Sosyal Yardımlar

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır 2022 -2023

Para yardımı konusunda oldukça kafa karıştıran bilgi birimi söz konusudur. Bunun yanı sıra Sosyal yardımlaşma para yardımı talebinde bulunacak vatandaşların ise kapısını çaldığı ilk yerlerden biri olarak belirtilmelidir. Ancak vatandaşlar sosyal yardım parası almak adına nasıl bir yol izlemeleri gerektiği konusunda maalesef fazla bir bilgiye sahip değillerdir.

Tam olarak bu noktada biz devreye girerek sizleri aydınlatmak üzere yazımızı sürdürmekteyiz. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı para yardımı gerçekleştirdiği zamanlarda neler yapmanız gerekiyor, nelere dikkat etmeniz gerekiyor tek tek anlatarak sizleri bu konuda aydınlatacağız.

Sosyal Para Yardımı Konusunda Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar 

Öncelikle adresinizin doğru olduğundan emin olmalısınız. Sosyal yardımlaşmadan para yardımı alabilmek adına öncelikle temel şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. Bunların başında ise resmi ve mevcut  ikamet adresinizin doğruluğu gelmektedir. Çeşitli sebeplerden ötürü eğer adres değiştirmiş olduğunuz gibi bir durum söz konusu ise mutlaka öncelikle nüfus dairesine giderek, adresinizi düzeltip sonra da sosyal yardımlaşma vakıflarını haberdar etmeniz gerekli koşulların başında gelmektedir. Aksi takdirde sosyal yardımlaşma vakfı ekiplerinin o adreste ikamet etmediğinizi tespit etmeleri durumunda dosyanızdaki bütün yardımların iptal durumu söz konusu olacak ve madur olacaksınız. Siz başvuru yaptığım sosyal yardımlaşma para yardımı ne zaman hesabıma yatar diye umutla beklerken, beklediğiniz yardımlarınızın tümü iptal edilmesi ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Daha sonra Telefon numaranızı güncel tutmalısınız. Sosyal yardımlaşma vakfı para yardımı yapacağı vatandaşların evlerini ziyaret etmek suretiyle muhtaç olup olmadığınızı tespit etmek adına evinizi ziyarette bulunacaklardır. Bu ziyaretler öncesi yada bazı özel durumlardan dolayı vakıf tarafından aranabilirliğiniz söz konusudur. Mesela, şuan ülkemizde adres güncellemeleri yapılıyor ve bir çok vatandaşın adresi değişmiş durumda. Ancak güncel adreslerine ikametgahlarını almayan yüzlerce vatandaş bulunmakta. Vakıf görevlileri evinizi ziyaret etmeden önce adresinizi teyit etmek amacıyla sizi aramak suretiyle iletişime geçer. Fakat size ulaşamamaları gibi bir durum söz konusu olursa ve mevcut adresiniz de yanlış olduğundan ötürü hane ziyaretinizi de gerçekleştiremez ve bu sebeple yeşil kart yardım parası başvurunuzda red alarak, tüm kapıları yüzünüze kapanabilir. Bu konuda oldukça dikkatli ve özenli davranmalısınız.

Evinize gelen görevlilere mutlaka doğru cevap vermelisiniz. Sosyal yardımlaşma para yardımı 2020 yılında epeyce artarak bu ivme yukarı doğru hücum haline geldi. Sosyal yardımlaşma vakıfları çeşitli yardım başlıkları altından nakdi yardımlar dağıtarak desteklerini sürdürmektedirler. Bu sebeple vakıflara başvuru epeyce artmış durumda. Yardım almak isteyen ihtiyaç sahibi kişiler evlerine incelemeye gelen ekiplere yanlış beyanlarla kandırmaya çalışmaları gibi durumlarda maalesef söz konusudur. Bu yalnızca kendinizi kandırmak olur. Bizce böyle bir şeye asla yeltenmemelisiniz. Çünkü vakıf görevlileri banka hesaplarınız ya da gizli ziynet eşyalarınız hariç üstünüze kayıtlı olan türlü bilgiye sahip olarak sizi ziyarete gelmektedir, bunu unutmamalısınız. Yanlış beyanlarınız başvurunuzun iptal edilmesinden tutun da hatta varsa yardımlarınızın kesilmesine kadar kötü sonuçlara yol açmaktadır. Bu nedenle dikkatli olmalısınız. Mutlaka doğru ve gerçek bilgileri söylemelisiniz.

Vakıf mütevelli heyeti yardım başvurunuzu değerlendirerek ve nihai bir karara varacaktır. Yukarı da sizlerle paylaştığımız sosyal yardımlaşma para yardımı başvurunuzu yapmanızdan vakıf mütevelli heyetinin yardım yapılıp yapılmaması kararına kadar yapmanız gerekeni en ince ayrıntısına kadar sizlerle paylaşmış bulunmaktayız. Bu süreçten sonrası içinse yazımızı okumaya devam edin.

Sonuca gelecek olursak; Vakıf mütevelli heyeti başvurunuzu olumlu değerlendirip para yardımı yaptıysa güzel haber sevinebilirsiniz. Ancak sosyal yardım parası başvurunuz red aldıysa buna dair yapabileceğiniz bir kaç adım daha bulunmakta biraz rahatlayabilirsiniz.

Öncelikle şunu söylemek gerekir ki vakıflar yardım başvurularını ince eleyip sık dokumaktadır, bu konuda oldukça dikkatli hareket etmelisiniz. Yardımınızı red etmişlerse mutlaka bir sebebi bulunmaktadır. Ancak siz yine de bu kararın doğru olup olmadığına inanmıyorsanız şimdi anlatacağımız yollara başvurarak şansınızı arttırabilirsiniz.

para yardimi basvuru belgeleri 1 - Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır 2022 -2023

1- Dilekçe

Eğer vakıf yardım parası almak adına dilekçe ile başvurmayıp sadece sözlü olarak başvuru yaptıysanız ve ekipler de evinize gelmediyse dilekçe yazarak evinize gelinmesini ve yardım verilmesini talep ederek bir kez daha şansınızı deneyebilirsiniz.

2-Açık Kapı

Sosyal yardımlaşma yardım parası başvurunuzu red ettiyse başvurabileceğiniz 2. yol ise Açık Kapı yöntemidir. Açık Kapılar Valilikler bünyesinde vatandaşların her türlü yardım ve taleplerini dinlemek üzere kurulmuş birimler olarak tanımlanır. İster internet üzerinden isterse bizzat giderek başvuru yapabilmeniz mümkündür. İnternet üzerinden açık kapı başvurusu yapmak üzere şansınızı bir de buradan deneyebilirsiniz.

3-Cimer

Fon yardım parası başvurunuzu red ettiyse, kaymakamlıktan yardım parası da alamadıysanız ve sosyal hizmetler yardım parası almayı hak ettiğinizi düşündüğünüz halde yardım alamadığınız konusunda ısrarcıysanız, başvuru olarak elinizde son bir koz kalmıştır. O da CİMER. Yani Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi olarak belirtebiliriz. Bu durumda CİMER üzerinden kendinizi bu doğrultuda ifade ederek şansınızı bir de buradan direk olarak deneyebilirsiniz.

Bütün yolları denediniz ve haklı olduğunuz anlaşıldı ve hesabınıza para yattı olarak varsayarsak; Bu durumda aklınıza gelecek bir kaç soruyu da yanıtlamamız gerekirse öncelikle;

Nakdi para yardımı kaç ayda bir alınır ?

Nakdi para yardım kaç ayda bir alınır sorusu aslında kendi içinde bile çelişkiler barındıracak niteliktedir. Bunun sebebi ise isminden de anlaşılacağı üzere bu bir yardımdır maaş değil en başında. Dolayısıyla verilecek olan yeşil kart yardım parasının süresi ya da miktarı yine sosyal yardımlaşma vakıfları tarafından ihtiyacınıza ve vakıfların kaynaklarına göre belirlenecek olup bu durum değişkenlik gösterecektir.

Vakıf yardım parası sorgulama Hakkında

Vakıf yardım parası sorgulama işlemleri ile ilgili olarak aslında başvurabileceğiniz bir iki yöntem söz konusudur. Bunların ilki devlet diğeri de Alo 144 hattı olarak bilinmektedir.

Devlet için söyleyecek olursak; Yeşil kart yardım parası sorgulama işlemleri için kullanabileceğiniz pratik bir yöntem olarak kayıtlara geçmektedir.

Alo 144 hattı ise, Sosyal hizmetler yardım parası başvurusu yapan kişilerinde kullanabileceği ilgili  hat üzerinden sosyal yardımlaşma eğitim parası sorgulama işlemlerinizin, aylık yardım parası başvurularınızı ve sosyal yardım öğrenci parası başvurularınızı sorgulayabilir ve konu ile ilgili olarak detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Yukarıda bulunan sorgulama yöntemleri ile aile sosyal yardım paraları ne zaman yatacak bunu öğrenebilir ve kolaylıkla iletişim sağlayarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Vakıf yardım parası ile ilgili olarak kısaca en önemli hususların altını çizmemiz gerekirse, öncelikle bilgilerinizi her koşulda güncel tutmalısınız. Taşındıysanız ve adres değişikliğiniz söz konusu ise bunu derhal bildirerek bu süreçte bilgilerinizin güncel ve doğru kalmasını sağlamalısınız. Bunun dışında, ulaşılabilirlik açısından aktif bir iletişim numarası kullanmalısınız. Bu başvuru süreciniz için oldukça önemli bir detaydır. Sizlere her ulaşılmak istendiğinde telefonun diğer ucunda olmalısınız. Şüpheye yer vermemelisiniz. Daha sonra adres ve durum teyidi için vakıf yetkilileri sizleri ziyarete geldiğinde, tarafınıza yönlendirilen soruları doğru bir şekilde yanıtlamalısınız ki zaten sizin hakkınızda tüm bilgilere sahip olan yetkilileri kandırmaya çalıştığınız ortaya çıkmasın.

Oy Verin !

Yardım Habercisi

Devlet yardımları, belediye yardımları ve yardım yapan dernekler hakkında zengin makale ve haber paylaşımları yapıyorum...

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu