Sosyal Yardımlar

Silivri Belediyesi Yardım Başvurusu 2023 – 2024

Silivri Belediyesi Yardım Başvurusu

Silivri Belediyesi Yardım Başvurusu 2023 2024

Silivri Belediyesi, hanesinde ikamet eden insanlara gelir desteği sağlayacağını duyurdu. Birçok belediye gibi Silivri Belediyesi de ekonomik şartların olumsuzluklarından etkilenen vatandaşlara, çeşitli konularda destek sağlama kararı verdi.

Silivri Belediyesi’nin Yardımlarından Kimler Yararlanabilir?

Yüksek nüfusu ile bilinen ilçelerin başında yer alan Silivri Belediyesi, bu nüfusu yok saymamak adına çeşitli adımlar atmıştır. Halkın refah seviyesini arttırmak adına çeşitli projeler düzenlemiş ve halkı biraz olsun rahatlatmıştır.

  • Fiziksel, zihinsel, psikolojik desteğe ihtiyaç duyanlar (EYKOM)
  • Sosyal yardıma ihtiyacı olanlar (Sosyal Yardım Mağazası)
  • İş ve kariyer sorunu yaşayanlar (Kariyer ve İstihdam Ofisi)
  • Toplum Destek Merkezi(TODEM)
  • Yaşam standardı düşük olan aileler
  • Yaşlı ve yatalak hastalığı bulunanlar(Hasta Nakil Hizmetleri)
  • Evsiz hayvanlara yuva (Veteriner İşleri Müdürlüğü)
  • Kırtasiye Yardımı

Silivri Belediyesi Yardım Başvuruları Nasıl Yapılır?

Silivri Belediyesi, kendi internet sitesi olan https://www.silivri.bel.tr/ üzerinden birçok yardım ve destek projesine erişim sağlamaktadır. Aynı zamanda belediyenin hizmet binası, kaymakamlık, muhtarlık gibi kurumlarda da gerekli yardım başvurusu ve takibi sağlanmaktadır.   sibim@silivri.bel.tr  mail adresi üzerinden ve 444 20 47iletişim numarası üzerinden bilgi alınabilmektedir. E-devlet üzerinden kişisel bilgileriniz ile çeşitli belediye yardımlarını takip etme hatta İstanbul Büyükşehir Belediyesi yardımlarına da katılabilme imkanı bulunmaktadır.

Silivri Belediyesi Engelli ve Yaşlı Koordinasyon Merkezi (EYKOM)

Silivri Belediyesi, engelli ve yaşlı koordinasyon merkezine başvurulacak kişilerin sağlık kurulu raporu verme yetkili herhangi bir sağlık kuruluştan; %40’ı üzeri oranda engelli sağlık raporu alabilmeleri durumunda ve 65 yaşın üzerindeki kişilerde yardımlarda bulunmaktadır. Bu doğrultudaki bireylerin sorunlarını çözmek ve onların ekonomik seviyelerini yükseltmek birincil amaçları arasındadır. Hizmetten yararlanabilecek vatandaşların bütün süreçlerinde yanlarında destek olan, yol gösteren Silivri Belediyesi;  kişilerin rehabilitasyon süreçlerini en iyi şekilde geçirmelerini amaçlamaktadır. Bu kapsamda hastaneye gidemeyecek durumda olan Silivrililer evlerinde tedavi olabilecekler veya bir diğer hizmetle ücretsiz şekilde hastaneye götürüleceklerdir.

Sosyal Yardım Mağazası

Silivri Belediyesi tarafından ihtiyaç sahibi ailelere giyecek ihtiyacını karşılamak amaçlı sosyal yardım mağazası hizmet vermektedir. Bu hizmet gelinlik, damatlık hatta sünnet kıyafetleri , çocuk giyimi, kadın erkek giyimi, ayakkabı, oyuncak gibi birçok ürünü barındırmaktadır. Bu yardımdan faydalanmak için Sosyal Yardım marketine verilen başvuru formu ihtiyaç durumunu belirten evraklar hazır hale getirilmelidir. Bu evraklar; nüfus kayıt örneği, fakirlik ilmühaberi (muhtarlıktan alınacak), tapu kaydı, araç kaydı  ve varsa engel raporunu kapsamaktadır. Bu kayıt doğrultusunda sisteme kayıt yapılırken aile ve  kişisel bilgiler ile ihtiyaçların çeşitliliği hakkında bilgi toplanır. Ortaya çıkan puanlamaya göre kişilerin alınacağı yardımlar belirlenip ihtiyaç sahiplerine alışveriş tarihlerini gösteren davetiye ve MUTLUKART verilerek kayıtları tamamlamış olacaktır. MUTLUKART  veya davetiyeyle belirtilen tarihlerde gelinerek yardımlarını alabilecekler.

Silivri Kariyer İstihdam Ofisi

Silivri Belediyesi, bölgesinde bulunan işveren ve iş gücünü bir araya getirerek; işverenin duyduğu eleman ihtiyacını temin etmek ve iş arayan elemanı istihdam etmek amaçlı bu ofisi kurmuştur. İhtiyaç duyulan elemanı, mesleki eğitimler düzenleyerek yetiştirmekte de geri kalmamıştır.22 Mart 2010 tarihinden bu yana İŞKUR ile yaptığı anlaşmalar ile bu hizmeti vermektedir. Bu hizmet ile Silivri halkının kendileri ile uyumlu işleri bulup refah seviyelerini yükseltmeleri amaçlanmaktadır. Silivri Belediyesi’nin web sitesinden personel formu ile iş arayanlar iş veren formu ile işveren insanlar başvurularını yapabilmektedir. https://www.silivri.bel.tr/ bağlantısı üzerinden  https://kariyer.silivri.bel.tr/ bağlantısı ile başvurular yapılabilmektedir.

Toplum Destek Merkezi (TOTEM)

Danışmanlık ve sosyal destek sunmak için kurulan TODEM; hukuki, psikolojik ve sosyal danışmanlık hizmeti sunmakta. Randevu sistemi ile verilen bu hizmetler, grup çalışmaları, birebir çağrılar, seminer programları, işbirliği çalışmaları ile desteklenir. Silivri halkına hak ve sorumlulukları konusunda bilgilendirmeyi kolaylaştırmak adına danışmanlık hizmeti sağlar. Tüm bu çalışmalar esnasında gizliliği esas alınır ve hizmet alanlardan ücret talep edilmez.

Evde Bakım ve Hasta Nakil

Silivri Belediyesi hastaneye kendi imkanları ile gidemeyen hastaların tedavi sürecinde nakil hizmeti verilmektedir. Aynı şekilde hastalığı nedeniyle hastaneye gidemeyen hastaların evde bakım hizmetleri ücretsiz olarak evlerinde gerçekleştirilmektedir. Nakil hizmeti için gereken iş programını hazırlar ve işleme geçirir. Ambulans ile mevzuata uygun şekilde naklini gerçekleştir.

Evsiz Hayvanları Yuva Projesi

Silivri Belediyesi, 2000 yılından bu yana hayvan hakları ve sorunlarına çözüm ile içli dışlı olmuş; çareler aramıştır. Bu doğrultuda sahipsiz hayvanlarla ilgili yakalama, müşahede etme, kısırlaştırma, işaretleme ve aşılama işlemleri yapıldıktan sonra  sahiplendirme işlemi “yani yuva arıyorum” projesi ile hayvanları önemsediğini kanıtlamıştır. Aynı zamanda Silivri Belediyesi sokak hayvanları için mahallelere beslenme ve su odak noktaları belirlemiş ve günlük olarak dağıtımı sağlamıştır. Bir diğer çalışması ise trafik kazaları sonucu kırık gibi uzmanlık gerektiren hayvan vakalarında İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi ile yaptığı anlaşma doğrultusunda tedavilerini yapmaktadır. Silivri Belediyesi bu konuda örnek teşkil eden bir belediyedir.

Kırtasiye Yardımı

Silivri Belediyesi, son birkaç yıldır okula yeni başlayan tüm 1 sınıf öğrencilerine kırtasiye desteği sağlamaktadır. Bu destek paketinin içinde: güzel yazı defteri, çizgili defter, kareli defter, müzik ve resim defterleri, kalem kutusu, kalemler, kalemtıraş, silgi, pastel boya, sulu boya, makas, defter kabı, etiket, oyun hamuru, abaküs, fasulye ve çubuklardan oluşan bir set hediye etmektedir.

Oy Verin !

Yardım Başvuru

Yardımbaşvuru.Net kurucusu ve yardım haberleri editörü. Belediye yardımları, devlet yardımları ve sosyal yardımlar konusunda makale editörü.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu