Devlet YardımlarıYardım Haberleri

PTT Çocuk Parası Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Yeni doğum yapmış annelere Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen çocuk parası ile anneler tarafından çocuklarının ihtiyaçlarını daha iyi bir şekilde karşılayabilmeleri açısından destek sağlanmaktadır.

Kendisi ya da eşi sigortalı herhangi bir işte çalışan kadınlara yönelik planlanan çocuk parası yardımına anneler; bağlı oldukları Aile ve Sosyal Hizmetler il müdürlüklerine şahsen giderek başvuruda bulunabilir. Başvurular, Sosyal Hizmetler Merkezleri aracılığı ile gerçekleştirebilmektedirler. Bunun yanı sıra çocuk parası almak isteyen annelerin birtakım başvuru şartlarını yerine getirebiliyor olmaları gerekmektedir.

Çocuk Parası Başvurusu Nasıl Yapılır ? 

Yardıma muhtaç anneler; 15 Temmuz 2015 tarihinden sonra doğmuş olan çocuklarının ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla çocuk parasına başvuruda bulunabilir.

Yardım parasını almak isteyen annelerin yukarıda da bahsettiğimiz gibi Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı il müdürlüklerine ya da Sosyal Hizmetler Merkezlerine bizzat gitmeleri ve burada başvuru formu doldurmaları zorunluluğu bulunmaktadır.

E-devlet üzerinden başvurma konusunda ya da farklı bir platform kullanılarak internet aracılığıyla  çocuk parasına ne yazık ki başvurulması söz konusu değildir. Çocuk parasına başvurmak isteyen istisnasız tüm adayların doğum yardımı başvuru dilekçesini eksiksiz olarak doldurmaları ve başvuru sırasında yetkili kişilere teslim etmeleri gerekmektedir.

Çocuk Parası Başvuru Şartları Nelerdir ? 

Çocuk parası, yalnızca kendisinin veya eşinin sigortalı işi olan anneler için yatırılması mümkündür.

Başvuru şartları aşağıdaki gibidir ;

  • Annenin veya babanın TC vatandaşı ya da mavi kart sahibi olması istenir.
  • Doğumun 15 Temmuz 2015 tarihi itibariyle gerçekleşmesi istenir.
  • Doğumun canlı doğum olarak gerçekleşmesi istenir.
  • Annenin çocuk parasına doğum tarihinden sonra en fazla 5 yıl içerisinde başvurmuş olması şartı gereklidir.
  • Doğumun kimlik paylaşım sistemine kayıt edilmiş olması gerekmektedir.

Annenin ya da eşinin bebeğinin doğum tarihinden önceki en az 120 gün için sigorta primlerinin ödenmiş olması gerekir.

Yukarıdaki şartların hepsini taşıması şartı ile anneler; Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı çocuk parasına başvuruda bulunabilirler.

Çocuk parası, başvurusu onaylanan annelerin PTT hesaplarına yatırılarak ödemeler gerçekleştirilir. Başvuruların şahsen anne tarafından yapılması gerekliliği vardır. Annenin başvuramayacak durumda olması durumunda ise başvurular, baba tarafından da yapılabilmektedir.

2022 Yılı Çocuk Parası Ne Kadar ?

2022 yılı için yeni doğum yapan anneler için ödenen çocuk parası miktarı, annenin kaçıncı doğumunu yaptığına göre değişkenlik göstermektedir. Söz konusu miktarlar ilk çocuk için 300 lira, ikinci çocuk için 400 lira, üçüncü ve daha fazla sayıdaki çocuk için ise 600 lira şeklinde düzenlenmektedir.

Çoğul gebelikler olmak üzere annenin ikiz, üçüz ya da dördüz doğurması durumunda yapılan yardım miktarı, o günün şartlarına göre artış göstermektedir. Söz konusu çoğul gebelikler olduğunda anneye ödenen miktar ise; ilk çocuğu için 300 lira, ikinci çocuğu için 400 lira, üçüncü ve daha fazla sayıdaki çocuğu için ise 600 lira ödeme gerçekleştirilir.

Mesela, üçüz çocuk doğuran anneyi baz alacak olursak, toplamda 1300 TL, dördüz doğuran annenin ise 1900 TL çocuk parası alması söz konusudur. Çocuk parası, kendisi ya da eşi sigortalı çalışan anneler için ödenmesi mümkün olan bir olanaktır.

Kamu işçileri ise çalıştıkları kurumdan tarafından doğum parası almak üzere yönlendirilirler. Fakat çalıştığı kamu kurumundan aldığı çocuk parası, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan çocuk yardım parasından daha az miktar ödenen  kişiler, aradaki fark için Aile ve Sosyal Hizmetler il müdürlüklerine ya da Sosyal Hizmetler Merkezlerine bildiride bulunarak çözümü hakkında talepte bulunabilirler.

Çocuk Parası Kaç Yaşına Kadar Ödenmektedir ?

Bu hususta anneler, çocukları 5 yaşını doldurana dek çocuk parasına başvurma konusundaki esnekliğe sahiptir. Fakat doğumun 15 Temmuz 2015 tarihi itibariyle gerçekleşmiş olması önemli bir husustur. Çocuk parası talep edilen çocuk, 5 yaşını tamamladığında yani 6 yaşından gün aldığında yatırılan çocuk parası kesintiye uğramaktadır.

Çocuk Parası Ne Zaman Yatırılır ?

Çocuk yardım parası, başvurusu kabul edilen annelerin PTT hesaplarına başvurulan aydan sonraki her ayın 25’ine kadar yatırılması söz konusu olup, düzenli bir şekilde ödenmeye devam eder. Temmuz’un 18inde çocuk parasına başvuran bir annenin hesabına Ağustos ayının 25. gününe kadar yatırılmış olması durumu söz konusudur.

PTT Çocuk Parası Sorgulama Hakkında

Çocuk parası başvurusu kabul edilen kişiler, PTT hesaplarına yardım parasının yatırılıp yatırılmadığını e-devlet üzerinden de kolaylıkla sorgulayabiliyorlar. Sorgulama doğrultusunda PTT şubesine giderek, hesaplarına yatan parayı çekebilme imkanına sahiptirler.

Vatandaşlar, kurumlar tarafından şahsi PTT hesaplarına yatırılan tüm kurum ödemelerini ve yardım paralarını da e-devlet sistemi üzerinden online olarak görüntüleyebilme olacağına sahiptirler.

ptt cocuk parasi e devlet sorgulama - PTT Çocuk Parası Sorgulama Nasıl Yapılır ?

PTT Çocuk Parası Sorgulama Telefon Numarası 

PTT Çocuk parası sorgulama telefon numarası nedir diye kendi kendinize soruyorsanız, işte cevabı;  PTT Çocuk parası sorgulama için ALO 144 numarasını arayarak çocuk parasının  kişisel hesabınıza yatıp yatmadığını öğrenme olanağına sahipsiniz. PTT çocuk parasının adınıza yatıp yatmadığı konusunda şüpheleriniz varsa da, PTT çağrı merkezi numarası olan 444 1 788  arayabilir ve detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

PTT Çocuk Parası Ödeme Aşamasında Ne Demektir ?

PTT çocuk parası ödeme aşamasında gözüküyorsa bunun anlamı; e-devlet üzerinden çocuk parası sorguladığınız çocuk parası ödeme aşamasında demek ödemenizin onaylandığı anlamına gelmekle birlikte, en geç 45 gün içerisinde herhangi bir PTT şubelerinden çekebileceğiniz anlamına gelmektedir.

Eğer sizler de çocuk parası alıyorsanız ya da almayı planlıyorsanız bu yazımızda oldukça basit bir dil ile ifade ederek sizleri aydınlatmaya özen göstermiş bulunmaktayız.

Çocuk Parası Nereye Yatar?

Çocuk yardım parası, yardımı alacak olan annenin kişisel PTT hesabına yatırılmaktadır. Çocuk yardım parası alacak anneler, TC kimlik kartları ile mevcut ikametgahlarının bulunduğu yerdeki PTT şubelerinden birine giderek,  yatırılan çocuk parasını rahatlıkla çekebilmektedirler. Ayrıca mutlaka bilmeniz gereken bir detay ise; bu paranın, anne dışında hiç kimse tarafından çekilmesinin olanağı yoktur.

Çocuk parası yardımı, oldukça yaygın bir sistem haline gelmiştir. Özellikle yeni doğum yapmış anneler için tasarlanan bu proje kapsamında pek çok anne çocuğunun ihtiyaçlarını giderme aşamasında yardım almış olmaktadır. Kullanım alanı geniş olduğundan, şahsi hesabına yatırılan para ile anneler, çocuklarının kişisel ve temel ihtiyaçlarını kolaylıkla karşılayabilmektedirler.

Çocuk yardım parası için, vatandaşlardan istenen şartların en başında kendisinin veya hane içerisindeki eşinin sigortalı olarak çalışması durumunu gerçekleştirmiş olmalarıdır. Bu aşamadan sonrası oldukça sistemsel ilerlemekle birlikte, devlet kurumlarına bizzat başvuru sayesinde kısa sürede onay alma olanağına sahip olmaktasınız. Gerçekleşen doğumun canlı olması en önemli etken olması ile beraber, yeni doğandan 5 yıla kadar bu yardıma başvurmanız söz konusudur. Bu konuda da gereken hassasiyet gösterilmiştir.

PTT Çocuk Parası Sorgulaması E-Devlet Hakkında

Çocuk yardım parası başvurunuzun kabul edilip edilmediğini ALO183 veya ALO144 Sosyal Destek hatlarından herhangi birini arayarak, öğrenebilmeniz söz konusudur.

Öncelikle mevcut ve resmi İkametgahınızın bulunduğu yerdeki PTT şubesine gitmek suretiyle burada çalışan kişilerden çocuk yardım paranızın hesabınıza yatıp yatmadığını öğrenebilmeniz mümkündür.

Oy Verin !

Yardım Habercisi

Devlet yardımları, belediye yardımları ve yardım yapan dernekler hakkında zengin makale ve haber paylaşımları yapıyorum...

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. Kars Belediyesi tarafından aldığım yardım kartıma her ay para yatıyordu. Bu ay yardım paramın kesildiğini öğrendim bu konuda nereye başvuru yapılabilir. Teşekkür ederim.

  2. Merhaba ismim KADİR PTT Çocuk Parası Sorgulama Nasıl Yapılır ? konusunda detaylı bilgi istiyorum. Bir de eğer mümkünse Eskişehir merkez belediye tarafından yapılan yardımları konusunda bilgi verebilirseniz çok sevinirim.

  3. Yardım Habercisi teşekkürler. PTT Çocuk Parası Sorgulama Nasıl Yapılır ? konusunda gerekli ve detaylı bilgi aldım.

  4. Yardım Habercisi teşekkürler. PTT Çocuk Parası Sorgulama Nasıl Yapılır ? konusunda gerekli ve detaylı bilgi aldım.

  5. Yardım Habercisi teşekkürler. PTT Çocuk Parası Sorgulama Nasıl Yapılır ? konusunda gerekli ve detaylı bilgi aldım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu