Sosyal Yardımlar

Nakdi Para Yardımı Başvurusu 2023 E-Devlet Başvuru Formu

E-Devlet Nakdi Yardım Başvurusu, Herkese Maddi Yardım Başvurusu

Nakdi Para Yardımı Başvurusu E-Devlet Başvuru Formu


Nakdi Para Yardımı Başvurusu E-Devlet Nakti Para Yardım Başvurusu Formu2023; Muhtaçlık sınırının altında yaşayan, beslenme, barınma, giyim gibi asgari ihtiyaçlarını dahi karşılamakta zorlanan ihtiyaç sahibi vatandaşlar için ülkemizde belediyeler, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı başta olmak üzere birçok kurum; nakdi para yardımında bulunuyor. Zor durumda olan vatandaşlar; para yardımı yapan kurumlara başvurarak, başvurularının kabul edilmesi halinde nakdi yardım alabiliyorlar. Para yardımı; öncelikli olarak işsiz ve gelirsiz vatandaşlar için yapılmakla birlikte muhtaçlık sınırının altında yaşayan vatandaşların başvuruları da kabul edilebiliyor.

– Maddi Yardım Yapan Kurumlar Hangileridir?
– Nakdi Para Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?
Belediye Maddi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Maddi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?
Dernek ve Vakıf Maddi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?
Kızılay Maddi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?
Para Yardımı Yapan Dernekler ve Vakıflar
Para Yardımı Yapan Ünlü İş Adamları ve Sanatçılar
Belediye Nakdi Yardım Başvuru Sorgulama
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Nakdi Yardım Başvuru Sorgulama
Kızılay Para Yardımı Başvuru Sorgulama
Dernek ve Vakıf Para Yardımı Başvuru Sorgulama
Maddi Yardım Başvuru Formu
Maddi Yardım Başvurusu Telefon Numarası
Sosyal Para Yardımı Kimler Alabilir?
Nakdi Yardım Başvurusu için Gerekli Belgeler Nelerdir?
Nakdi Para Yardım Kaç Ayda Bir Alınır
E-Devlet Nakdi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?
PTT Sosyal Yardım Parası Sorgulama
Aile Destek Paketi Sosyal Destek Kimler Alabilir?
Sosyal Yardımlaşma Nakdi Yardım Ne Kadar 2023?
Maddi Yardım Yapan Kurumlar Hangileridir?

İhtiyaç sahibi vatandaşlar, ikametgahlarının bulunduğu yerdeki belediyelere ya da sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına giderek ve burada form doldurarak maddi yardımlara başvurabiliyorlar. Ülkemizde maddi yardım yapan en önemli kurum ve kuruluşları aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz;

Belediyeler
Kaymakamlıklar
Valilikler
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı
Dernekler ve Vakıflar
Ünlü işadamları ve holdingler
Ünlü sanatçılar
Kızılay

Dar gelirli ve ihtiyaç sahibi vatandaşlar, kaymakamlıkların ve valiliklerin nakdi yardımlarına bizzat kaymakamlık ve valilik binasına giderek başvurabilirler. Ülkemizde kaymakamlıklar ve valilikler nakdi yardımlarını ve gıda yardımı vb. diğer ayni yardımlarını sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığıyla gerçekleştiriyor. Ünlü iş adamları tarafından yapılan yardımlara başvurmak isteyen muhtaç vatandaşların ise bu işadamlarına ait olan genel müdürlüklerini aramanız yeterli olacaktır.

Nakdi Para Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından maddi zorluk çeken muhtaç ailelere aylık düzenli olarak para yardımı yapılmaktadır. Aile Destek Programı kapsamında aylık 1250 TL nakdi para yardımının yanında çocuklu ailelere Çocuk Destek Bileşeni olarak aylık 350 TL ile 650 TL arasında ek ödeme yapılacaktır. Nakdi para yardımı başvurusu kimliğiniz ile birlikte Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek yapabileceğiniz gibi E-Devlet üzerinden yapabilirsiniz. Nakdi para yardımı başvurusu e-devlet üzerinden yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru linke tıklayarak hemen başvuru formunu doldurabilirsiniz.

Belediye Maddi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Belediyelerden para yardımı, gıda yardımı, giysi yardımı, eşya yardımı vb. farklı yardımlar almak isteyen tüm ihtiyaç sahiplerinin ikametgahlarının bulunduğu yerdeki belediyelere gitmeleri gerekiyor. Başvurular e-devlet üzerinden de hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. E-devlet üzerinden maddi yardım başvurusu yapabilmek için öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkini tıklamalısınız. Başvuru formunu doldurup formun altındaki sosyal yardım türleri arasından belediye yardım parası seçeneğini işaretlemelisiniz.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Maddi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yardımlarını il ve ilçelerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığıyla gerçekleştiriyor. Acil nakdi yardıma ihtiyacı olanlar, ikametgahlarının bulunduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına kayıt olarak, nakdi yardımlara başvurabiliyorlar. E-devlet üzerinden ya da Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı resmi internet sitesi üzerinden ise bakanlık yardımlarına başvurulamıyor.

Dernek ve Vakıf Maddi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

İhtiyaç sahibi vatandaşlarımızın gıda, giyinme, barınma vb. ihtiyaçlarını karşılamalarına yardımcı olmak, onların yaşam standartlarını yükseltmek adına çalışmalar yapan dernek ve vakıflara da para yardımı almak için başvurabiliyorsunuz. Ülkemizde birçok dernek ve vakıf yoksul vatandaşlara para yardımı yapıyor. Maddi yardım başvurularını ise bu dernek ya da vakıflara ait olan internet siteleri üzerinden yapabilirsiniz. Vakıf ya da derneklere ait olan siteler üzerinde yer alan iletişim bilgilerini kullanarak da başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz.

 

 

Kızılay Maddi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Deprem, yangın, sel gibi olağanüstü hallerde ve afet durumlarında halkımızın yaralarını sarmak adına gıda yardımı, barınma yardımı, giysi yardımı gibi yardımlar yapan Kızılay; yoksul ve fakir ailelere ise düzenli bir şekilde para yardımı yapıyor. Vatandaşlar yaşadıkları yerdeki Kızılay temsilciliğine giderek Kızılay para yardımına ve diğer yardımlarına başvurulabilir. Kızılay’ın resmi internet sitesi üzerinden yararlanabilecekleri tüm yardımları görüntüleyebilirsiniz. Kızılay yardımlarına dair bilgi almak ve yardımlara hemen başvurmak için https://www.kizilay.org.tr/Bagis/BagisKategorisel/2/sosyal-yardimler linkini tıklayabilirsiniz. Alternatif olarak, para yardımı alıp alamayacağınızı öğrenmek için 168 Kızılay Çağrı Merkezini de arayabilirsiniz.

Para Yardımı Yapan Dernekler ve Vakıflar

Nakdi yardımların yanı sıra gıda ve erzak yardımı, kömür yardımı, eşya yardımı gibi diğer yardımlardan da almak adına başvurabileceğiniz en önemli dernek ve vakıfları aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz;

Fakir ve Muhtaçlara Yardım Derneği
Dost Eli Derneği
Türkiye Yardım Sevenler Derneği
İyilik Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği
Vuslat Derneği
Ahbap Derneği
Türkiye Sokak Çocukları Vakfı
Aip Acil İhtiyaç Projesi Vakfı
Ayhan Şahenk Vakfı
Rüştü Akın Vakfı
Vehbi Koç Vakfı
Hacı Ömer Sabancı Vakfı
Akkanat Eğitim ve Sanat Vakfı
Mehmet Zorlu Vakfı
Alarko Eğitim ve Kültür Vakfı
Toplum Gönüllüleri Vakfı
Suna ve İnan Kıraç Vakfı

 

Para Yardımı Yapan Ünlü İş Adamları ve Sanatçılar

İş hayatında başarıdan başarıya koşan, yalnızca ülkemizde değil dünya çapında da başarıları ile konuşulan ünlü iş adamları ve sanatçılar da ihtiyaç sahiplerine para yardımı, yakacak yardımı ve gıda yardımı başta olmak üzere birçok yardımlar yapıyorlar. En çok yardımı yapan ünlü iş adamlarını aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz;

Mustafa Koç / Koç Holding
Ahmet Kocabıyık/ Borusan Holding
Hacı Boydak/ Boydak Holding
Tuncay Özilhan/ Anadolu Endüstri Holding
Şevket Sabancı/ Sabancı Holding
Murat Dedeman/ Dedeman Holding
Hüsnü M. Özyeğin/ Fiba Holding
Ali Ağaoğlu/ Ağaoğlu Şirketler Grubu
Sinan Tara/ ENKA
Ali Doğramacı
Necati Kurmel
Avni Çelik
Mehmet Ali Aydınlar
Burak Kızılhan
Davut Doğan
Erden Timur
Ali Nihat Gökyiğit

Ahbap Derneği ile ihtiyaç sahiplerine ulaşan Haluk Levent dernek faaliyetlerini Ahbap gönüllüleri ile yürütüyor. Ahbap Derneğine vatandaşlar para yardımının dışında gıda yardımı, eğitim ve sağlık yardımı gibi yardımlar almak için de başvurular yapılır.

Belediye Nakdi Yardım Başvuru Sorgulama

Belediye para yardımı başvuru sonucunuzu öğrenmek için başvurduğunuz belediyeyi ya da ALO153 Beyaz Masa hattını arayabilirsiniz. Ayrıca e-devlet üzerinden de başvuru sonucunuzu görüntüleyebilirsiniz.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Nakdi Yardım Başvuru Sorgulama

ALO183 veya ALO144 sosyal destek hatlarından birini arayarak sonucunuzu öğrenebilirsiniz. Başvurduğunuz sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına ait olan telefon numarasını arayabilir yetkili kişilerden bilgi alabilirsiniz. E-devlet üzerinden de Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı maddi yardım başvuru sonucunuzu sorgulayabilirsiniz.

Kızılay Para Yardımı Başvuru Sorgulama

Kızılay, para yarımına ya da diğer yardımlara başvuran kişilere başvuru sonuçlarına dair SMS ile bilgi veriyor. Kızılay nakdi yardım başvurunuzun olumlu ya da olumsuz sonucunu öğrenmek adına 168 Kızılay Çağrı Merkezini arayabilirsiniz.

Dernek ve Vakıf Para Yardımı Başvuru Sorgulama

Dernek ya da vakıflar da başvuru sonuçlarıyla ilgili olarak, başvuru sahiplerini SMS ile bilgilendiriliyor. Bu yüzden de tüm başvuru sahiplerinin başvuru formunda güncel iletişim bilgilerini paylaşmaları gerekiyor. Başvurduğunuz dernek ya da vakfa ait olan telefon numarasını arayarak, başvuru sonucunuzu öğrenebilirsiniz.

 

 

 

Maddi Yardım Başvuru Formu

Maddi yardım yapan kurumlara para yardımı almak adına başvuran tüm ihtiyaç sahiplerinin öncelikle sosyal yardım başvuru formu doldurmaları gerekiyor. Vatandaşlar bu formda maddi yardım dışında yararlanabilecekleri diğer yardımları da görebiliyor ve bu yardımlara başvurabiliyorlar. Bu formda kişilere aylık gelir ve giderlerine, mesleklerine, ailelerindeki çalışan kişi sayısına ve ailesindeki toplam kişi sayısına dair sorular soruluyor. Bu sorular doğrultusunda kurumlar, hangi başvuru sahiplerinin para yardımına ihtiyaç duyduğuna dair karar veriyorlar. Bu sebeple de ihtiyaç sahiplerinin formda doğru bilgiler paylaşmaları gerekiyor. Muhtaç ya da yoksul olmamalarına rağmen kendilerini gelirsiz gösterenler ve nakdi yardım alanlar, sonradan durumun kurum tarafından fark edilmesi üzerine cezai yaptırıma maruz kalıyorlar.

Maddi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Belediyelerden para yardımı almak isteyen vatandaşlar ALO153 Beyaz Masa hattını arayabiliyorlar. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı para yardımına ve diğer yardımlarına dair bilgi almak isteyen kişilerin ise ALO183 ya da ALO144 Sosyal Destek hatlarından birini aramaları gerekiyor. Kızılay para yardımı almak isteyen ihtiyaç sahipleri ise 168 Kızılay Çağrı Merkezi’ni arayarak, başvuru şartlarına, başvuru için gerekli belgelere ve nakdi yardım alıp alamayacaklarına dair bilgi edinebiliyorlar.

Sosyal Para Yardımı Kimler Alabilir?

Muhtaç ve işsiz olan vatandaşlar sosyal para yardımından öncelikli şekilde faydalanabiliyorlar. Hanede sigortalı çalışan bulunmayan kişiler sosyal yardımlara başvurabiliyorlar. Hanesinde çalışan olmasına rağmen muhtaçlık sınırının altında yaşayanlar da para yardımı alabilirler. Ülkemizde hane halkı kişi başı aylık ortalama geliri, asgari ücretin 1/3’ünün altında olanlar, para yardımından yararlanabilirler. Kimlerin para yardımı alabileceğini aşağıda sıraladık;

Muhtaç ve kimsesizler
Dar gelirli ve yoksullar
Engelliler ve kronik hastalar
Gelirsiz ve kimsesiz dul kadınlar
Afetzedeler
Muhtaç asker yakınları
Yoksul şehit ve gazi yakınları
Kimsesiz ve gelirsiz yaşlılar

Muhtaçlık sınırının altında yaşamak zorunda olmalarına rağmen üzerlerine kayıtlı değerli menkulü ya da gayrimenkulü olmayanlar para yardımı alamıyor.

Nakdi Yardım Başvurusu için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Maddi yardım başvurusu esnasında başvuru sahiplerinin başvurdukları kuruma birtakım belgeler teslim etmeleri gerekiyor. Bu belgeler doğrultusunda kurumlar, başvuru sahiplerinin muhtaçlık durumlarına dair bilgi edinebiliyorlar. Para yardımı başvurusu için gerekli olan bu belgeleri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz;

 

TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
Vukuatlı nüfus kayıt örneği
İkametgah belgesi
Mal beyanına ilişkin belgeler
SGK’dan alınması gereken gelir belgesi ya da gelirsizlikbelgesi
Muhtarlıktan alınması gereken fakirlik belgesi
Engelliler için 2023 engelli raporu
Kronik hastalar için sağlık kurulu raporu

Talep edilen belgeler; başvuran kişinin özel durumuna göre de değişebiliyor. Örneğin gelirsiz dul kadınların eşlerine dair ölüm belgesi teslim etmeleri gerekiyor.

Nakdi Para Yardım Kaç Ayda Bir Alınır?

Nakdi yardım kaç ayda bir alınır sorusuna net cevap vermek gerekirse devlet yada belediye tarafından yapılan nakdi yardım maddi durumunuza bağlı olarak tek seferli ya da düzenli olarak aylık yapılmaktadır. Belediye tarafından verilen para yardımı ise sosyal yardım kartına her ay yapılmaktadır.

E-Devlet Nakdi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sosyal destek başvuruları devam etmektedir. İhtiyaç sahipleri e-devlet üzerinden 1250 TL sosyal destek ödemesine başvurabilirler. Ekonomik zorluk sürecinde ihtiyaç sahiplerine bir nebze de olsa yardımcı olmak adına yapılan sosyal destek ödemelerine başvurmak isteyen vatandaşların ise https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linkine tıklamaları yeterli olacaktır.

PTT Sosyal Yardım Parası Sorgulama

Aile destek paketi sosyal yardımı başvurusu kabul edilen vatandaşlar sosyal destek ödemelerinin hesaplarına yatırılıp yatırılmadığını PTT resmi internet sitesi üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Vatandaşlar https://turkiye.gov.tr/ptt-uzerinden-yapilan-kurum-odemeleri-sorgulama linki üzerinden sorgulama işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Aile Destek Paketi Sosyal Destek Kimler Alabilir?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından dar gelirli muhtaç ailelere 12 ay boyunca aylık 1250 TL para yardımı yapılacaktır. E-Devlet üzerinden başvuruda bulunan ve başvurusu onaylanan kişilere ödemeler PTT aracılığı ile aylık olarak yapılacaktır. Aile Destek Paketi yardımı en fazla 12 ay için alınabiliyor. Aile destek programına hane halkı geliri asgari ücretten düşük olan kişiler ve her hangi bir sosyal güvencesi bulunmayan kişiler başvuruda bulunabilir. Ancak 5510 sayılı kanunun 4/A maddesi kapsamındaki kamu işçileri 5510 sayılı kanununun 4/C maddesi kapsamındaki memurlar, SGK’dan gelir ya da aylık alanlar, İŞKUR işsizlik ödeneği  yada İŞKUR kısa çalışma ödeneği alanlar Aile yardımı alamıyorlar.

Sosyal Yardımlaşma Nakdi Yardım Ne Kadar 2023?

Kurumlar tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşlar için yapılan nakdi yardımın miktarı, kurum bütçesine, başvurulardaki yoğunluk durumuna, başvuru sahiplerinin muhtaçlık durumuna göre değişebiliyor. Yardımlar tek seferli, birkaç seferli ya da düzenli olabiliyor. Ailedeki kişi sayısı da nakdi yardım miktarı üzerinde belirleyici oluyor. Bu durumda hanelere 1000, 2000, 5000 TL gibi farklı rakamlarda yardımlar yapılabiliyor. Vatandaşlar para yardımının yanı sıra burs desteği, eğitim yardımı, gıda yardımı, kırtasiye yardımı gibi yardımlar almak için de kurumlara başvurabilirsiniz.

Oy Verin !

Yardım Başvuru

Yardımbaşvuru.Net kurucusu ve yardım haberleri editörü. Belediye yardımları, devlet yardımları ve sosyal yardımlar konusunda makale editörü.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu