Devlet Yardımları

Öğrencilere Asgari Ücret Para Yardımı ve E-Devlet Başvurusu

Öğrencilere Para Yardımı 2023

Öğrencilere Asgari Ücret Para Yardımı ve E-Devlet Başvurusu

Öğrencilere Asgari Ücret Para Yardımı 2023; Ülkemizde ihtiyaç sahipleri için sosyal yardımlarda bulunan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı öğrencilere yönelik olarak burs ve eğitim yardımlarında bulunmaya devam ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kısa bir süre önce Kabine Toplantısı’nda yapılan açıklamaya göre Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülecek olan Başarı Teşvik Programı’na göre ilköğretim ve ortaöğretim öğrencilerine asgari ücretin %60’ına kadar burs bağlanacak. Yükseköğretim öğrencilerine ise net asgari ücret miktarında maddi yardımda bulunulacak. Bu yardımdan aynı zamanda meslek lisesi mezunları ile lise sonrası meslek edindirme kurslarına katılan öğrencilerde yararlanabilecekler. Yardım yalnızca sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından sosyal yardım alan ailelerin çocuklarına yönelik olarak yapılacak.

Bu yazımızda kısaca Başarı Teşvik Programı’na ilişkin merak edilenleri yanıtlamaya, konuyla ilgili olarak sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

 

. Başarı Teşvik Programı Nedir?

. Öğrencilere Asgari Ücret Para Yardımı Kimlere Verilir?

. Başarı Teşvik Programı Başvurusu Nasıl Yapılır?

. Öğrencilere Asgari Ücret Para Yardımı Başvurusu Telefon Numarası

. Başarı Teşvik Programı Başvuru Şartları

. Öğrencilere Asgari Ücret Para Yardımı Başvurusu için Gerekli Belgeler

. Öğrencilere Asgari Ücret Para Yardımı Başvuru Sorgulama

 

. Başarı Teşvik Programı Nedir?

 

12 Aralık tarihli Kabine Toplantısı’nda cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklamaya göre kısa bir süre içerisinde hayata geçirilecek olan Başarı Teşvik Programı dahilinde sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından ayni ya da nakdi sosyal yardım alan ailelerin ilköğretim ve ortaöğretime giden çocuklarına net asgari ücretin %60!ı oranında maddi destek verilecek. Yüksek öğretim öğrencilerine ise net asgari ücret miktarında dönem aralarında maddi destek sunulacaktır. Başarı Teşvik Programı dahilinde dünya genelindeki ilk 500 üniversiteye girme hakkını elde eden başarılı öğrencilere ise destek verilecek. Başarı Teşvik Programında meslek lisesi mezunlarının yanı sıra liseyi bitirdikten sonra meslek edindirme kurslarına katılan öğrenciler de yararlanabilecekler.

Aynı zamanda Başarı Teşvik Programından yararlanan öğrenciler için merkezi sınavlara yönelik ihtiyaçları da Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından karşılanacak. Bilim, spor ve sanat yarışmalarına katılan öğrencilerin de ihtiyaçlarını Bakanlık karşılayacak. 1.5 milyar liralık bütçe ayrılan Başları Teşvik Programına ilişkin tüm detayların ve başvuru şartlarının kısa bir süre içerisinde Bakanlık tarafından açıklanması planlanıyor.

 

 

. Öğrencilere Asgari Ücret Para Yardımı Kimlere Verilir?

Asgari ücret tutarındaki para yardımı sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından ayni veya nakdi yardım alan yani muhtaçlık sınırının altında yaşayan ailelerin ilköğretim, ortaöğretim ya da yükseköğretim kurumlarında eğitimlerine devam eden öğrencilerine yapılacaktır. Asgari ücret tutarındaki para yardımı dönem aralarında muhtaç ailelerin yükseköğretime giden çocuklarına yapılacaktır. Aynı zamanda meslek lisesi mezunları ya da lise eğitimini tamamladıktan sonra meslek edindirme kurslarına katılan öğrenciler de asgari ücret para yardımına başvurabilecekler. İlköğretim ve ortaöğretim öğrencilerine ise asgari ücretin %60’ı oranında maddi yardım sunulacaktır. Başarı Teşvik Programı dahilindedünyanın ilk 500 üniversitesine girmeye hak kazanan yani üniversite sınavlarında başarılı olan öğrencilere de maddi yardımda bulunulacaktır. Program dahilinde yapılacak maddi yardımın süresi kaç sefer için yapılacağı ise Bakanlık tarafından açıklanacaktır. Başarı Teşvik Programı kapsamında öğrenciler için yapılacak olan yardıma yalnızca muhtaçlık sınırının altında yaşayan yani hane halkı kişi başı aylık kazancı güncel net asgari ücretin 1/3’ünün altında bulunan aileler başvurabilecekler. Yardım yalnızca sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından yardım alan aileler için yapılacağından bu yardımdan yararlanmak isteyenlerin ve vakıflardan daha önce yardım almayanların öncelikle kendilerinden istenilen belgelerle birlikte ikametgahlarınınmevcut olduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gitmeleri ve burada kayıt olmaları gerekecektir.

 

. Başarı Teşvik Programı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Başarı Teşvik Programı ve bu maddi yardımdan kimlerin yararlanabileceği cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından genel hatlarıyla birlikte açıklandı. Başarı Teşvik Programı başvuru şartlarına, başvuru için öğrencilerden ya da velilerden talep edilen belgelere ve başvuru detaylarına ilişkin henüz açıklama yapılmadı. Açıklamanın en kısa sürede Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılacağı belirtildi. Bu programa e-devlet üzerinden başvurulup başvurulmayacağı henüz bilinmiyor. Ancak Başarı ve Teşvik Programı kapsamında maddi yardım; yalnızca sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından ayni ya da nakdi yardım alan ailelerin çocukları için yapılacak. Bu yüzden de henüz vakıf kaydı olamayan velilerin öncelikle ikametgahlarının mevcut olduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına kayıt olmaları ve bir an önce vakıftan sosyal yardım almaya başlamaları gerekecek.

 

. Öğrencilere Asgari Ücret Para Yardımı Başvurusu Telefon Numarası

Başarı Teşvik Programına, başvuru şartlarına, başvuru için sizden talep edilen belgelere, bu programdan yararlanıp yararlanmayacağınıza ilişkin ayrıntılı bilgi edinmek adına ALO183 veya ALO144 sosyal destek hatlarını 7/24 arayabilirsiniz. Bu numaraları arayıp, Bakanlığın ayni ve nakdi yardımlarına ilişkin de bilgi alabilirsiniz. Aynı zamanda mevcut başvuru sonuçlarınızı öğrenmek adına da bu numaraları dilediğiniz zaman arayabilirsiniz.

 

 

 

 

 

. Başarı Teşvik Programı Başvuru Şartları

Başarı Teşvik Programına yalnızca bazı şartları taşıyan öğrenciler başvurabilecekler. Öğrencilerin ve ailelerinin taşıması gereken başvuru şartlarını aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz;

. Muhtaçlık sınırının altında olmak

. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından ayni ya da nakdi sosyal yardım alıyor olmak

. Hane bireyleri üzerine kayıtlı gelir getirici değerli menkul ya da gayrimenkul bulunmaması

. İlköğretim, ortaöğretim, meslek lisesi mezunu olmak veya lise sonrası meslek edindirme kurslarına katılmak veya yükseköğretimi kazanmış olmak.

Yukarıdaki şartları taşıyan veliler veya lise ya da üniversite öğrencileri Başarı Teşvik Programına başvurabilirler.

 

. Öğrencilere Asgari Ücret Para Yardımı Başvurusu için Gerekli Belgeler

Daha önce de bahsettiğimiz gibi bu yardıma başvurmak isteyen velilerin öncelikle sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına kayıt olması gerekecek. Kayıt esnasında teslim edilmesi gereken belgeleri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz;

. Başvuru sahibi veli veya öğrenciye ait TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi

. Öğrenciye ait TC kimlik kartı fotokopisi

. İkametgah belgesi

. Vukuatlı nüfus kayıt örneği

. Muhtarlıktan alınabilen fakirlik belgesi

. Hane bireyleri için SGK’dan alınması gereken gelir belgesi ya da gelirsizlik belgesi

. Kirada oturanlar için kira kontratı

. Öğrenci Belgesi

. Transkript

. Ek belgeler

Kişilerden özel durumlarına göre ek belgeler de istenebilir. Örenk olarak ailede çalışamayan engelli bireyler için 2023 engelli belgesinin teslim edilmesi gerekiyor. Teslim etmeniz gereken belgelerin tam listesini için ALO 183 veya ALO144 Sosyal Destek hatlarını arayabilirsiniz.

 

. Öğrencilere Asgari Ücret Para Yardımı Başvuru Sorgulama

Başarı Teşvik Programına başvuranlar başvuru sonuçlarını başvurdukları vakfı arayarak ya da Vakıf’a giderek öğrenebilirler. Başvuru sonuçları ALO183 veya ALO144 Sosyal Destek hatları arayarak da öğrenebilirsiniz. Sonuçların e-devlet platformunda da yayınlanacağı tahmin ediliyor. Başvuru sahipleri başvuru sonuçlarını http://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgilerisorgulama linki üzerinden de takip edebilecekler.

 

Oy Verin !

Yardım Başvuru

Yardımbaşvuru.Net kurucusu ve yardım haberleri editörü. Belediye yardımları, devlet yardımları ve sosyal yardımlar konusunda makale editörü.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu