Sosyal Yardımlar

Öğrenciye Burs Veren Belediyeler 2023

Belediye Burs Başvurusu

Belediye Bursu Nasıl Alınır? Kimlere Verilir?

Yoksul ve muhtaç vatandaşlara gıda ve erzak yardımı, giysi yardımı, mobilya ve eşya yardımı, kırtasiye yardımı, para yardımı vb. birçok yardımlar yapan belediyeler ihtiyaç sahibi ailelerin ilköğretim, ortaöğretim, lise ya da üniversite eğitimi gören öğrencilerine burs da bağlayabiliyor. Ülkemizde İstanbul ve İzmir Büyükşehir Belediyeleri başta olmak üzere birçok belediye yardıma muhtaç ailelerin çocuklarına eğitim ve burs desteği sunuyor. Maddi yetersizlikler dolayısıyla eğitim hayatını aksatmak zorunda kalan ya da derslerinden yeterince verim alamayan öğrenciler belediye bursuna nasıl başvuracaklar yazımızda bilgilendireceğiz.

Öğrenciye Burs Veren Belediyeler 2023
Belediye Burs Başvurusu Nasıl Yapılır?
Belediye Burs Başvurusu Sorgulama
Belediye Burs Başvuru Dilekçesi
Belediye Bursu Başvurusu Telefon Numarası
Belediye Bursu Kimlere Verilir
Belediye Bursu Başvuru Şartları
Belediye Bursu Nasıl Alınır
Belediye Burs Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır
Belediye Bursu Ne Kadar
Belediye Bursu Alan KYK Bursu Alabilir mi?
Belediye Burs Başvurusu için Gerekli Belgeler Nelerdir?
Belediye Bursu Ne Zaman Yatar
İBB Burs Başvurusu Ne Zaman
İzmir Büyükşehir Belediyesi Burs Yardımı Başvurusu

 

Öğrenciye Burs Veren Belediyeler 2023

Maddi zorluk çeken öğrencilere destek olmak adına verilen burs için birçok belediye eğitim döneminin başlaması ile burs başvurularını almaya başlamıştır. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Gaziantep, Adana, Antalya, Denizli, Erzurum, Eskişehir, Mersin ve Antalya başta olmak üzere birçok belediyeden burs alabilirsiniz.

Belediye Burs Başvurusu Nasıl Yapılır?

Belediye bursu almak isteyen vatandaşların ikametgahlarının bulunduğu yerdeki belediyeye bizzat başvurmaları gerekiyor. İhtiyaç sahibi öğrenciler Sosyal Hizmet Müdürlüklerine giderek de burs başvurularını gerçekleştirebiliyorlar. Öğrenciler ya da öğrenci velileri, belediye bursuna e-devlet üzerinden de başvurabilirsiniz. E-devlet başvuruları ön başvuru olarak kabul ediliyor. E-devlet üzerinden belediye bursuna başvurmayı düşünen kişilerin https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklamanız gerekiyor. Kişiler başvuru formunu doldurup, sosyal yardım türleri arasında Belediye Bursu seçeneğini işaretleyerek, bağlı oldukları belediye tarafından öğrencilere verilen burs yardımına başvurabilirsiniz. Dilerseniz öğrencilere okul yardımı, kırtasiye yardımı vb. diğer yardımlara da başvurabilirsiniz. İstanbul, İzmir gibi büyükşehir belediyelerinin ise kendine ait resmi sayfaları bulunuyor. Öğrenciler, bu siteler üzerinden burs başvurularını gerçekleştirebiliyorsunuz.

Belediye Burs Başvurusu Sorgulama

Vatandaşlar belediye burs başvuru sonuçlarını e-devlet resmi sitesi üzerinden takip edebiliyorlar. Yukarıda paylaştığımız başvuru ve sorgulama sayfası üzerinden kolaylıkla başvuru sonuçlarını görüntüleyebilirsiniz. ALO153 Beyaz Masa hattını aramak suretiyle de belediye burs başvurularının kabul edilip edilmediğini öğrenebilirsiniz. Alternatif olarak, belediyeye ait olan telefon numarasını arayarak ya da bizzat belediyeye giderek de başvuru sonuçlarını sorgulayabilirsiniz.

Belediye Burs Başvuru Dilekçesi

    Belediye bursuna başvuran öğrencilerin mutlaka doldurmaları gereken belediye burs başvuru formunda öğrencilere maddi durumlarına dair sorular soruluyor. İlköğretim ya da liseye giden yoksul çocukların anne ve babalarının burs başvuru formunda mesleklerine, aylık kazançlarına, aylık gelir ve giderlerine dair soruları eksiksiz bir şekilde yanıtlamaları gerekiyor. Burs başvuru formunda sorulara verilen yanıtlar doğrultusunda ülkemizde belediyeler, ihtiyaç sahibi aileleri ve burs bağlayacakları çocukları tespit ediyorlar. Öncelikli olarak gelirsiz ve işsiz yani hanesinde sigortalı çalışan mevcut olmayan ailelerin çocukları için burs yardımı yapıyorlar. Bu yüzden de burs başvuru dilekçesini dolduranların formda kendilerine yöneltilen tüm sorulara doğru yanıtlar vermeleri gerekiyor. Formda yanlış bilgiler paylaşarak belediyeleri yanıltan ve kendilerine burs bağlananlar, daha sonra durumunun yardım aldıkları belediye tarafından fark edilmesi halinde cezai yaptırıma maruz kalıyorlar. Bu kişilerin aldıkları tüm burs yardımlarını güncel faizleriyle birlikte geri ödemeleri gerekiyor. Aksi halde ödeme yapmayanlar; belediye tarafından mahkemeye veriliyorlar.

 

Belediye Bursu Başvurusu Telefon Numarası

Belediye bursu başvurusuna, başvuru için talep edilen belgelere belediye tarafından verilen burslardan yararlanıp yararlanamayacağınıza dair ayrıntılı bilgi edinmek adına ALO153 Beyaz Masa hattını arayabilirsiniz. Alternatif olarak bağlı olduğunuz yani ikametgahınızın bulunduğu yerdeki belediyeye ait olan telefon numarasını da arayabilir, yetkili kişilerden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Belediye Bursu Kimlere Verilir

Ülkemizde belediye burslarına ilköğretim, ortaöğretim ve lise öğrencilerinin yanı sıra üniversite öğrencileri de başvurabiliyorlar. Yani yükseköğrenim gören öğrencilerin de belediye bursu alma şansları bulunuyor. Ancak yükseköğrenim belediye bursu alan öğrencilere dair belediyelerin Kredi ve Yurtlar Kurumuna mutlaka bilgi vermeleri gerekiyor. Belediyeler, yükseköğrenim öğrencilerine verdikleri burslara dair KYK’ya bilgi vermekle yükümlü iken, söz konusu ilköğretim, ortaöğretim ve lise öğrencileri olduğunda böyle bir yükümlülük bulunmuyor. Belediye bursuna kimlerin başvurabileceğini yani kimlerin burs alabileceğini aşağıdaki şekilde özetleyebilmemiz mümkün;

26 yaşından gün almamış olan öğrenciler
18-25 yaş aralığındaki ön lisans ya da lisans öğrencileri
Aktif ve örgün öğretim gören öğrenciler
Kazanç getiren herhangi bir işte çalışmayan öğrenciler
Muhtaçlık sınırının altında yaşayan öğrenciler
Başka bir kurumdan ya da özel kuruluştan burs almayan öğrenciler
Temiz bir sicile ve düzgün karaktere sahip olan öğrenciler
Not ortalaması 4 üzerinden en az 2 olan öğrenciler

Belediye bursuna başvuran üniversite öğrencilerin mutlaka örgün öğretim görüyor olmaları gerekiyor. Aynı zamanda ara sınıf öğrencilerinden bir üst sınıfa geçmeleri bekleniyor. Yani sınıfta kalan ve başarısız olan öğrencilere bağlanan belediye bursu, kesiliyor. Öğrencinin not ortalamasının 2 altına düşmesi durumunda da öğrenciye bağlanan burs kesiliyor. Belediye bursuna kimlerin başvuramayacağını yani kimlere belediye bursu bağlanamayacağını aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz;

Vakıf üniversitelerinde eğitim gören öğrenciler
Uzaktan eğitim gören öğrenciler
Açık öğretim öğrencileri
Ücretli değişim programında bulunan öğrenciler
TEV bursu alan öğrenciler
25 yaşını doldurmuş öğrenciler
TC vatandaşı olmayan öğrenciler
Yüksek lisans ya da doktora öğrencileri
Yüz kızartıcı bir suçtan ötürü hüküm giyenler

Vakıf üniversitelerinde %100 burslu eğitim gören öğrenciler; belediye bursu alabiliyorlar.

Belediye Bursu Başvuru Şartları

Belediyeler, yalnızca gerçek ihtiyaç sahibi öğrencilere burs bağlıyorlar. Yani hanesinde sigortalı çalışan mevcut olmayan işsiz ve gelirsiz aile çocuklarına burslar, öncelikli şekilde bağlanıyor. Bununla birlikte hanesinde sigortalı çalışan bulunmasına rağmen muhtaçlık sınırının altında yaşamak zorunda olan aileler yani hane halkı kişi başı aylık ortalama kazancı asgari ücretin 1/3’ünün altında olan öğrenciler için de burs bağlanabiliyor. Muhtarlıktan alınan fakirlik belgesi öğrencilerin burs alma şansını yükseltiyor. Burslar; kontenjan dahilinde verildiğinden tüm başvuru sahiplerine ne yazık kşdönüş gerçekleştirilemiyor. Belediye bursu başvuru şartlarını aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz;

25 yaş ve altı olmak
Muhtaçlık sınırının altında yaşıyor olmak
Farklı kurumlardan ya da kişilerden burs almıyor olmak
Adli sicil kaydının temiz olması
Yüz kızartıcı bir suç işlememiş olmak
Güzel karakterli olmak
Üzerinde kayıtlı değerli menkul ya da menkul sahibi olmamak

Hanesinde üzerine kayıtlı değerli menkulü ya da gayrimenkulü mevcut olan ailelerin çocuklarına belediye bursu bağlanmıyor.

 

Belediye Bursu Nasıl Alınır

Ülkemizdeki belediyeler, kendi bütçeleri doğrultusunda ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarına ve üniversite öğrencilerine burs bağlıyorlar. Bütçeleri doğrultusunda kontenjan belirleyip yalnızca gerçek ihtiyaç sahiplerine burs veriliyor. Belediyeler burs başvurularını değerlendirirken başvuru sahibi tarafından teslim edilen belgeleri ve başvuru formunda paylaşılan bilgileri detaylıca inceliyor ve araştırıyorlar. Bu noktada belediye çalışanları tarafından oluşan belediye değerlendirme kurulu ihtiyaç sahibi ailenin evine bi inceleme komisyonu gönderebiliyor. İnceleme komisyonu ailenin ve öğrencinin muhtaçlık durumuna dair bir rapor hazırladıktan sonra raporu belediye değerlendirme kuruluna teslim ediyor. Belediye değerlendirme kurulu bu raporu da inceledikten sonra burs bağlayacağı ilköğretim, ortaöğretim ya da lise öğrencilerine dair bir liste hazırlıyor. Daha sonra başvuru sonuçlarını başvuru sahiplerine SMS yoluyla iletiyor. Bu yüzden de belediye bursuna başvuran kişilerin başvuru formunda güncel iletişim bilgilerini paylaşmaları gerekiyor.

Belediye Burs Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır

Belediye burs başvuruları ortalama bir ay içerisinde sonuçlanmakla birlikte başvurulardaki yoğunluk durumuna göre bu süre daha da uzun olabiliyor. Öğrencilere ilk burs yardımı, genellikle Eylül ya da Ekim başında yani yeni eğitim ve öğretim dönemi başlangıcında yapılıyor. Böylelikle öğrencilerin maddi yetersizlikler yüzünden mağdur olmaları da önlenmiş oluyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi gibi bazı belediyeler ise burs başvuru tarihlerini kendi sitelerinde açıklıyorlar. Öğrencilerin belediyeler tarafından kararlaştırılan bu başvuru tarihleri arasında belediye burslarına başvurmaları gerekiyor.

Belediye Bursu Ne Kadar

Belediye tarafından öğrencilere aylık burs bağlanabileceği gibi iki ya da üç aylık periyotlar şeklinde de burs bağlanabiliyor. Belediye burs miktarı başvurulan belediyeye göre değişiklik gösteriyor. Belediye bütçesinin yanı sıra başvuru sahibi öğrencinin muhtaçlık durumu da öğrenciye bağlanan burs miktarı üzerinde belirleyici olabiliyor. Üniversite öğrencilerine ilköğretim, ortaöğretim ve lise öğrencilerine nazaran daha yüksek rakamlarda burs bağlanabiliyor. Örneğin, üniversite öğrencilerine aylık 1000-3000 hatta 5000 TL ödeme yapılabiliyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi burs ödemelerini üç ayda bir sefer yapmakla birlikte öğrencilere toplamda 5500 TL ödeme yapıyor. Yani öğrencilerin eline toplamda sekiz ay için 8000 TL burs geçiyor.

Belediye Bursu Alan KYK Bursu Alabilir mi?

Belediyelerden burs alan öğrencilerin KYK’dan burs alma şansı da bulunuyor. Ancak KYK dışında farklı bir kurumdan burs alan öğrencilere belediye bursu bağlanmıyor. Belediyelerin burs bağladıkları üniversite öğrencilerine dair KYK Müdürlüklerine mutlaka bilgi vermeleri de gerekiyor.

Belediye Burs Başvurusu için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Belediye burs başvurusu esnasında öğrencilerin teslim etmeleri gerekn belgeleri aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz;

Nüfus cüzdanı fotokopisi
Sabıka kaydı/öğrencinin disiplin cezası almadığını gösteren belge
Vukuatlı nüfus kayıt örneği
Öğrenci belgesi
Öğrenci not durumunu gösteren transkript
Disiplin belgesi
Bursluluk belgesi
Ailenin maddi durumunu gösteren gelir ya da gelirsizlikbelgesi maaş bordrosu
Okuyan kardeşleri gösteren belgeler
Öğrencinin banka hesap bilgilerini içeren belge
Hanesinde engelli birey olanlar için 2023 engelli raporu

Öğrencilerin teslim etmeleri gereken belgeler başvurdukları burs türüne göre de değişebiliyor.

Belediye Bursu Ne Zaman Yatar

Bir çok belediye eğitim öğrenim dönemin başlaması ile beraber lise ve üniversite öğrencilerine burs vermektedir. Bazı belediyeler tek seferlik olarak burs verirken bazı belediyeler ise burs demelerine aylık olarak yapmaktadır. Belediye burs başvurusu sonrası burs ödemeleri kasım gibi yapılmaktadır. Aylık olarak verilen burslar ise ayın son haftası ödenmektedir.

İBB Burs Başvurusu Ne Zaman

İstanbul Büyükşehir Belediyesi kısa bir süre önce yaptığı açıklama ile üniversite öğrencilerine 2023-2024 eğitim ve öğretim döneminde toplamda 550 TL burs yardımı yapacağını açıkladı. 3 ayda 1 olacak şekilde taksit taksit ödenmesi planlanan İBB bursuna gerekli şartları taşıyan tüm öğrenciler başvurabilecekler. Burslar ödemeleri ilk ödemede 2000, ikinci seferde 2000, üçüncü ödemede ise 1500 TL şeklinde yapılacak. Öğrenciler 5-22 Ekim tarihleri arasında İBB bursuna başvurabilecekler. İBB genç üniversiteleri burs yardımına başvurmak isteyen öğrenciler, başvurularını https://gencuniversiteli.ibb.istanbul/ sitesi üzerinden gerçekleştirebilecekler.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Burs Yardımı Başvurusu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yanı sıra İzmir Büyükşehir Belediyesi de 2023-2024 yılı için üniversite öğrencilerine yıllık 5000 TL burs desteği sunacak. Toplamda 5000 öğrenci İzmir Büyükşehir Belediyesi bursundan yararlanabilecek. Öğrenciler İzmir Büyükşehir Belediyesi burs yardımına ise https://www.izmir.bel.tr/ sitesi üzerinden başvurabilecekler.

5/5 - (1 vote)

Yardım Başvuru

Yardımbaşvuru.Net kurucusu ve yardım haberleri editörü. Belediye yardımları, devlet yardımları ve sosyal yardımlar konusunda makale editörü.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu