Sosyal Yardımlar

Müjdeli Haber Geldi Sosyal Yardım Paralarına Zam Yapıldı. Zamlı Yardımlar Bu Ay Hesaplara Yatacak 2023

Sosyal Yardım Parası 2023

Müjdeli Haber Geldi Sosyal Yardım Paralarına Zam Yapıldı. Zamlı Yardımlar Bu Ay Hesaplara Yatacak

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanımız Derya Yanık, Ocak ayı memur maaş katsayısında yapılan yeni düzenleme sonrasında sosyal hizmet modelleri kapsamındaki yaşlı aylığının 1.997 TL’ye, %40-69 arası engelli aylığının 1.594 TL’ye %70 ve üzeri engelli aylığının 2.392 TL’ye, evde bakım yardımının 4.336TL’ye ve Sosyal Ekonomik Destek (SED) ödemesinin de 3.038 TL’ye yükseldiğini açıkladı. Bakan Yanık, Ocak ayı memur maaş katsayısındaki yeni düzenlemeyle sosyal yardım modelleri kapsamındaki ödemelere ilişkin yaptığı açıklamada, “Yaşlı ve Engelli Aylığı, Evde Bakım Yardımı ve Sosyal Ekonomik Destek ödemelerini artışlı şekilde hak sahiplerinin hesaplarına yatıracağız” dedi. Bakan Yanık, 2023 yılında tüm toplumu hedefleyen sosyal hizmetlere ve yardımlara ilişkin kapasite ve hizmetlerini iyileştirmeye, yeni hizmet modelleri ve alanları geliştirmeye, ortaya çıkacak yeni zorluklara ve risklere çözümler üretmeye devam edeceklerini söyledi. Sosyal yardım ödemelerinde yapılan atışlarla birlikte yaşlı aylığının 1.997 TL’ye,  %40-69 arası engelli aylığının 1.594 TL’ye  %70 ve üzeri engelli aylığının 2.392 TL’ye, evde bakım yardımının 4.336TL’ye ve Sosyal Ekonomik Destek (SED) ödemesinin de 3.038 TL’ye yükseldiğini açıkladı. Bakan Yanık, 18 yaş altı engelli yakını olan vatandaşlara ödenen engelli yakını aylığının da 1.226 TL’den 1.594 TL’ye yükseldiğini bildirdi.

Evde Bakım Yardımı 4.336 TL’ye Çıktı
Sosyal Ekonomik Destek Ödemesi Arttı
Bireyler Çeşitli Hizmet ve Sosyal Yardım Modelleri ile Destekleniyor

 

Evde Bakım Yardımı 4.336 TL’ye Çıktı

Aylık ortalama 560 bin engelli vatandaşa Evde Bakım Yardımı yapıldığının altını çizen Bakan Yanık, 2023 yılı Ocak-Temmuz dönemi için Evde Bakım Yardımının 3.336 TL’den 4.336 TL’ye çıktığını kaydetti. Türkiye Yüzyılı Vizyonu çerçevesinde hiç kimseyi arkada bırakmayan toplum vizyonuile hareket ettiklerini belirten Bakan Yanık, bu kapsamda 2022 yılı içerisinde toplam 18 milyar TL Evde Bakım Yardımında bulunduklarını bildirdi.

 

Sosyal Ekonomik Destek Ödemesi Arttı

Çocukların öncelikle aile yanında desteklenmesi ilkesini esas aldıklarını vurgulayan Bakan Yanık, ihtiyaç sahibi ailelere çocukları için Sosyal ve Ekonomik Destek hizmeti sunduklarını dile getirdi. Bu kapsamda Bakan Yanık, ”SED hizmetinde çocuk başına yapılan ekonomik destek tutarı ortalama 2.337 TL’den 3.038 TL’ye yükseldi. Ayrıca koruyucu ailelere çocuk başına yapılan ödemelerin aylık ortalaması 3.644 TL’den 4.853 TL’ye çıkarıldı” dedi.

Bireyler Çeşitli Hizmet ve Sosyal Yardım Modelleri ile Destekleniyor

Uygulanan sosyal hizmet modelleri ile düşük gelirli birey ve ailelerin ihtiyaçlar doğrultusunda desteklendiğini vurgulayan Bakan Yanık şunları söyledi; “ Dezavantajlı durumdaki bireyleri çeşitli hizmet ve sosyal yardım modelleri ile destekliyoruz. Ocak ayı memur maaş katsayısında yapılan yeni düzenleme sonrasında sosyal hizmet modelleri kapsamındaki yaşlı aylığı 1.997 TL’ye, %40-69 arası engelli aylığı 1.594 TL’ye, %70 ve üzeri engelli aylığı 2.392 TL’ye, evde bakım yardımı 4.336 TL’ye ve Sosyal Ekonomik Destek de 3.038 TL’ye yükseldi. Yapılan yeni düzenleme sonrasında yardım programlarımızın aylık ödemelerini artışlı bir şekilde hak sahiplerinin hesaplarına yatıracağız.”

Oy Verin !

Yardım Başvuru

Yardımbaşvuru.Net kurucusu ve yardım haberleri editörü. Belediye yardımları, devlet yardımları ve sosyal yardımlar konusunda makale editörü.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu