Devlet YardımlarıE-DevletYardım Haberleri

SYDV Yardım Başvurusu ve E-Devlet Başvuru Formu 

SYDV yardım başvurusu, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’ndan verilen bir hizmete mahsustur. SYDV yardım başvurusu açılımı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı yardımı olarak anılmaktadır. Vakıf tarafından ihtiyaç sahiplerine maddi destek sağlamak amacı güdülerek kurulması amaçlanmıştır. Vakıf mevcut ödeneklerin haricinde devlete bağlı bir kurum olarak hizmet vermekle yükümlülük sağlamaktadır. RTÜK’ün gelirleri vakfın hizmet vermesi için kullanılmakla birlikte, aynı zamanda vakfın bir diğer geliri ise ödenen trafik cezalarından elde edilen gelirin yarısından gelmesi ile sağlanmaktadır.

Başvuru koşullarını ve gerekli belgeleri tamamlayan kişiler SYDV yardım başvurusunda bulunabilirler. Yardım başvurusu yapmak için ülkemizde her ilde ve hemen hemen çoğu ilçede yer alan kurumlara başvurmak durumu söz konusudur. Eğer kurum sizi ihtiyaç sahibi olarak uygun  görürse, ihtiyaç oranına göre maddi yardım yapması mümkün ve olasıdır. Vakıf maddi yardımın yanı sıra başka yardımlar da yapması söz konusudur. Örnek olarak deprem bölgesinde, depremden etkilenen kişiler için yemek ve kalacak yer yardımları kurum tarafından gerçekleştirilmektedir.

SYDV Yardım Alma Şartları Nelerdir? 

SYDV yardım başvurusu yapmak için gerekli SYDV yardım başvuru koşulları sağlıyor olmanız gerekmekle birlikte bu şartların uygunluğu durumunda gerekli yardım sağlanmaktadır.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, yalnızca belirli alanlarda ihtiyaç sahiplerine yardım etmektedir. Bundan dolayı başvuru şartlarını sağlıyor olmanız oldukça önemlidir. SYDV yardım başvuru koşulları belirli kişilere verilmek üzere sınırlandırılmıştır.

Yardım başvurusu alabilen vatandaşlardan şu şartları yerine getirmeleri istenmektedir :

 • Maddi zorluk içinde olup, muhtaç durumda olan kişiler uygun görülmektedir.
 • Kanunla kurulu Sosyal Güvenlik Kuruluşlarından ya da farklı bir kurum üzerinden aylık almayan kişiler, bu yardımdan yararlanabilirler.
 • Sosyal Güvenlik Kuruluşlarından yardım alsa dahi tedavi gideri ihtiyacı olan kişiler bu yardımdan faydalanabilmektedir.
 • Yardımcı araç ve gereçler, Sosyal Güvenlik Kuruluşları tarafından sağlanmıyorsa SYDV yardımı alınabilir.
 • Herhangi SSK, Bağ-Kur ve diğer sosyal güvencesi bulunmayan kişilere verilmektedir.
 • Geçici olarak küçük yardıma ihtiyacı olduğunu kanıtlayan kişilere verilmektedir.
 • Eğitim – öğretim imkanı olmayan ve aldığı yardım ile birlikte üretken duruma geçirilebilecek kişilere verilmektedir.
 • Yukarıda yer alan kapsamda olan kişiler SYDV yardım başvurusuna gerekli belgeler ile birlikte başvurabilirler.

SYDV Yardım Başvurusu Gerekli Belgeler Nelerdir?

SYDV yardım başvurusu yapmak için SYDV yardım başvurusu gerekli belgeler eksiksiz bir şekilde kuruma iletilmesi istenilen ilk şartlardan biridir.

SYDV yardım başvurusu için gerekli belgeler kurum tarafından kontrol edilerek ve daha sonrasında kişinin uygunluğunu ölçen belgeler niteliğindedir. Bu sebeple kişinin yer alan belgeleri eksiksiz bir şekilde kuruma iletmesi istenmektedir.

SYDV yardım başvurusu gerekli belgeler :

Başvuru sahibinin nüfus cüzdan fotokopisi (2 adet olacak).

Başvuru sahibinin eşinin nüfus cüzdan fotokopisi (2 adet olacak).

Hasta olan kişilerin rahatsızlığına dair sağlık kurulu raporu getirmesi zorunludur.

Eğitimle ilgili yardım alacak kişilerin okuldan öğrenci belgesi alması istenmektedir.

Özel duruma sahip kişilerin, özel duruma sahip olduğunu gösteren belgeleri ibraz etmesi gerekmektedir.

Başvuru belgeleri ile birlikte size en yakın ilçe veya il Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvurarak süreci başlatmaları gerekir. Çalışanlar, başvuruların yoğunluğu baz alınarak, olabilecek en kısa zamanda size geri dönüş sağlayacaklardır.

SYDV Yardım Başvurusu Nasıl Yapılmalı?

SYDV yardım başvurusu yapmak için size en yakın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuru yapmanız uygun görülmektedir.

Ülkemizde ihtiyaç sahipleri ve acil durumlarda yardıma muhtaç olan kişilere yardım edilmesi için belirli kurumlar mevcuttur. Bu kurumlardan biri ise gelirleri devlet ve RTÜK tarafından gelen Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı olarak bilinir.

SYDV Yardım Başvuru Formu Hakkında

Yaşadığınız il ya da  ilçede bulunan Sosyal Yardımlaşama ve Dayanışma Vakıflardan maddi yardım ve nakdi yardım almak isteyenler bizzat başvuru yaparak yardım başvuru formu doldurmaları öncelikli gerekliliktir. Resmi çalışma gün ve saatleri içerisinde başvuru yapmanız uygun olacaktır. Başvurunuzu Pazartesi günü sabah 08:00 ile Cuma günü saat 17:00 arasında yapabilme şansınız vardır.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı yardım başvuru formu doldururken sizden istenen bilgilerin eksiksiz ve doğru girilmesine özellikle dikkat etmelisiniz. Yardım başvuru formu içerisinde bulunan İBAN mutlaka sizin adınıza olması gerekir, aksi takdirde işlem geçersiz olacaktır.

SYDV Yardım Başvurusu Yapılan Yardım Çeşitleri

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından verilen yardımlar, yardıma gerçekten ihtiyacı olan kişiye göre verilmektedir.

İstediğiniz yardım türüne göre SYDV yardım başvurusu yapmanız mümkün olacaktır. Maddi yardım haricinde afetlerden etkilenen kişiler için de Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı hizmet verme konusunda yeterlidir.

 Verilen yardım çeşitleri :

 1. Maddi yardım verilir.
 2. Sağlık yardımı yapılır.
 3. Kış ayları için yakacak yardımı yapılır.
 4. Eğitim yardımı yapılır.
 5. Muhtaç asker aile yardımları yapılmaktadır.
 6. Yaşı ve Engelli bireyler için yardımlar yapılmaktadır.
 7. Şartlı eğitim yardımları yapılmaktadır.
 8. Şartlı sağlık hizmetlerinde yardım edilmektedir.

Eşi vefat eden kadınlara yönelik birden fazla yardım mevcuttur, kişisel verilere göre değerlendirilir.

Başvuru yapacağınız kuruma hangi konuda yardım istediğinizi belirtirseniz hem daha kısa sürede yardıma ulaşabilir hem de daha net sonuçlar elde edersiniz. Kurumlarda yer alan personeller de bu konuda size oldukça yardımcı olacaktır.

maddi yardim basvurusu nasil yapilir 1 1 - SYDV Yardım Başvurusu ve E-Devlet Başvuru Formu 

SYDV Yardım Parası Hakkında

SYDV yardım parası maddi durumunuz ve gelir durumunuza bağlı olarak düzenli olarak yada tek seferlik olarak değişkenlik gösteren ödemelerdir. İnternet üzerinden ya da bizzat Sosyal Yardımlaşma Vakfına gidilerek başvuru yaptıktan sonra gerekli inceleme sonra uygun görülen kişilere yardım parası amacı ile ücretleri PTT yada Ziraat Bankası aracılığı ile ödenmesi gerçekleştirilmektedir.

SYDV Yardım Parası Miktarı

SYDV yardım parasının miktarı nedir ? sorusuna cevap vermek gerekirse Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı yardım parası gelir durumu tespit edildikten sonra belli olmakla birlikte değişkenlik göstermektedir. Gelir durumu, çocuk sayısı ve işsizlik durumu gibi değişkenlik gösteren durumlara bağlı olarak değişen yardım parası 250 TL ile 1500 TL arasında ödenen bir miktardır.

SYDV’ın Yardım Ettiği Konular 

SYDV yardım başvurusu yapıldığında hangi konularda yardım sağlanmaktadır? Diye soracak olursanız, vakfın genel kuruluş amacı; muhtaç sahibi insanlara, afetlerden etkilenen kişilere ve yaşlılara yönelik planlanmıştır. Fakat kuruluşundan bu yana kurumun büyümesi ve gelirlerin birçok farklı kola bağlanması daha farklı kollara da yardım yapılmasını sağlayarak, amacını genişletmiş ve pek çok konuda yardımsever tutum sergilemiştir.

4/5 - (1 vote)

Yardım Habercisi

Devlet yardımları, belediye yardımları ve yardım yapan dernekler hakkında zengin makale ve haber paylaşımları yapıyorum...

İlgili Makaleler

5 Yorum

 1. Merhaba Şanlıurfa Belediyesi yardım kartı başvurusu yapmak istiyorum. Yardım kartı konularında bulamadım bana yazabilir misiniz.?

 2. Merhaba ben MURAT. Kahramanmaraş Belediyesi sosyal destek yardımları konusunda yardım başvurusu yapmak istiyorum. Bana bu konuda yardımcı olur musunuz?

 3. İstanbul Belediyesi tarafından aldığım yardım kartıma her ay para yatıyordu. Bu ay yardım paramın kesildiğini öğrendim bu konuda nereye başvuru yapılabilir. Teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu