Belediye Yardımları

Sancaktepe Belediyesi Yardım Başvurusu 2023 – 2024

Sancaktepe Belediyesi Yardım Başvurusu

Sancaktepe Belediyesi Yardım Başvurusu

Sancaktepe Belediyesi, ilçesinin kalitesinin ve ilçe sakinlerinin refah seviyesini düşünerek, birçok proje geliştirmiştir. Yaşam standartları olması gerektiğinden düşük, hasta, düşkün, engelli bireylerinin toplumdaki rolünü düşünerek projelerini kapsamlı hale getirmiştir. Ülkenin ekonomik durumunu göz önünde bulunduran belediye ekonomik koşulların iyileştirmesi açısından çeşitli yardım projeleri düzenlemektedir. Bu kapsamda belediye çalışanları tarafından belirlenen yardıma ihtiyacı olan bireylerin, ihtiyaçları doğrultusunda sosyal yardım projeleri geliştirmiştir.

Sancaktepe Belediyesi’nin Yardımlarından Kimler Yararlanabilir?

Sancaktepe Belediyesi, ilçesinde ikamet eden vatandaşlarına daha kaliteli bir yaşam hizmeti sunmak için refah seviyesini yükseltecek projeler yürütmektedir. Halkın sahip olduğu hakların bilincinde olarak hareket etmesi ve haklarını talep etmesinde cesur davranmasını tavsiye eden Sancaktepe Belediyesi, bu kapsamda halkı bilinçlendirmek hedefi ile çeşitli projeler geliştirmektedir. Bu projeleri Sancaktepe halkına duyurmak amaçlı sosyal medya hesapları üzerinden, hizmet binalarından ve kendisine ait internet adresi üzerinden duyurular yapmaktadır. Halkın projelerde aktif rol almasını önemseyen belediye halkı projelere yönlendirmek amaçlı çalışmalarda düzenlemektedir.

 • Evde kişisel bakım hizmetine ihtiyacı olan kişiler
 • Evde temizlik hizmetine ihtiyacı olan kişiler
 • Taziye hizmetine ihtiyacı olan kişiler
 • Gıda hizmetine ihtiyacı olan kişiler
 • Ambulans ve hasta nakil hizmetine ihtiyacı olan kişiler
 • Evde bakım hizmetine ihtiyacı olan kişiler
 • Sosyal inceleme ile yapılacak yardımlara ihtiyacı olan kişiler
 • Sevgi mağazası ürünlerine ihtiyacı olan kişiler
 • Yardım masası ile yapılan yardımlara ihtiyacı olan kişiler
 • Alevi hizmetinden faydalanmak isteyen kişiler
 • Veteriner hizmetlerinden faydalanmak isteyen kişiler

Sancaktepe Belediyesi, yürütmekte olduğu projeler ve yardımlar için belediye tarafından belirlediğim görevliler tarafından yapılan değerlendirmeler sonucunda destek hizmetleri sunmaktadır. Bu hizmetlerden yararlanmak için ilçe sınırları içerisinde yaşamayı ilk koşul olarak belirlemiştir. Daha sonrasında fakirlik belgesini talep etmektedir.

Evde Kişisel Bakım Hizmeti

Sancaktepe Belediyesi, ilçe sınırlarında ikamet eden yaşlı, engelli, evden çıkacak durumda olmayan kişilerin evlerine kuaför hizmeti göndererek onların kişisel bakım ve kuaförlük hizmetlerini sağlamaktadır. İlçe sınırları içerisinde ikamet eden ihtiyaç sahibi herkese hizmet vermektedir. Sancaktepe Belediyesi ilçe sınırlarındaki Kadın ve Aile hizmetleri Müdürlüğü’ne başvuru yapan, sivil toplum kuruluşlarının bildirmiş olduğu kişileri tespit ederek, bakıma muhtaç vatandaşların saç ve sakal kesimi, kadınlar için saç kesimi ve kaş bıyık bakımı gibi alanlarda hizmet vermektedir.

Evde Temizlik Hizmeti

Sancaktepe Belediyesi, ilçe sınırları içinde yaşayan, Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğüne başvuru yapan Sancaktepelilere, sosyal inceleme ekibi tarafından tespit edilmesi ile engelli, yaşlı, bakıma muhtaç ailelerin ev temizliği hizmetlerinden  belirli aralıklarla yardımcı olmaktadır. Bu ekipler aynı zamanda hizmetten yararlanan vatandaşlara beşeri ilişkiler çerçevesinde sorunların dinleyerek çözümler sunmaktadır.

Taziye Hizmet

Sancaktepe Belediyesi, Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü kapsamında faaliyet gösteren taziye ekibi ile ilçe sınırları içerisinde, yakınlarını kaybeden vatandaşların zor günlerinde onlara destek olmaktadır. Taziye ekibi vefat haberi ile cenaze evlerine taziye için gelenlere ikramlarda bulunmaktadır. Taziye ziyaretinde, belediyenin hocaları aracılığıyla Kur’an-ı Kerim ve dualar yapılmaktadır. Aynı zamanda cenaze yakınları için evlerinin önünden kalkacak veya caminin önünden kalkacak otobüsler ile mezarlıklara götürme hizmeti sağlanmaktadır. Gerekli bulunan durumlardan cenaze evindeki yoğunluk veya olumsuz hava şartlarının olduğu zamanlarda taziye yakınlarına taziye evinin yakınlarına çadır kurularak cenaze yakınlarının çadırlarda ağırlanması sağlamaktadır.

Gıda Bankası Hizmeti

 Sancaktepe Belediyesi, ilçede ikamet eden ve belediyenin yardım taleplerinde bulunan vatandaşları için yapılan sosyal incelemeler sonucunda, ekonomik gücünü yetersiz bulduğu vatandaşlarının tespitinden sonra belirli aralıklarla gıda yardımlarında bulunmaktadır. Başvuru için gerekli evraklar; kimlik fotokopisi ve fakirlik belgesidir.

Ambulans ve Hasta Nakil Hizmetleri

Sancaktepe Belediyesi,  Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü Sağlık İşleri şefliği bünyesinde ambulans hizmeti birimi ile Sancaktepe sınırları içerisinde ikamet eden ve aynı zamanda tedavileri için sağlık kuruluşlarına gitmesi gereken, ulaşımı tek başına yapamayacak durumda olan engelli vatandaşları için sunduğu bir hizmettir. Ambulans hizmeti, ambulans hizmeti ve hastanedeki hizmetinde takip edilen süreçte hizmetten yararlanmak isteyen vatandaşların bir gün öncesinden 311 11 11 telefon numarası üzerinden Çağrı merkezlerinden başvuru yapmaları gerekmektedir. Bu hizmete ihtiyacı olan vatandaşlar evlerinden ambulans ile alınarak sonrasında belirlenmiş olan hastanelere götürülür. Tedavileri bittikten sonra tekrardan evlerine bırakılmaktadır.

Evde Bakım Hizmeti

Sancaktepe Belediyesi, 65 yaş üstü ,engelli veya kronik rahatsızlığından dolayı bakıma muhtaç halde olan vatandaşları için ücretsiz evde sağlık ve sosyal destek hizmeti sunmaktadır. Bu hizmet kapsamında Sancaktepeli halka yaşam kalitesini arttırmak ve ailelerine destek sağlayarak toplum bilincini oluşturmayı hedeflemektedir. Bu  hizmet ile ihtiyaç sahibi kişiler evlerinde, aileleriyle birlikte yaşadıkları ortamda sağlık hizmeti alabilmektedirler. Bu hizmetten faydalanmak isteyen halkın 311 11 11’i arayarak randevu oluşturmaları gerekmektedir. Bu kapsamda hastalara; kan grubu testi, kan grubu kartı verilmesi, aşılama proje kapsam alanı içindedir.

Sosyal İnceleme

Sancaktepe Belediyesi,  sosyal inceleme hizmeti ile müdürlüğe başvuran vatandaşların sıfır veya ikinci ev eşyalarını, inceleme takibinden sonra ihtiyaç sahibi vatandaşların evine teslim ederek destek sağlamaktadır. Bu hizmet kapsamında ihtiyaç sahiplerinin eksiklerini gidermeyi amaçlarken onların psikolojilerini ve onurlarını incitmemeye özen gösteren Sancaktepe Belediyesi insanlık onurunu düşünmesi ile taktiri hak etmektedir.

Sancaktepe Sevgi Mağazası

Sevgi mağazası, kaymakamlık, belediye ve hayırsever vatandaşların da destekleriyle faaliyetini sürdüren çalışmasını yürütmektedir. İhtiyaç sahibi vatandaşların herhangi bir mağazadan alışveriş yapıyormuşçasına hissetmelerini sağlamayı amaçlayarak insanlık onurunu zedelemekten kaçınmıştır. Yardımlaşma ve dayanışma bünyesinde hareket ederek  ilçe içinde mağdur, yaşlı, düşkün ve dar gelirli kimselere yardım etmeyi amaçlamaktadır.

Yardım Masası

Sancaktepe Belediyesi’nin bir hizmeti olan sosyal yardım servisi, Sancaktepe’de ikamet eden vatandaşların çözüm masasına yapmış oldukları başvuruları alıp sosyal yardım programına kaydettikten sonra bunların incelenmesini yaptırır ve ardından kararlar doğrultusunda talep ettikleri yardımları ihtiyaç sahiplerine ulaştırır. Mağdur olan ailelerin yardım masasına gelip veya telefon ederek yapmış oldukları başvuruların sonuçları hakkında bilgi alabilmelerine yardımcı olmaktadır. Zorunlukları  olan ailelerin sıkıntılarını yardım masası personellerinin dinleyerek kısa süreli sürede gerekli işlemleri yaparak bu sıkıntılardan arındırması genel amaçıdır.

Aşevi

Sancaktepe Belediyesi, ilçe sınırları içerisinde yaşayan, bakacak kimsesi olmayan, evinde yemek pişirecek durumda bulunmayan Sancaktepeli halka sıcak yemek hizmeti sunmaktadır. 2009 yılından itibaren hizmete giren bu proje kapsamında birçok vatandaş sıcak yemek hizmetinden yararlanmaktadır. Hijyenik ve sağlıklı koşullarda hazırlanan yemekler her gün saat 10.00 ile 13:00 saatleri arasında personeller tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşlara ulaştırılmaktadır. Aşevinden yararlanan ailelere ihtiyaçlarına göre aylık kahvaltı paketi dağıtımı da yapılmaktadır. Aşevi bünyesinde hazırlanan yemekler gıda mühendislerince kontrol edilmektedir.

Veteriner İşleri Şefliği Kapsamında Yürütülen Projeler

Sancaktepe Belediyesi, hayvan ve çevre sağlığı konusunda projeler geliştirmiştir , bunları hayata geçirmiştir. Geçici hayvan bakım evi ile sokak hayvanlarına muayene, aşılama, tedavi, tanı ve operasyonlar gibi hekimlik gerektiren hizmetlerin faaliyetlerini yürütmektedir. Belediyenin çağrı merkezi tarafından alınan, vatandaşların başvuruları doğrultusunda alınan talepler, sivil toplum kuruluşları, muhtarlıklar veya doğrudan gelen talepler ile aynı gün içerisinde değerlendirmeler yapılıp talepler işleme alınmaktadır. Bu şekilde sokak hayvanlarının bakımları sağlanırken çevre düzeni de korunmaktadır. Hayvanları koruma kanuna uygun olarak, ilçe sınırları içerisinde bulunan başıboş hayvanlar toplanıp aşılama ve kısırlaştırma yapılabiliyor yapılabilir ise sahiplendirme çalışmaları yapılır. Belediye  bulaşıcı veya salgın hayvan hastalıkları ile mücadele ederek rehabilite edilen hayvanları, tedavi edildikten sonra tekrardan doğal yaşam alanlarına bırakmaktadır. Sokak hayvanlarına takılan küpeler üzerinden hayvanların tedavi aşamalarının takibi yapılmakta ve önlemleri alınabilmektedir.

Sancaktepe Belediyesi Yardım Başvuruları Nasıl Yapılır?

Sancaktepe Belediyesi, ilçesine ait olan internet adresi  https://www.sancaktepe.bel.tr/    bağlantısı üzerinden  belediyenin gerçekleştirmekte olduğu projeler ve sosyal yardımlar ile ilgili bilgiler sunmaktadır.  Sancaktepe sakinleri projelere ulaşmak için başka bir seçenekle belediyenin hizmet binası gibi hizmet binalarına yaptıkları başvurular ile doldurmaları gereken yardım başvuruları ile destek talebinde bulunabilir ve takibini yapabilmektedirler. Sancaktepe.bld@hs01.kep.trTELEFON  e- posta adresi üzerinden ve 0 216 311 11 11 numarası üzerinden sosyal yardım başvurularını sorgulayabilir ve detaylı bilgi alabilirler. Aynı zamanda E-devlet üzerinden kişisel bilgiler ile yararlanabilecekleri sosyal projeleri sadece ilçe kapsamında değil şehir kapsamında da öğrenebilmektedirler. Sancaktepe sakinleri hizmet binası olan Abdurrahmangazi Mahallesi Enderun Caddesi No:2 Sancaktepe İSTANBUL adresi üzerinden  iletişime geçilebilir. Yüz yüze muhatap bulabilecekleri belediye çalışanları ile sorunlarını görüşebilir gerekli bilgilendirmeler ile sorunlarına çözüm bulabilmektedirler.

Oy Verin !

Yardım Başvuru

Yardımbaşvuru.Net kurucusu ve yardım haberleri editörü. Belediye yardımları, devlet yardımları ve sosyal yardımlar konusunda makale editörü.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu