Sosyal YardımlarYardım Haberleri

Ramazan Kolisi Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İçerisinde bulunduğumuz bu yardımlaşma ayı sebebi ile gerçek anlamda yardıma muhtaç olan insanlar için hazırlanan yardım kolileri sahiplerini buluyor. İçerisinde özellikle temel ihtiyaçların yer aldığı koliler, en az bir aylık özellikle mutfak malzemelerinden oluşacak şekilde hazırlanması ile bilinmektedir. Ramazan kolisi yardımından yararlanmak için bireysel olarak ulaştırılması dışında bu durumu daha resmi olarak gerçekleştiren kurumlar bulunmaktadır.

Ramazan kolisi yardımı başvurusu nasıl yapılmaktadır?

Ülkemizde muhtaç ve dar gelirli vatandaşlara yönelik olarak birçok sosyal yardımlar yapan belediyeler, TC Vakıflar Genel Müdürlüğü, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı gibi kurumlar tarafından; özellikle ramazan ayında ise yoksul ve muhtaç kişilere ramazan kolisi temin edilerek, dağıtımı sağlanmaktadır.

Ihtiyaç sahibi vatandaşların ortalama hemen hemen bir aylık mutfak ve yemeklik malzemelerinin karşılanmasına yönelik gıda malzemelerinden oluşan ramazan kolisi yardımına ise muhtaçlık sınırının altında yaşayan tüm vatandaşlar başvurabilmektedirler. Başvuru şartları, kişinin herhangi bir gelirinin olup olmaması ya da kendisini idare ettirecek kadar olup olmaması gibi bazı faktörler göz önünde bulundurularak, bir başkasının hakkını almaması adına incelenerek gerçekleştirilmektedir.

İhtiyaç sahiplerinin merak ettiği bazı konulara değinecek olursak; ramazan kolisi yardımı başvurusu nasıl yapılır ?  Ve bununla ilgili birçok detay ile yazımızda oldukça aydınlatıcı içeriklere sahip olabilirsiniz.

Ramazan kolisi yardımı yapan kurumlar:

Ülkemizde başta belediyeler ve büyükşehir belediyeleri olmak üzere birden çok kurum ramazan ayında muhtaç ve ihtiyaç sahiplerine ramazan kolisi dağıtması ile bilinir. Bu kolilere makarna, bulgur, yağ, peynir, zeytin gibi yemeklik ve özellikle kahvaltı malzemeleri bulunmaktadır.

Bazı belediyeler ise ramazan aylarında muhtaç vatandaşlara gıda ihtiyaçlarını karşılamaları adına bir miktar maddi yardımında da bulunmaktadırlar. Bunun sebebi, asıl ihtiyacı olanı kişinin kendisinin bilerek, belediyelerin de bu duruma vesile olmasını sağlamaktır.

Ramazan kolisi yardımında bulunan en önemli ve başlıca kurumları şu şekilde sıralayacak olursak ;

 • Kaymakamlıklar
 • Valilikler
 • Belediyeler
 • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı
 • Kızılay
 • Tc Vakıflar Genel Müdürlüğü
 • Dernekler
 • Vakıflar

İhtiyaç sahibi vatandaşlar, yukarıdaki kurumlara başvurarak, kurumlar tarafından ramazan aylarında yapılan gıda ve erzak yardımlarından faydalanabilme olanağına sahiptirler.

Ramazan kolisi yardımı yapan yerler;

*Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı

*Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV)

*İstanbul Büyükşehir Belediyesi

*Ankara Büyükşehir Belediyesi

*İzmir Büyükşehir Belediyesi

*Adana Büyükşehir Belediyesi

*Kızılay Gıda Yardımı Başvurusu

*Vakıflar Genel Müdürlüğü

*Sosyal Hizmetler Müdürlüğü

*İHH Vakfı

*Deniz Feneri Derneği

*Umut Kervanı

*Merhamet Derneği

*Taha Derneği

*Beşir Derneği

*Yardım Eli Derneği

*Şefkat Derneği

Her sene düzenli olarak ramazan kolisi ve erzak kolisi yardımı gerçekleştiren belediyeler, ihtiyaç sahipleri ile buluşturarak gereksinimlerini karşılamaktadır.

Belediye ramazan kolisi yardımı başvurusu 2022

Ülkemizde İstanbul, İzmir, Antalya ve Bursa Büyükşehir Belediyeleri başlıca olmak üzere, birçok belediyeler ramazan aylarında muhtaç ailelerin ev adreslerine gıda ve erzak yardımı içeren koliler teslim ederek, ihtiyaç sahiplerini sevindirmektedirler.

Belediyeler tarafından yapılan gıda ve erzak yardımına ikametgahınızın bulunduğu yerdeki belediyeye giderek ve burada başvuru formu doldurmak suretiyle rahatlıkla başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

E-devlet üzerinden de belediyelerin gıda ve erzak yardımına başvurma şansınız bulunuyor. Gıda ve erzak yardımına başvurunuzun kabul edilmesi durumunda ramazan aylarının yanı sıra diğer aylar da da gıda yardımı alabildiğinizi hatırlamak isteriz.

ibb ramazan yardimi kolisi neler var - Ramazan Kolisi Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Ramazan Kolisi Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Muhtaç vatandaşlara gıda ve erzak, yakacak yardımı ve elektrik ödemesi yardımı gibi ihtiyaca yönelik yardımlar yapılarak, yoksul ve durumu olmayan ailelere umut olması ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yardımlarına başvurmak için ikametgahınızın bulunduğu yerdeki SYD’lere yani sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına giderek , başvuruda bulunabilirsiniz.

Muhtarlıktan alabileceğiniz fakirlik belgesi ile başvurularınızın kabul edilme olasılığını oldukça yüksele çıkarabilirsiniz. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarında hane kayıt formu doldurarak, diğer yardımlara da başvurarak faydalanabilirsiniz.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Ramazan Kolisi Yardımı Başvurusu

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yapılan ramazan kolisi yardımına başvurmak için Bölge Genel Müdürlüğüne bizzat gidebilir veya posta yoluyla başvurunuzu gerçekleştirebilmeniz mümkündür.

Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün kuru gıda ve erzak yardımı, aşevi yardımı, fakirlik maaşı yardımı gibi birçok yardımlara da başvurmanız olasıdır. Gerekli şartların sağlanması durumunda kolaylıkla başvuru onayı almanız mümkündür.

Kızılay Ramazan Kolisi Yardımı Başvurusu

Özellikle afet ve hastalık durumlarında vatandaşlarının yardıma koşmaktan çekinmeyen Kızılay; Ramazan aylarında ise yardıma ihtiyacı olan vatandaşlara gıda ve erzak bulunan koliler dağıtması ile bilinir.

Kızılay gıda ve erzak yardımını sağlarken Kızılay’a ait olan resmi internet sitesi üzerinden başvurmanız mümkündür. Yaşadığınız yerde bulunan Kızılay temsilciliğine giderek de başvurunuzu gerçekleştirmeniz mümkündür.

Kızılay yardımlarına başvurmak ve yardımlara dair daha detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz, https://www.kizilay.org.tr/iletisim linkini tıklayarak buradan ulaşabilirsiniz.

Dernek ve Vakıf Ramazan Kolisi Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yoksul aileler , durumu olmayan vatandaşlar ; İHH Vakfı, Deniz Feneri Derneği, Merhamet Derneği, Beşir Derneği, Yardım Eli Derneği başta olmak üzere birçok dernek ve vakfa gıda ve erzak yardımı almak üzere başvuru yapmanız mümkündür.

Ülkemizdeki dernek ve vakıflar ; yoksul vatandaşlara ve ailelerine gıda ve erzak yardımlarının yanı sıra giysi yardımı, öğrenciler için de burs yardımı gibi birçok yardımlar yapılmaktadır.

Belediye Ramazan Kolisi Yardım Başvurusu Sorgulama 

Başvuru sonucunuzu öğrenmek adına ALO153 Beyaz Masa hattını arayarak başvurunuz hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Başvurunuzu gerçekleştirdiğiniz belediyeye ait olan telefon numarası üzerinden yetkililerle iletişime geçerek, başvuru sonucunuzu takibini sağlayabilirsiniz.

Bu durumların yanı sıra E-devlet  sosyal yardım başvuru sayfası üzerinden gıda ve erzak yardımlarınızın da başvuru sonuçlarınızı kontrol edebilirsiniz.

Ramazan Kolisinde Neler Bulunur ?

Ramazan yardım kolileri ; ortalama 4 kişilik bir ailenin hemen hemen bir aylık beslenme ihtiyacını karşılayan temelde yemek ve kahvaltılık ihtiyacının giderilmesine yönelik malzemeleri içerir.

ramazan kolisi icinde neler bulunur. - Ramazan Kolisi Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ramazan kolisinde yer alan malzemeler, yardım yapan kurumdan kuruma ve kurumun bütçesine göre de farklılık arz etse de standart bir kolide yer alan malzemeler aşağı yukarı şu şekildedir ;

 • *Bulgur
 • *Makarna
 • *Kuru Mercimek
 • *Mercimek
 • *Şehriye 
 • *Nohut 
 • *Zeytin
 • *Peynir
 • *Reçel
 • *Salça
 • *Şeker
 • *Un
 • *Tuz
 • *Yağ
 • *Çay
 • *Meşrubat
 • *Hazır çorba
Oy Verin !

Yardım Habercisi

Devlet yardımları, belediye yardımları ve yardım yapan dernekler hakkında zengin makale ve haber paylaşımları yapıyorum...

İlgili Makaleler

7 Yorum

 1. Merhaba ismim AYŞE GÜL Ramazan Kolisi Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? konusunda detaylı bilgi istiyorum. Bir de eğer mümkünse Çanakkale merkez belediye tarafından yapılan yardımları konusunda bilgi verebilirseniz çok sevinirim.

 2. Yardım Habercisi teşekkür ederim yazınız için Ramazan Kolisi Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? konusunda tüm aradığım cevapları buldum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu