Belediye YardımlarıYardım Başvurusu

Sivas Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu 2022-2023

Sivas Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nereden ve Nasıl Yapılır?

Sivas Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu

Büyükşehir Belediyeleri, sayısı gittikçe fazlalaşan dar gelirli ve ihtiyaç sahibi insanlara yardım etmektedir. Korana virüs salgını ile artan yardımlar sistemleştirilmiş ve çeşitli yardım faaliyetleri düzenlenmeye başlanmıştır. Bu yazımızda sizlere, Sivas Büyükşehir Belediyesinin yapmış olduğu yardımları anlatarak nasıl ve nereden yardım başvurusu yapabileceğinizi göstereceğiz.

Sivas Büyükşehir Belediyesi Yardımları Nelerdir?

Sivas Büyükşehir Belediyesi, Sivas’ta ikamet eden dar gelirli ve ihtiyaç sahibi vatandaşlarına yardım etmektedir.

 • engellilere sunulan engelsiz yaşam yardımları
 • yaşlı bireylere bakım hizmetleri
 • erzak ve yiyecek yardımları
 • nakit desteği yardımları
 • yakacak, ev eşyası gibi kullanıma yönelik malzeme destekleri
 • öğrencilere yönelik yardımlar

Gıda ve erzak yardımları günlük sıcak yemek, taze ekmek dağıtımı ve  erzak kolisi ulaştırılması şeklinde yapılmaktadır. Gıda dağıtımları Hayat Ağacı Derneği Gıda Bankası aracılığıyla, engelli vatandaş yardımları Engelliler Danışma ve Koordinasyon Merkezi aracılığıyla ve maddi yardımlar Sosyal İşler İdari Hizmetler aracılığıyla yapılmaktadır.

Sivas  Büyükşehir Belediyesinin Yardımlarından Kimler Yararlanabilir?

Sivas’ta ikamet eden bazı vatandaşlarımızın iş sıkıntısı, maddi güçlükler, nakit yetersizliği veya sağlık sorunları sebebiyle çalışma hayatından mahrum kalması çeşitli ihtiyaçları da beraberinde getirmektedir.  Sivas Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu yapmak isteyen vatandaşlarımızın sağlaması gereken bazı koşullar aşağıda sıralanmıştır:

 • İş kaybı, gelir düzensizliği gibi nedenlerle kendi yaşamını idame edemeyenler
 • Kimsesiz ve yoksul kimseler
 • Şehit ve gazi aileleri
 • Engelli, ileri yaşlı ve kronik hasta olup kendi bakımını üstlenemeyecek durumda olanlar
 • Maddi zorluklar nedeniyle eğitim hayatını sürdüremeyen öğrenciler

Sivas Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sosyal Hizmetler Müdürlüğü ile hizmet veren Sivas Büyükşehir Belediyesi, yardım başvurularını dijital ortamlardan almaktadır. Yardım başvurusunda bulunmak isteyen vatandaşlarımızın https://online.sivas.bel.tr/ adresi üzerinden veya e-devlet sistemi üzerinden Sivas Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu yapabilmektedirler. TC kimlik numarası ve şifre ile sisteme giriş yapan vatandaşlarımız  istek ve talep sekmelerinden yardım talebinde bulunabilmektedir. Gerekli yetkililerce yapılan inceleme sonucu geri dönüş yapılacaktır.

İnternete erişimi olmayan vatandaşlarımız Sosyal İşler Müdürlüğü ile görüşerek genel tüm yardımlar hakkında bilgi alabilir; Engelliler Danışma ve Koordinasyon Merkezi ile engelli yardımları, Gıda Bankası Şefliği ile de gıda yardımları hakkında bilgi edinebilirler.

Sivas Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvuru Formu ve Sorgulama

Yardım talebinde bulunan vatandaşlarımız Sivas Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu alma hakkı edindiğinde http://sivastso.org.tr/assets/files/uploads/ESNAF%20NAK%C4%B0T%20PARA%20YARDIMI.pdf adresi üzerinden nakit desteği için başvuruda bulunabilirler. Genel yardım talepleri için ise https://online.sivas.bel.tr/ adresine gitmeleri yeterli olmaktadır. Form doldurma işlemlerinde doğruluk çok önemli olduğundan dikkatlice doldurulması gerekmektedir.

İnternet sitesi üzerinden veya e-devlet sisteminden giriş yaparak Sivas Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu sonucunuz hakkında bilgi edinebilirsiniz. Sivas Belediyesi’nin yardımlarından bilgi alarak yararlanmak ve  bu konuda  sorgulama yapmak için 444 58 44 numaralı hattı arayabilirsiniz. Çağrı merkezinde yapacağınız görüşmede talep ederseniz ön görüşme formu olarak kişisel bilgilerinizi yetkiliye aktarabilirsiniz.

sivas belediyesi yardim basvurusu 1 - Sivas Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu 2022-2023

Sivas Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı 

Birçok yardımı ile vatandaşlarına yardımcı olan Sivas Büyükşehir Belediyesi; herhangi bir geliri olmayan, maddi durumu kötü ve sosyal güvencesi bulunmayan vatandaşlarına gıda yardımları yapmaktadır. Gıda yardımından yararlanmak isteyen vatandaşlarımızın 444 58 44 numaralı telefonu araması ya da Whatsapp İhbar Hattı numarasına 0 532 219 58 58 mesaj atarak iletişime geçmesi gerekmektedir.

Sivas Büyükşehir Belediyesi Erzak Yardımı

Erzak yardımından yararlanmak isteyen vatandaşlarımızın, 444 58 44 numaralı telefon numarasını araması veya ilgili belediye binalarına giderek bizzat başvuruda bulunması gerekmektedir. Sivas Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu kabul edilen kişilerin erzak kolileri, başvuru formunda belirtmiş oldukları adrese Sosyal Yardımlaşma Müdürlüğü tarafından teslim edilecektir.

Sivas Büyükşehir Belediyesi Yardım Kolisi Yardımı

Belediye, Ramazan ayında ve Kurban Bayramında olmak üzere yılda 2 defa yardım kolisi yardımı da yapılmaktadır. Yardım kolisinin içinde temel tüketim ve kuru gıda maddeleri bulunmaktadır. Sadece Ramazan ayında verilen yardım kolisinin yanında düzenli olarak yardım alan kişilere ise sosyal yardım kartı verilmektedir.

Sivas Büyükşehir Belediyesi düzenli olarak yardıma ihtiyacı olan vatandaşlarına erzak, gıda yardımı yaparak  yardım kolisi vermek yerine sosyal yardım kartı vermektedir. Belediye, toplum içindeki eşitsizlikleri kaldırmayı hedefleyerek ihtiyaç sahiplerinin kredi kartı görünümündeki bu kartla alışveriş yapmalarını sağlamaktadır. Sosyal yardım kartına aylık yüklenen bakiye ile pos cihazı olan marketlerde kullanım sağlanmaktadır.

Sivas Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım kartına başvuruda bulunmak için 444 58 44 numaralı telefonu arayabilir ya da Whatsapp İhbar Hattı numarasına 0 532 219 58 58 mesaj atabilirsiniz. Sivas Büyükşehir Belediyesi  yetkililerince yapılan gerekli araştırma ve inceleme sonrası başvurunuz onaylandığında sosyal yardım kartınız kullanıma açılmaktadır.

 
 

Sivas Büyükşehir Belediyesi Süt Yardımı

Sivas Büyükşehir Belediyesi süt yardımı ile çocukların gelişimini sağlayarak aynı zamanda süt içme alışkanlığı kazanmaları için verilmektedir.  0-6 yaş aralığında çocuklu ailelere aylık olarak verilen süt yardımlarından yararlanmak isteyen vatandaşlarımızın 444 58 44 numaralı telefon numarasını arayarak talepte bulunması gerekmektedir. Ancak maalesef şu anlık Pandemi döneminde geçici olarak süt  dağıtımı durdurulmuştur.

Sivas Belediyesi Bebek Yardımı Başvurusu

Sivas Büyükşehir Belediyesi, ailelerin yeni çocuklarına masraflarını karşılamak adına  özel erzak paketi yollamaktadır. Bebeklerin ihtiyacı olan belli malzemelerin temini sağlanarak aileye manevi destek sağlanmaktadır. Ateş ölçer, bebek bezi, battaniye ve hastane çıkış seti bulunan bu çantalarla yeni anne baba olmuş vatandaşlarımızın ihtiyaçlarının biraz da olsa giderilmesi hedeflenmektedir.

Sivas Büyükşehir Belediyesi Öğrenci Bursu Başvurusu

Sivas Hizmet Vakfı; Sivas’ta ikamet eden tüm lisans öğrencilerine geri ödemesiz, eğitim öğretimin devam ettiği 8 ay boyunca aylık 200 TL burs vermektedir. Burs almak isteyen vatandaşlarımızın https://sivashizmetvakfi.org.tr/burs/basvuru21.php link üzerinden başvuru formunu doldurması gerekmektedir.

Sivas Belediyesi Tablet Başvurusu Nasıl Yapılır?

Korona virüs döneminde çıkan kararla birlikte öğrenciler uzaktan eğitim süreci ile eğitim hayatlarına devam etmek zorunda kalmıştı. Ancak zor durumda olan ailelerin çocukları tabletleri olmadığından dolayı sorun yaşamıştı. Bu yüzden Sivas Büyükşehir Belediyesi, eğitim gören öğrencilerine Sivas Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından  tablet tablet temini yapılmıştır.

Sivas Büyükşehir Belediyesi Yakacak Yardımı

Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü aracılığı ile verilen kömür ve yakacak desteğinden geliri asgari ücretten düşük olanlar ve kiracılar yararlanabilmektedir.

Sivas Büyükşehir Belediyesi yakacak yardımı başvurusu için Belediyenin Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğüne bizzat başvurarak yakacak yardımı başvuru formunu doldurmanız gereklidir.  Yardımı başvurusu yapan kişilerin Hane fertleri, Adres Nüfus Kayıt Sistemi, Gelir İdaresi Başkanlığı, İŞKUR, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Sosyal Yardım, araç ve taşınmaz kayıtları sorgulanarak yardım yapılmaktadır.

Sivas Büyükşehir Belediyesi Maddi Yardım Başvurusu

İş sıkıntıları ve ekonomik zorluklar sebebiyle borçlanan, iş kaybı yaşayan veya esnaf olarak geçimini sağlayamayan kişiler online maddi yardım başvuru başvuru formunu doldurarak 500 TL değerinde tek seferlik bir para yardımı alabilmektedirler. Düzenli maddi destek almak isteyen vatandaşlarımızın çağrı merkezi üzerinden detaylı bilgi alması gerekmektedir.

Sivas Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu için 444 58 44 numaralı telefon numarasını arayabilir, Whatsapp destek hattı numarası olan 0 532 219 58 58 mesaj atabilirsiniz. Yardım talebi almak isterseniz linke tıklayarak https://sivas.bel.tr/kategori/202/3/iletisim.aspx iletişim formunu doldurabilirsiniz.

Sivas Büyükşehir Belediyesi İletişim

Adres: Sularbaşı Mh. Atatürk Cd. No: 3 58069 / Sivas – TÜRKİYE
Çağrı Merkezi: 444 58 44
Telefon (Santral): 0346 – 221 01 10
Faks (Başkanlık): 0346 – 221 16 42
Faks (Basın ve H.İ.M): 0346 – 221 20 91
E – Posta: bilgi@sivas.bel.tr
KEP Adresi: sivasbelediyesi@hs01.kep.tr
Vergi Dairesi / No: Kale VD. 771 00 50 652
Whatsapp İhbar Hattı: 0 532 219 58 58

 

4/5 - (1 vote)

Belediye Yardımları

Yardım haberleri ve güncel yardım bilgileri hakkında makaleler paylaşıyorum. Yardım bilgisi veren kurum haberleri.

İlgili Makaleler

10 Yorum

 1. Çocuklarım için yardım talep ediyorum. Muğla Belediyesi yardım başvurusu nasıl yapabilirim bana bu konuda yardımcı olabilir misiniz.

 2. Merhaba Manisa Belediyesi yardım kartı başvurusu yapmak istiyorum. Yardım kartı konularında bulamadım bana yazabilir misiniz.?

 3. Malatya Belediyesi tarafından aldığım yardım kartıma her ay para yatıyordu. Bu ay yardım paramın kesildiğini öğrendim bu konuda nereye başvuru yapılabilir. Teşekkür ederim.

 4. Çocuklarım için yardım talep ediyorum. Kırşehir Belediyesi yardım başvurusu nasıl yapabilirim bana bu konuda yardımcı olabilir misiniz.

 5. Merhaba Bayburt Belediyesi yardım kartı başvurusu yapmak istiyorum. Yardım kartı konularında bulamadım bana yazabilir misiniz.?

 6. Çocuklarım için yardım talep ediyorum. Bursa Belediyesi yardım başvurusu nasıl yapabilirim bana bu konuda yardımcı olabilir misiniz.

 7. Kolay gelsin yazılarınızı takip ediyorum Hatay Belediyesi erzak yardımı konusunda destek olabilir misiniz.

 8. Kolay gelsin yazılarınızı takip ediyorum Sivas Belediyesi erzak yardımı konusunda destek olabilir misiniz.

 9. Belediye Yardımları teşekkürler. Sivas Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu 2022-2023 konusunda gerekli ve detaylı bilgi aldım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu