Sosyal Yardımlar

Sıfır Konut Almak İsteyenler İçin Vakit Geldi! Bakanlık Yüzde 0,69 Faizle Kredi verecek Anlaşmalı Bankaları Açıkladı!

0’69 Konut Kredisi

Sıfır Konut Almak İsteyenler İçin Vakit Geldi! Bakanlık Yüzde 0,69 Faizle Kredi verecek Anlaşmalı Bankaları Açıkladı!

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın ortaklaşa yürüttüğü yeni konut projesi kapsamında ilk açıklama Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan gelmiştir. Vatandaşların sıfır konut alımını kolaylaştıracak projenin yürürlüğe gireceğini açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, konut projesi kapsamındaki detaylar için ise Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı’nı işaret etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasının ardından faiz destekli konut projesinin detayları için Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan açıklama geldi. Açıklamada 16 Ocak 2023 tarihi itibari ile projeden yararlanabileceğini bildiren Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı proje kapsamında başvuru yapılacak bankaları da açıkladı.

Konut Kredisi Faizleri Yüzde 0,69’dan başlıyor

Yeni konut projesi kapsamında en çok merak edilen detaylardan birisi sağlanacak olan konut kredisinin faiz oranı olmuştu. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın ortaklaşa gerçekleştirdiği açıklamaya göre, faiz oranları yüzde 0,69 oranından başlayacak. Bu oran kredi üst limitine göre aşağıdaki gibi değişiklik gösterecek;

2 milyon TL’ye kadar: yüzde 0,69
2 milyon TL ile 4 milyon TL arasında: yüzde 0,79
4 milyon TL ile 5 milyon TL arasında: yüzde 0,99

Peşinat Oranı En Düşük Yüzde 10 olabiliyor

Konut projesi kapsamında ortaya çıkan bir diğer detay da konutlara ödenecek peşinatlar oldu. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı, bu tutarı yüzde 10 olarak açıkladı. Vadelere ilişkin de bilgi veren bakanlıklar, 15 yıla kadar vade yapılabileceğini bildirdi. Ayrıca vade süresi boyunca enflasyon oranındaki değişimlerin taksitlere etki etmeyeceğini bildiren Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı, hane gelirinin yüzde 40’ını geçmeyecek şekilde ödeme planlarının oluşturulacağını da açıkladı. Kredinin toplam vadesi bitmeden geri ödenmek şartıyla ilk üç   yılki taksitlerin bir kısmı da Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından üstlenilecek.

Kura Çekimi Bu Projede Yer Almıyor

Bilindiği gibi Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın düzenlediği pek çok sosyal konut projesinde kura çekimi vardır. Fakat bu proje sıfır konutlara olan talebi artırmak ve orta gelirlinin faiz ve ödeme destekli krediler ile konut alabilmesini sağlayabilmek adına hayata geçirildi. Dolayısıyla bu proje kapsamında kura çekimi olmayacak ya da başvuru kabul edilmeyecek. Sadece ev almak isteyen kişilerin anlaşmalı bankalara konut kredisi için başvuru yapmaları yeterli olacaktır. Aynı zamanda bu programdan yararlanabilmek için hane halkı toplam geliri diğer tüm sosyal konut projeleri gibi bu projelerde de dikkate alınacak. Azami gelir oranları birinci bölge olan İstanbul’da 80 bin TL, ikinci bölge olan Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Mersin ve Muğla’da 60 bin TL, üçüncü bölge olan diğer illerde ise 45 bin TL olacak.

 

Başvurular Belirli Bankalara Yapılabiliyor

Hanedeki eşlerin üstünde konut olmamasını şart koşan bu proje kapsamında alınan konutlar boşanma gibi mücbir sebepler dışında 5 yıl boyunca satılamayacak. Sadece son 1 yıl içinde konut satmamış kişilerin başvurabileceği bu proje kapsamında hane içerisinde ev tapusu da bulunmaması gerekiyor. Ayrıca faiz destekli konut kredisini her banka vermeyecek. Bu projede başvurulan bankalar; Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Bankası, Emlak Katılım, Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım bankalarıdır.

 

Oy Verin !

Yardım Başvuru

Yardımbaşvuru.Net kurucusu ve yardım haberleri editörü. Belediye yardımları, devlet yardımları ve sosyal yardımlar konusunda makale editörü.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu