Sosyal Yardımlar

sosinc.iib.gov.tr Ne Demektir ? Ve Nasıl Başvurulur?

sosinc.iib.gov.tr Ne Demektir ? Ve Nasıl Başvurulur?

Son zamanlarda sıklıkla karşımıza çıkan ve ne olduğu konusunda kulaktan dolma bilgilere sahip olduğunuz sosinc.ibb.gov.tr ile iglili olarak öncelikle söylemeliyiz ki ; İstanbul il sınırlarında yaşamakta olan az gelirli ve yoksul vatandaşlar kapsamında bulunan sosyal yardım başvurularını online platformda da gerçekleştirebilmeleri planlanarak, İBB tarafından oluşturulmakta olan sosinc.ibb.gov.tr sitesi üzerinden söz konusu olan ihtiyaç sahipleri; İBB’nin sosyal yardımlarına başvurabilme olanağına sahiptirler.
Pandemi süreci dahilinde ise, faaliyete geçmekte olan bu site ile ilgili olarak muhtaçlık sınırının altında yaşayan bazı insanların yani kısacası hane halkı kişi başı aylık kazancına baktığımız zaman, güncel asgari ücret kapsamında, 1/3’ünün altında olan kişiler; yardımlara başvurabilme olanağına sahiptirler.
Merak Edilenler Hakkında
Başvuru sahipleri ile ilgili olarak ise, aynı zamanda bu site üzerinden başvuruları ile ilgili olarak kabul edilip edilmediğini de öğrenebilmeleri söz konusu olmaktadır.
Kısaca belirtmemiz gerekirse, sosinc.iib.gov.tr nedir? Ya da Başvuru ve sorgulama nasıl yapılır? vb. Konusu kapsamında en çok merak edilmekte olan soruları yanıtlamaya ve sizleri bilgilendirmeye devam edelim.
Online Platformun Faydaları :
İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından pandemi sebebi ile mağdur olarak bilinen vatandaşların sosyal yardımlara başvurabilmeleri konusunda oluşturulmakta olan sosinc.iib.gov.tr sitesi; vatandaşların yardım başvuruları konusunda daha kolay bir şekilde online platformda gerçekleştirebilmelerine olanak tanıması ile bilinmektedir.
1 milyonu geçen sayıda vatandaşın sosyal yardım alabilmesi üzerine, başvurabilecekleri sosinc.iib.gov.tr aracılığı ile İBB;  pandemi sebebi ile muhtaç konuma düşmekte olan dar gelirli ve yoksul vatandaşların yardım taleplerini karşılaması ile bilinmektedir.
Fakat, 2022 yılı Mayıs ayı dahilinde İBB meclisi ile birlikte MHP ve AKP grubu oyları ile birlikte site üzerinden sosyal yardım başvurusu alınması; durdurulması kararı verilmiştir. Güncel olarak vatandaşlar, bu site üzerinden İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yardımlarına başvurma olanağına sahip değiller.
Ancak vatandaşlar, söz konusu olan başvuru sonuçları ile ilgili olarak site üzerinden takip edebilmektedirler.
Bununla beraber ihtiyaç sahipleri; İBB Askıda Fatura Projesi kapsamında da ‘Askıda Fatura’ sitesi üzerinden başvuruda bulunabilirler.
Sosinc.ibb.gov.tr Başvuru Formu Hakkında
Yukarıda da bahsettiğimiz üzere, yoksul ve dar gelirli olarak bilinen vatandaşlar, İstanbul Büyükşehir Belediyesi yardımları konusunda önceden sosinc.ibb.gov.tr sitesi üzerinden başvurabilme olanağına sahiptiler.
Fakat, Mayıs ayı ile birlikte alınan karar kapsamında, artık bu site üzerinden de İBB yardımlarına başvurulması mümkün değildir.
İstanbul il sınırları içerisinde yaşamakta olan dar gelirli ve yoksul vatandaşlar ile ilgili olarak, başvurularını TC kimlik no ve e-devlet şifre bilgileri ile birlikte e-devlet üzerinden kolaylıkla gerçekleştirebilmektedirler.
Form üzerinde, sizlere kişisel bilgilerinize, mesleğinize, aylık gelir ve gider bilgileriniz, aylık hane kazancınız yani kısacası, muhtaç olup olmadığınıza dair sorular yöneltilmesi söz konusudur.
Başvurunuz kapsamında ise, İBB tarafından değerlendirilerek olumlu sonuçlanması ile ilgili olarak söz konusu olan formdaki tüm sorulara eksiksiz olarak yanıt vermeniz gerekmektedir. Bu son derece önemlidir.
Cezai Yaptırım Uygulanabilir
Formda yardım alabilmek üzere kendilerini yoksul beyan eden kişiler, muhtaçlık sınırının altında yaşamamalarına veya işsiz olmamalarına karşın, kendilerini işsiz olarak belirten kişiler ve bir süreliğine yardım alan kişiler ile ilgili olarak daha sonra İBB tarafından cezai yaptırım uygulanması söz konusudur.
Yaptırım dahilinde olan bu söz konusu kişilerin almakta oldukları tüm yardımları güncel faizleri ile birlikte geri ödemeleri gerekmektedir. Ödeme yapmayanlar ile ilgili olarak ise, İBB tarafından mahkemeye verilmektedir.
Sosinc.ibb.gov.tr Başvuru Sorgulaması Hakkında
Belediyenin yardımları ile ilgili olarak söz konusu bu güncel site üzerinden başvurmakta olan ihtiyaç sahipleri, başvuru sonuçlarını da aynı link üzerinden takip edebilmektedirler.
Mevcut başvuru sonucunu öğrenmek isteyenlerin de https://sosinc.ibb.gov.tr/ linkine tıklamaları gerekmektedir.
Başvuru sahipleri ile ilgili olarak ise, TC kimlik no ve doğum tarihi bilgileri ile birlikte başvuru sonuçlarını bu link üzerinden takip edebilmeleri söz konusudur.
İBB Yardımları Kimlere Verilmektedir?
İBB; İstanbul sınırları içerisinde ikamet eden, dar gelirli ve yoksul vatandaşlar için yardımlarda bulunmaktadır. Bu durumda ise İşsiz ve gelirsiz vatandaşlar; yardımlardan öncelikli olarak faydalanabilme olanağına sahiptir.
Bununla beraber muhtaçlık sınırının altında yaşayan kişilerin de İBB yardımları konusunda faydalanma hakları bulunmaktadır.
Yardımdan yararlanmak üzere; Engelliler, kronik hastalar, işsiz ve muhtaçlar, sahipsizler, dar gelirliler, dul kadınlar ve yetim çocukları, asker, şehit ve gazi yakınları, üniversite öğrencileri, afetzedeler gibi toplumun temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanmakta olan çeşitli kesimi sosyal yardım alabilmek üzere desteklemektedir.
İBB Tarafından Yapılan Sosyal Yardımlar
Gıda ve erzak yardımı yapılmaktadır.
Odun ve kömür yardımı yapılmaktadır.
Mobilya ve eşya yardımı yapılmaktadır.
Giysi yardımı yapılmaktadır.
65 yaş ve üstü yaşlılar için yapılan yardımlar yapılmaktadır.
Engelliler için yapılan yardımlar yapılmaktadır.
Kronik hastalar için yapılan yardımlar yapılmaktadır.
Sağlık yardımları yapılmaktadır.
Fatura desteği yapılmaktadır.
Kira yardımı yapılmaktadır.
Öğrenciler için eğitim ve burs yardımı yapılmaktadır.
Öğrenciler için kırtasiye yardımı yapılmaktadır.
Şehit, gazi ve asker yakınları için yapılan yardımlar yapılmaktadır.
Dul kadınlar ve yetim çocuklar için yapılan yardımlar yapılmaktadır.

Oy Verin !

Yarım Haberleri Yazarı

E-Devlet yardımları, öğrenci bursları 2023 yardım yapan kurum ve kuruluş haberleri paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu