Sosyal Yardımlar

Öğrenciye Yardım Başvurusu 2023

Okuyan Öğrencilere Para Yardımı Başvurusu E-Devlet Başvuru Formu 2023

Okuyan Öğrencilere Para Yardımı Başvurusu –E-Devlet Başvuru Formu

Devletten öğrencilere para yardımı, öğrenci para yardımı başvurusu, kaymakamlık öğrenci para yardımı, aile ve sosyal politikalar bakanlığı öğrenci yardımı, E-devlet öğrenci para yardımı, öğrencilere para yardımı başvurusu ve devletin öğrencilere verdiği para yardımı detaylarını yazımızdan takip edebilirsiniz…

Devlet tarafından öğrencilere verilen para yardımı başvurusu nasıl yapılır, öğrencilere para yardımı başvuru formu, öğrencilere para yardımı yapılacak mı sorularının cevaplarını detaylı bir şekilde sizlerle paylaşacağız. SED, Kaymakamlık, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yapılan öğrencilere para yardımı sorgulama ve desteği şartları için yazımızı okuyabilirsiniz. Öğrencilere her sene olduğu gibi bu senede maddi yardım başvurusu devam etmektedir. Sosyal Yardımlaşma Vakfı Şartlı Eğitim yardımı olarak adlandırılan para yardımı kız çocukları için 75 TL erkek çocukları için ise 50 TL olarak ödenmektedir. Ayrıca öksüz ve yetim çocuklara ek olarak 150 TL şartlı eğitim yardımı verilmektedir. Devletin öğrencilere verdiği para yardımı 2023 yılında KYK burs yardımı, şartlı eğitim yardımı, kırtasiye yardımı ve öğrenim bursu olmak üzere bir çok yardımda bulunmaktadır. Çocuğu okula giden ailelere destek olmak adına verilen para yardımı ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite öğrencilerine verilmektedir. Eğitim öğretim yardım talebi olarak adlandırılan öğrencilere verilen para yardımı nasıl alınır? Okuyan çocuğa para yardımı başvurusu nasıl yapılır?

Devletin Öğrenciye Para Yardımı 2023

-Devletin Öğrenciye Para Yardımı 2023

– Öğrenci Para Yardımı Nedir

– Öğrenciye Para Yardımı Nasıl Alınır

– Öğrenciye Para Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır

– E-Devlet Öğrenci Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır

– Devletin Öğrencilere Verdiği Para Yardımı Başvuru Formu

– Öğrencilere 1611 TL Para Yardımı Nasıl Alınır

– Okuyan Öğrencilere Başarı Teşvik Programı Para Yardımı

– Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Eğitim Yardımları

– Öğrenciye Para Yardımı Yapan Belediyeler

– İBB Eğitim Yardımı Nasıl Alınır

– Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı SED Yardımı 2023

– Okuyan Öğrencilere SED Maddi Devlet Yardımları Ne kadar

– Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Öğrenci Para Yardımı

– Öğrencilere Para Yardımı Ne Kadar

– Devletin Öğrencilere Verdiği Para Yardımından Kimler Yararlanabilir

– Kaymakamlık Öğrenci Yardım Parası Başvurusu Nasıl Yapılır

– Çocuğu Okuyan Ailelere Maddi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır

– Okul Yardım Parası Başvuru Merkezleri Nelerdir

– Okuyan Çocuğa Devlet Yardımı Sorgulama

– Okuyan Çocuğa Para Yardımı Nereden Çekilir

– Şartlı Eğitim Yardımı Ne Kadar

– Okuyan Çocuğa Para Yardımı Ne Zaman Verilecek

– Öğrencilere Burs Veren Vakıflar, Holdingler, İş Adamları ve Dernekler

– Öğrencilere Para Yardımı Yapan Kurum ve Kuruluşlar

– Öğrenciye Para Yardımı Başvurusu Şartları

– Öğrenciye Para Yardımı Başvuru Formu

 

-Devletin Öğrenciye Para Yardımı 2023

 

Devlet tarafından yapılan şartlı eğitim yardımı SED yardımı olarak bilinir. Okuyan çocuklara verilen SED yardımı her sene Aile ve Çalışma Bakanlığı tarafından hesaplanarak ödenmektedir. 2023 yılı için okuyan çocuğa verilen eğitim yardımı 1259 TL olarak açıklanmıştır. Bu yardımı başvuruda bulunmak için e-devlet üzerinden Eğitim Öğretim Yardım Talebi sayfasından ulaşabilirsiniz.

Okuyan çocuklara devlet tarafından verilen burs, kaymakamlık yardımı, SED yardımı ve KYK bursunun yanında Vakıflar, Dernekler, İş adamı ve Holding sahipleri bulunmaktadır. Eğitim ve öğretime devam ettikçe bu burs her sene 9 ay boyunca verilmektedir.

– Öğrenci Para Yardımı Nedir

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı ile aile sosyal hizmetler tarafından maddi durumu kötü olan kişilere verilen eğitim desteği ödemesidir. Öğrencilere verilen para yardımı aylık yada 2 aylık olarak ödenir. Devlet tarafından yapılan eğitim yardımları ise kırtasiye yardımı, şartlı eğitim yardımı, barınma yardımı, kıyafet yardımı, kitap yardımı olarak verilmektedir.

Devlet tarafından verilen eğitim yardımları ise;

 

Eğitim meteryali yardımı
Öğlen yemeği yardımı
Ücretsiz ders kitabı yardımı
Servis yardımı
Şartlı eğitim yardımı
Maddi yardım
Yurt yardımı
Kıyafet yardımı

 

 

– Öğrenciye Para Yardımı Nasıl Alınır

Öğrenciye her sene verilen eğitim desteği yardımı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığı ile yapılmaktadır. Öğrenciye para yardımı almak için bulunduğunuz il ya da ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına bizzat gitmeniz gerekmektedir. Maddi durumu kötü olan ailelere verilen Sosyal Ekonomik Destek yardımı eğitim hayatına devam eden ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine gerekli koşulları taşıma halinde verilir.

Öğrenciye para yardımı yapan kurum ve kuruluşlar ise;

Vakıf ve dernek bursları
KYK bursu
Holding ve iş adamları
Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları

 

– E-Devlet Öğrenci Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır

Kaymakamlık binalarında hizmet veren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığı ile verilen yardımlardan yararlanmak için ailelerin bizzat başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Ailenin eğitim yardımı talebi için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına aşağıdaki belgeler ile başvuruda bulunmaları gerekir;

Hem velinin hem öğrencinin kimlik kartları
Sağlık raporu
Hanede yaşayan herkesin kimlik fotokopisi
Fakirlik kağıdı
Ev kira ise kira sözleşmesi

Yukarıdaki belgeler ile başvurulması halinde başvuruları onaylanan kişiler verilen eğitim yardımını 1 yıl boyunca PTT şubelerinden çekebilecekler.

 

 

 

  – E-Devlet Öğrenci Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır

Öğrenci yardımı parası başvurusu için Sosyal Yardımlaşma ve dayanışma Vakıflarına gidebileceğiniz gibi dilerseniz e-devlet üzerinden başvuruda bulunabilirsiniz. Eğitim öğretim yardımı talebi e-devlet üzerinden sadece şehit, gazi ve vazife malullerine yapılmaktadır. 1 defa verilen bu yardıma başvurmak için ; E-devlet giriş yapınız, aram kısmına eğitim öğretim yardım talebi yazın, açılan sayfada kimlik bilgilerini göreceksiniz, talep türünü seçiniz, talep türünü seçtikten sonra Başvur linkine tıklayınız. Yardım talebiniz onaylandığında ilköğretim için 1181 TL, lise için 1259 TL, üniversite için 1420 TL yardım yapılmaktadır.

– Devletin Öğrencilere Verdiği Para Yardımı Başvuru Formu

Devlet tarafından öğrencilere verilen para yardımı başvuru formu e-devlet üzerinden ya da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına gidilerek doldurulmaktadır. İlkokul ve ortaöğretim öğrencilerine para yardımı formunu öğrencilerin velisi tarafından kimlik bilgileri girilerek doldurulması gerekmektedir. E-devlet üzerinden devletin öğrencilere verdiği para yardımı başvuru formunu doldurmak için https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linke tıklayarak kullanıcı girişi yapıp formu doldurabilirsiniz.

– Öğrencilere 1611 TL Para Yardımı Nasıl Alınır

Dar gelirli muhtaç ailelerin okuyan çocuklarına verilen 1611 TL para yardımı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığı ile ya da e-devlet üzerinden başvuruda bulunabilirsiniz. Öğrenci para yardımı başvurusu için e-devlet üzerinden başvuruda bulunacak kişiler aşağıdaki adımları takip edebilirler;

E-devlet şifrenizle sisteme giriş yapın
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı sayfasına erişin
Çıkan seçenekler arasında Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti Ön Başvurusu kısmına tıklayarak devam edin
Sağ üst alanda yer alan yeni başvuru kısmına tıklayarak devam edin
Başvuru formunu eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurduğunuzdan emin olun

Öğrencilere verilen para yardımı hakkında detaylı bilgi için https://yardimbasvurusu.com/ogrencilere-1611-tl-yardim-basvurusu-nasil-yapilir-basvuru-formu/ linke tıklayabilirsiniz.

– Okuyan Öğrencilere Başarı Teşvik Programı Para Yardımı

Maddi durumu kötü olan ve devletten sosyal yardım alan ailelerin başarılı çocuklarını desteklemek adına verilen para yardımı Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından devreye alındı. İlk ve Ortaöğretim öğrencilerine asgari ücretin %60 kadar aylık ödeme yapılırken başarılı üniversite öğrencilerine ise net asgari ücret oranında para yardımı verilecektir. Başarı teşvik programı kapsamında başarılı öğrencilere verilen para yardımı sadece devletten sosyal yardım alan ailelerin çocuklarına verilecektir. https://yardimbasvurusu.com/ogrencilere-asgari-ucret-para-yardimi-ve-e-devlet-basvurusu/ yazısını inceleyebilirsiniz.

 

– Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Eğitim Yardımları

Aile ve Sosyal  Politikalar Bakanlığı her sene eğitim dönemi başında talep doğrultusunda eğitim yardımı yapmaktadır. Aynı ay içerisinde 4 günden fazla devamsızlık yapılmadığı sürece devam eder. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yapılan Şartlı eğitim yardımı okulun açık olduğu aylara ödenmektedir. 2 ayda bir yapılan öğrencilere para yardımı miktarı ise ;

İlköğretime devam eden erkek öğrenci için aylık 45 TL
İlköğretime devam eden kız öğrenci için aylık 50 TL
Ortaöğretime devam eden erkek öğrenci için aylık 55 TL
Ortaöğretime devam eden kız öğrenci için aylık 75 TL’dir.

 

– Öğrenciye Para Yardımı Yapan Belediyeler

Devletin okuyan çocuklara verdiği eğitim desteğinin yanında bir çok il ve ilçe belediyesi her sene eğitim döneminin başında öğrencilere eğitim yardımı yapmaktadır. İlkokul, lise ve üniversite öğrencilerine verilen para yardımı İstanbul, İzmir, Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından bu sene 1200 TL kadar ödenmektedir. Öğrenciye para yardımı veren belediyelere öğrenci velisinin bizzat sosyal yardımlar birimine başvurması halinde verilir.

– İBB Eğitim Yardımı Nasıl Alınır

İlkokul öğrencilerine bu sene kırtasiye yardımı veren İsanbul Büyükşehir Belediyesi ayrıca ulaşım ve barınma yardımı yapmaktadır. İlkokul çağında okuyan çocuklara İBB Eğitim destek paketi almak için belediyenin resmi sitesinden ya da bizat başvurarak alabilirsiniz.

– Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı SED Yardımı 2023

SED yardımı yani Sosyal Ekonomik Destek yardımı amacı okuyan ancak maddi durumu kötü olan öğrencilere verilen ayni ve nakdi yardımlardır. Her sene belirlenen SED yardımı miktarı değişmektedir. SED yardımından yararlanmak için bazı şartları taşımanız gerektiğini unutmayınız. SED yardımından yararlanmak için öğrenime devam etmeli ve 4 günden fazla devamsızlık yapmamanız gereklidir. PTT aracılığı ile yapılan şartlı eğitim yardım parası öğrencinin velisine ödenmektedir. Şartlı eğitim yardımı aşağıdaki durumlarda kesilir;

Okulu bırakmak
1 ay içerisinde 4 gün devamsızlık yapmak
Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına bilgi vermeden adres değişikliği yapmak
Gelir durumunun artması muhtaçlık durumunun ortadan kalkması
Vefat

 

– Okuyan Öğrencilere SED Maddi Devlet Yardımları Ne kadar

Okuyan öğrencilere verilen SED yardımı miktarı 50 TL ile 75 TL arasında değişmektedir. SED yardımı devlet  tarafından yapılan yardımlardan biridir. 2 ayda 1 defa PTT şubelerine yatırılır. 2023 SED yardımı miktarı ise ilköğretim için 50 TL ortaöğretim için ise 75 TL’dir.

– Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Öğrenci Para Yardımı

Kaymakamlık ve Valilik hizmet binalarında bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı hizmet vermektedir. Eğitim öğretimde zorluk çeken maddi durumu kötü olan ailelere verilen para yardımı ve kırtasiye yardımı bizzat başvurulması halinde yapılmaktadır. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığı ile eğitim yardım parası almak isteyen veliler hazırlayacakları belgelerle bizzat başvurmaları yeterli olacaktır. İstenen belgeler; okuldan alınacak öğrenim belgesi, eğitim yardımı başvuru dilekçesi, velinin ve öğrencinin kimlik kartı, muhtarlıktan alınacak fakirlik kağıdı.

– Öğrencilere Para Yardımı Ne Kadar

Hane halkı geliri maddi durumuna göre verilen eğitim yardım parası okuyan çocuk sayısına göre değişiklik göstermektedir. Devlet tarafından verilen eğitim yardımına ek olarak verilen para yardımı her lise ve üniversite öğrencisi için aylık 1417,47 TL ve ortaöğretim öğrencisi için aylık 1259 TL ilkokul öğrencilerine ise aylık 1181,23 olarak verilmektedir.

– Devletin Öğrencilere Verdiği Para Yardımından Kimler Yararlanabilir

Devletin okuyan çocuklara verdiği para yardımını alabilmek için bazı şartları taşımanız gerekmektedir. Devletin öğrencilere verdiği para yardımı maddi durumu kötü, hane halkı geliri düşük kişilere verilmektedir. Okul yardımı parası kimlere verilir;

Okuyan öğrencilere
Maddi yardımı kötüleşen kişiler
Hane halkı geliri düşük olan kişiler
Aile geliri sağlayan kişinin işsiz kalması

 

– Kaymakamlık Öğrenci Yardım Parası Başvurusu Nasıl Yapılır

En çok yardım yapan devlet kurumlarından biri olan kaymakamlıklar öğrencileri her sene olduğu gibi sene başında hem maddi yardım hem de kırtasiye yardımı yapmaktadır. Kaymakamlık öğrenci yardımı parası başvurusu bizzat velinin kaymakamlık binalarında bulunan Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarında yapılmaktadır. Hem maddi durumu kötü olan hem de başarılı öğrencileri destekleyen kaymakamlık yardım parası onaylanan kişilerin ödemeleri her ay PTT şubelerinden alabilirler. Bulunduğunuz il veya ilçede bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına bizzat kimliğiniz ile gitmeniz gereklidir. Size verileceği başvuru formunu doldurup teslim ettikten sonra gerekli inceleme sonra ödemeniz yapılmaktadır.

– Çocuğu Okuyan Ailelere Maddi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır

Çocuğu okuyan ailelere maddi yardım başvurusu başvuruda bulunan kurum ve kuruluşa göre değişiklik göstermektedir. Devlet eğitim yardımı başvurusu sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına bizzat yapılırken belediyelerin yaptığı eğitim yardımı için belediyesi yardım masalarını arayabilir ya da internet sitesi üzerinden başvuruda bulunabilirsiniz. Çocuğu okuyan ailelere maddi yardım yapan vakıf ve dernekler ise hem internet üzerinden başvuru formu doldurarak hem de okul yönetimi aracılığı ile başvuru yapılmaktadır.

– Okul Yardım Parası Başvuru Merkezleri Nelerdir

Okul yardım parası almak için başvuruda bulunacağınız merkez Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfıdır. Okul yardım parası başvurusu kaymakamlık binalarında hizmet vermektedir.

– Okuyan Çocuğa Devlet Yardımı Sorgulama

Devlet tarafından verilen eğitim yardımı başvurusu e-devlet ve sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı tarafından yapılmaktadır. Başvuruda bulunan kişilerin eğitim yardımı talepleri sorgulama işlemi ise https://uyg.sgk.gov.tr/egitimogretimyardimi/ linkine tıklayarak öğrenebilirsiniz.

– Okuyan Çocuğa Para Yardımı Nereden Çekilir

Okuyan çocuğa verilen para yardımı PTT aracılığı ile çekilmektedir. Yardım türüne göre aylık ya da 2 ayda bir yapılan eğitim yardımı PTT şubelerinden çekilebileceği gibi PTT’den alacağınız PTT kartınız ile çekebilirsiniz.

– Şartlı Eğitim Yardımı Ne Kadar

Şartlı eğitim yardımı 9 ay boyunca verilen nakit yardımlardan biridir. Özellikle annelere verilen bu para 2 ayda bir verilmektedir. İlkokulda okuyan çocuklara aylık 50 TL verilirken lisede okuyan çocuklara ise 75 TL olarak verilmektedir.

– Okuyan Çocuğa Para Yardımı Ne Zaman Verilecek

Okuyan çocuğa para yardımı şartlı eğitim yardımı olarak verilecekse 2 ayda 1 defa düzenli olarak PTT şubelerine ayın son haftası yatırılmaktadır. Kaymakamlık tarafında verilen eğitim yardımı ise ayın ilk haftası ödenmektedir. Yılda bir defa toplu eğitim yardımı alan kişilere ise para yardımı eğitim öğretim dönemi başında verilmektedir.

– Öğrencilere Burs Veren Vakıflar, Holdingler, İş Adamları ve Dernekler

Öğrencilere burs ve maddi yardım yapan holding ve iş adamları ise;

– İbrahim Erdemoğlu

– Marmara ve Yıldız Teknik Üniversitesi

– İbrahim Çeçen Vakfı

– Elginkan Vakfı

– Sabancı Vakfı

– Türk Petrol Vakfı

– İş Dünyası Vakfı

– İstek Vakfı

– Taşkent Vakfı

– Nuh Çimento Sanayi Vakfı

– Öğrencilere Para Yardımı Yapan Kurum ve Kuruluşlar

Öğrencilere para yardımı yapan kurum ve kuruluşlar eğitimi desteklemek için karşılıksız olarak burs vermektedir. Oldukça fazla sayıda olan bu vakıflar gelen bağışları eğitim gören öğrencilere vermektedir. Ayrıca bazı zengin iş adamları ve holding sahipleri her sene yüzlerce öğrenciye maddi yardım yapmaktadır.

Belediyeler, TEV, Tubitak, Avrupa Koleji Yüksek Lisans Burs Programı, Meb, İto, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Çağdaş Eğitim Vakfı, Vehbi Koç Vakfı, Tekfen Vakfı, Türk Diyanet Vakfı, Adilcevaz Eğitim Kültür ve Dayanışma Vakfı, Taşkent Vakfı, Atatürkçü Düşünce Derneği, Türk Eğitim Vakfı, 21.yüzyıl eğitim ve kültür vakfı, İstanbul Ticaret Üniversitesi, Alarko Holding, Toplum Gönüllüleri Vakfı, Şahinler Holding, Birlik Vakfı, Sema Yazar Gençlik Vakfı, İzzet Baysal Vakfı, Mehmet Zorlu Vakfı, Anadolu Vakfı, Akdere Yeni Sondurak Ulu Camii Vakfı, Hüsnü Özyeğin Vakfı, Afrika Vakfı, İstanbul Sanayi Odası Vakfı, İstanbul Ticaret Odası, Akkanat Eğitim ve Sağlık Vakfı, Alarko Vakfı, Ahmet Yesevi Vakfı, Darendeliler Eğitim Vakfı, İstanbul Teknik Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Türkiye Milli Kültür Vakfı, Boğaziçi ve Galatasaray Üniversiteleri, Ensar Vakfı, Fevzi Akkaya Vakfı, Dr.Ali Mümtaz Gürsoy Vakfı, Kibar Eğitim ve Sosyal Yardım Vakfı, Şahinler Vakfı, TADEV, Ahlat Kültür Eğitim Vakfı, Adnan Kahveci Vakfı, Rumeli Eğitim Vakfı, Ali Demir Vakfı, Yumlu Eğt.ve Kültür Araştırma Vakfı, Diyanet Vakfı, Türk Dil Kurumu, Kızılay Gençlik Müdürlüğü, Sağlık Eğitim Vakfı, Sema Yazar Gençlik Vakfı, Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı, Tekfen Vakfı, Cafer Sadık Abalıoğlu

Bu kuruluşlara bizzat ulaşarak ya da internet üzerinden form doldurarak yardım talebinde bulunabilirsiniz.

– Öğrenciye Para Yardımı Başvurusu Şartları

SED yardımı parası başvuru şartları nelerdir ;

– Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak

– Ailenin maddi durumunun kötü olması

– Ek gelir kaynaklarının bulunmaması

– Hane halkı geliri asgari ücretten düşük olması

– 6 ayda 1 defa gelir kontrolü yapılmaktadır gelir durumunun değişmesi halinde yardım kesilir

– Eğitim yardım parası hanedeki okuyan çocuk başına verilir

– Çocukların eğitim hayatına devam etmeleri gereklidir

– Okul açık olduğu sürece yardım yapılır

– Öğrenciye Para Yardımı Başvuru Formu

Öğrenciye para yardımı başvuru formu e-devlet üzerinden doldurmak için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru linkine tıklamanız yeterlidir. Başvuru bilgilerini tam ve eksiksiz doldurduktan sonra gerekli inceleme sonrası ödemeniz yapılacaktır. Öğrenciye para yardımı başvuru formu e-devlet üzerinden doldurabileceğiniz gibi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarına giderek doldurabilirsiniz.

Oy Verin !

Yardım Başvuru

Yardımbaşvuru.Net kurucusu ve yardım haberleri editörü. Belediye yardımları, devlet yardımları ve sosyal yardımlar konusunda makale editörü.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu