeki Kızılay temsilciliğine giderek, Kızılay para yardımına ve diğer yardımlarına başvuruda bulunabilirler. Kızılay’ın resmi internet sitesi üzerinden yararlanabilecekleri tüm yardımları görüntüleyebilmeleri mümkündür.

Bakınız: Kızılay Para Yardımı Nasıl Alabilirim ?

Alternatif olarak da, para yardımı alıp alamayacağınızı öğrenmek üzere 168 Kızılay Çağrı Merkezini arayarak başvuru durumunuz hakkında detaylıca bilgi sahibi olabilirsiniz.

Para Yardımı Yapan Dernekler ve Vakıflar Hakkında 

Nakdi yardımların yanında gıda ve erzak yardımı, kömür yardımı, eşya yardımı gibi diğer asgari sayılan yardımlardan da almak üzere başvurabileceğiniz, en önemli dernek ve vakıflar ise şu şekildedir :

 • Fakir ve Muhtaçlara Yardım Derneği
 • Dost Eli Derneği
 • Türkiye Yardım Sevenler Derneği
 • İyilik Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği
 • Vuslat Derneği
 • Ahbap Derneği
 • Türkiye Sokak Çocukları Vakfı
 • Aip Acil İhtiyaç Projesi Vakfı
 • Ayhan Şahenk Vakfı
 • Rüştü Akın Vakfı
 • Vehbi Koç Vakfı
 • Hacı Ömer Sabancı Vakfı
 • Akkanat Eğitim ve Sanat Vakfı
 • Mehmet Zorlu Vakfı
 • Alarko Eğitim ve Kültür Vakfı
 • Toplum Gönüllüleri Vakfı
 • Suna ve İnan Kıraç Vakfı

Ahbap Derneği’ne  başvuruda bulunan ihtiyaç sahibi vatandaşlar para yardımının dışında gıda yardımı, eğitim ve sağlık yardımı gibi yardımlar almak üzere başvuruda bulunabilmeleri söz konusudur.

Seda Sayan, Esra Erol, Müge Anlı  gibi duyulmuş isimler ise sundukları programlar aracılığıyla muhtaç ve yoksul vatandaşlara sahip çıkarak örnek olmaktadırlar.

Ünlü sanatçılara ait olması ile bilinen Instagram gibi sosyal medya hesapları üzerinden de onlarla iletişime geçebilir ve yardım taleplerinizi iletebilirsiniz.

Nakdi Yardım Başvuru Sorgulama Hakkında 

Nakdi yardıma başvuruda bulunan ihtiyaç sahibi vatandaşların gerçekleştirdikleri başvuru sonuçlarını nasıl sorgulayabileceklerini aşağıdan öğrenebilmeniz mümkün.

Belediye Nakdi Yardım Başvuru Sorgulama Hakkında

Belediye para yardımı başvuru sonucunuzu öğrenmek amacıyla başvurduğunuz belediyeyi veya ALO153 Beyaz Masa hattını arayarak durumunuz hakkında detaylıca bilgi sahibi olabilirsiniz. Alternatif olarakda  e-devlet üzerinden başvuru sonucunuzu görüntüleyebilmeniz mümkündür.

Bakınız: Belediye Yardımları Nelerdir? Nasıl Alınır? Belediye Yardım Başvuru

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Nakdi Yardım Başvuru Sorgulama Hakkında

ALO183 veya  ALO144 Sosyal Destek hatlarından herhangi birini arayarak, başvuru sonucunuzu öğrenebilmeniz mümkündür.

Dilerseniz, başvurduğunuz sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına ait olarak bilinen telefon numarasını arayarak, yetkili kişilerden bilgi edinebilmeniz de söz konusudur. Bu hususta tercih size aittir. E-devlet üzerinden de Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı naddi yardım başvuru sonucunuzu sorgulayabilmeniz söz konusudur.

Dernek ve Vakıf Para Yardımı Başvuru Sorgulama Hakkında 

Dernek veya vakıflar da başvuru sonuçlarıyla ilgili olarak, başvuru sahiplerini SMS ile bilgilendirilmesini sağlamaktadırlar. Bu sebeple de tüm başvuru sahiplerinin başvuru formunda kullandıkları güncel iletişim bilgilerini paylaşmaları gerekmektedir. Başvuruda bulunduğunuz dernek veya vakfa ait olduğu bilinen telefon numarasını arayarak,  başvuru sonucunuza dair bilgi alabilmeniz mümkündür.

Holding başvuru sonuçlarınızı ise holdinglere ait olarak bilinen genel müdürlük telefon numarasını arayarak öğrenebilmeniz mümkündür.

Maddi Yardım Başvuru Formu Hakkında

Maddi yardım gerçekleştirilen kurumlara para yardımı almak üzere başvuran tüm ihtiyaç sahiplerinin öncelikle sosyal yardım başvuru formu doldurmaları gerekmektedir.

İhtiyaç sahibi Vatandaşlar, bu formda maddi yardım dışında yararlanabilecekleri diğer yardımları da görebilir ve bu yardımlara başvuruda bulunabilir.

Oy Verin !

Yardım Habercisi

Devlet yardımları, belediye yardımları ve yardım yapan dernekler hakkında zengin makale ve haber paylaşımları yapıyorum...

İlgili Makaleler

5 Yorum

 1. Merhabalar. Tekirdağ Belediyesi fatura yardımı yapıyor mu. Durumumuz çok kötü bu konuda yardım almak istiyorum.

 2. Kolay gelsin. Site çok işimize yaradı ben de bir şey sormak istiyorum. Erzurum Belediyesi süt yardımı yapıyor mu acaba eğer yapıyorsa süt yardımı için nereye başvuru yapmamız gerekiyor.

 3. Merhabalar. Kütahya Belediyesi fatura yardımı yapıyor mu. Durumumuz çok kötü bu konuda yardım almak istiyorum.

 4. Kolay gelsin. Site çok işimize yaradı ben de bir şey sormak istiyorum. Çanakkale Belediyesi süt yardımı yapıyor mu acaba eğer yapıyorsa süt yardımı için nereye başvuru yapmamız gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu