Sosyal Yardımlar

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu, Trabzon Büyükşehir Belediyesi Kart61 Başvurusu ve Sorgulama

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama 2023; Doğu Karadeniz bölgemizin yaylaları, ırmakları ve diğer doğal güzellikleri ile en güzel şehirlerinden biri olan Trabzon’da belediyecilik faaliyetlerine devam eden Trabzon Büyükşehir Belediyesi; ayni ve nakdi yardımları ile muhtaç ve yoksul kişilere yardım elini uzatıyor. İhtiyaç sahibi ailelere Kart 61 isimli sosyal yardım kartı dağıtan Trabzon Büyükşehir Belediyesi, öğrencilere sunduğu eğitim ve kırtasiye yardımları ile yoksul öğrencilere eğitimlerine devam edebilmeleri noktasında yardımcı oluyor. Muhtaç ve ihtiyaç sahibi vatandaşlarına düzenli olarak gıda ve erzak yardımı, yakacak yardımı, kira yardımı gibi birçok yardım sunan Trabzon Büyükşehir Belediyesi sosyal yardımlarına Trabzon il sınırlarında ikamet eden dar gelirliler ve muhtaç vatandaşlar başvurabilirler.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Tarafından Yapılan Sosyal Yardımlar Nelerdir?
Trabzon Büyükşehir Belediyesi Kart61
Trabzon Büyükşehir Belediyesi Kart61 Başvurusu
Trabzon Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?
Trabzon Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası
Trabzon Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama
Trabzon Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Formu
Trabzon Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardımlarından Kimler Yararlanabilir?
Trabzon Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?
Trabzon Büyükşehir Belediyesi Erzak Yardımı Başvurusu
Trabzon Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım
Trabzon Büyükşehir Belediyesi Süt Yardımı
Trabzon Büyükşehir Belediyesi Maddi Yardım
Trabzon Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kampanyası

 

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Tarafından Yapılan Sosyal Yardımlar Nelerdir?

Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan ayni ya da nakdi sosyal yardım türlerini kısaca aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

Gıda ve erzak yardımı
Yakacak yardımı
Sağlık yardımı
Eğitim yardımı
Kırtasiye yardımı
Kart61 sosyal destek kartı yardımı
Giysi yardımı
Mobilya ve eşya yardımı
Kira yardımı
Barınma yardımı
Günlük 2 öğün sıcak yemek dağıtımı
Afetzedelere yönelik olarak yapılan yardımlar
Dul kadınlara yönelik olarak yapılan yardımlar
Engelliler için yapılan yardımlar
Kronik hastalar ve yaşlılar için yapılan yardımlar
Evde yaşlı bakım hizmeti ve temizlik hizmeti
Şehit ve gazi yakınları için yapılan yardımlar
Para yardımları
Medikal ve tıbbi cihaz yardımları

Trabzon il sınırlarında ikamet eden kimsesizlere, düşkünlere, yoksullara, dar gelirlilere, muhtaçlara, işsiz gençlere, yetişkinlere ve yaşlılara ayni ve nakdi yardımlar yaparak ihtiyaç sahibi vatandaşlarının daha iyi şekilde yaşamalarını sağlamayı amaç edinen Trabzon Büyükşehir Belediyesi; aşevinde pişirilen sıcak yemekleri her gün 2 öğün olacak şekilde yoksul ve muhtaç kişilere dağıtıyor. Yoksul ve dar gelirli aileleri tespit ederek bu ailelerin evlerine kadar sıcak yemeklerini götüren büyükşehir belediyesi, muhtaç durumda olan kişilere giyişi yardımı, ayakkabı yardımı, eşya yardımı, mobilya yardımı yapmaktan geri kalmıyor.

Engelli vatandaşlara ve ailelerine %50 su indiriminden yararlanabilme imkanı sunan belediye, muhtaç ailelere de su faturalarında indirim yapıyor. Yani engelli vatandaşların yanı sıra dar gelirli ve yoksul kişiler de su faturalarının yalnızca bir kısmını ödüyorlar. Engellilere tıbbi araç gereç ve medikal cihaz yardımı yaparak onların yaşamlarını kolaylaştırmayı ilke edinen Trabzon Büyükşehir Belediyesi; medikal ve tıbbi araç ve gereç yardımı kapsamında engelli vatandaşlarına ve kronik hastalara tekerlekli sandalye, baston ya da havalı yatak vb. malzemeleri hediye edebiliyor.

Yoksul ailelerin üniversite, lise ya da ilköğretim çağındaki çocuklarının maddi yetersizlikler ve imkansızlıklar yüzünden eğitim hayatlarına ara vermelerine okuldan ayrılmalarına ya da eğitimlerini dondurmalarına da engel olan Trabzon Büyükşehir Belediyesi yoksul çocuklara giyişi yardımı, kırtasiye yardımı, eğitim yardımı yapıyor.

Giysi yardımı dahilinde çocukların mont, ayakkabı, kaban, önlük vb. ihtiyaçlarını karşılıyor; eğitim yardımı kapsamında bu çocukların anne ya da babalarına çocuklarının eğitim giderleri için kullanmaları amacıyla bir miktar para yardımı yapıyor; kırtasiye yardımı kapsamında ise çocuklara kalem, kitap, defter gibi kırtasiye malzemelerini ücretsiz bir şekilde dağıtıyor. Çocukları için kırtasiye ve eğitim yardımı almayı düşünen anne ve babaların belediyeye yardım başvurusuna giderken çocuklarına dair güncel öğrenci kimlik belgesini götürmeyi unutmamaları gerekiyor.

Yaşlılara ve kronik hastalara özel olan evde kişisel bakım hizmeti ile bu kişilerin evlerine kuaförler gönderen Trabzon Büyükşehir Belediyesi bu kişilerin saç ve sakal kesim işlemlerini tamamen ücretsiz bir şekilde gerçekleştiriyor. Aynı zamanda temizlik personellerine evlerini temizleme gücü olmayan hastaların ve kimsesiz yaşlıların evlerini temizletip, toparlatıyor. Evinde sobası ya da buzdolabı bulunmayan kişilere ise ikinci el soba buzdolabı çamaşır makinesi vb. malzemeler hediye edebiliyor.

Yaşlıların ve engelli bireylerin sağlığını da gözeten Trabzon Büyükşehir Belediyesi, böylelikle hasta ve yaşlı bireylerin düzenli olarak genel sağlık kontrollerinin aksatılmadan yapılmasını sağlıyor. Trabzon’da yaşamayı tercih eden mültecileri ve sığınmacıları unutmayan belediye, onlara ikinci el giysi yardımı, eşya yardımı, gıda yardımı hatta para yardımı gibi yardımlar yapabiliyor.

Su, sel, yangın vb. afetler ya da kazalar yüzünden ev eşyaları zarar gören ve kullanılmaz hale gelen afetzedelerin ev eşyalarını yenileyen belediye, evi tamamen yaşanılmaz durumda olan kişilerin ise bir süreliğine barınma ihtiyacını karşılıyor. Yoksullara ve kimsesizlere kira desteği de yaparak bu kişilerin ve ailelerin sokaklara düşmelerine engel olan belediye, evinin boya, badana, tamirat, tadilat ve bakım ihtiyaçlarını karşılayamayan, bu yüzden de sağlıksız koşullarda yaşayan vatandaşları içinse ücretsiz tadilat, tamirat hizmeti verebiliyor. Eşi vefat etmiş, askere ya da cezaevine girmiş muhtaç kadınları ve onların çocuklarını da gözeten belediye, onlara para, giysi, eğitim, sağlık ve kırtasiye yardımı gibi birçok yardım yapıyor.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Kart61

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Kart 61 isimli sosyal destek kartı uygulaması ile ihtiyaç sahibi, kimsesiz ya da muhtaç kişilerin ve ailelerin 61 kartlara belediye tarafından yüklenen limitlerle alışveriş yapabilmelerini sağlıyor. Trabzonlu ihtiyaç sahipleri, Kart61 sayesinde Büyükşehir Belediyesi ile anlaşmalı olan marketlerde gıda, kişisel bakım, giysi, kırtasiye, temizlik malzemesi vb. ürünleri satın alabiliyor. Trabzon’un 18 farklı ilçesinde ikamet eden kişilere dağıtılan Kart61 sosyal destek kartının limitleri, ailedeki kişi sayısına göre değişiklik gösteriyor. 2 kişilik aileler için bu kartlara aylık 150 TL, 4 kişilik aileler için 200 TL, 6 kişilik aileler için 250 TL, 7 ve üstü kişilik aileler için 300 TL yükleniyor.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Kart61 Başvurusu 

Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan maddi yardımlar Kart61 hesabına yatırılmıştır. Maddi yardım alan ailelerin hem rencide olmaması hem de diledikleri şekilde mutfak alış verişi yapmasına imkan tanıyan Kart61 başvurusu https://kurumsal.trabzon.bel.tr/TalepBasvuru linkinden yapılmaktadır. Belediye tarafından ihtiyaç sahibi ailelere verilen Kart61 BİM, A101 ve ŞOK dahil tüm marketlerde geçerlidir. Düzenli yardım alan ailelere Kart61 verilmektedir.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Genç çocuk ya da yaşlı fark etmeden Trabzon’da ikamet eden tüm muhtaçlara, mültecilere ve afetzedelere yardım etmeye çalışan Trabzon Büyükşehir Belediyesi yardımlarına bağlı olduğunuz ilçe belediyesine ya da büyükşehir belediyesi giderek ve burada sosyal yardım başvuru formu doldurarak, başvurabilirsiniz. Alternatif olarak e-devlet üzerinden Trabzon Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerinin ayni ya da nakdi yardımlarına başvurabilirsiniz. Trabzon Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusunda bulunmak için 0462 224 61 61 numarasını arayabilir ya da resmi sitesi üzerinden Trabzon Belediyesi yardım başvuru formu doldurabilirsiniz. E-devlet aracılığıyla gerçekleştirmek istediğiniz sosyal yardım başvurularınız için https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkini tıklayabilirsiniz.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Trabzon Büyükşehir Belediyesinin güncel tüm sosyal yardımlarına dair ayrıntılı bilgi edinmek, belediyenin başvuru sahiplerinden talep ettikleri belgeleri ve başvuru şartlarını öğrenmek ya da daha önceki başvurularınızı sorgulamak adına 0462 224 61 61 telefon numarasını arayabilirsiniz. Bu numara üzerinden her türlü talep, soru ve önerileriniz için belediye yetkilileriyle iletişime geçebilirsiniz.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Gıda yardımı, kömür yardımı, medikal cihaz yardımı vb. başvurduğunuz tüm yardımların sonuçlanıp sonuçlanmadığını öğrenmek, başvurunuzun hangi aşamada olduğunu sorgulamak adına başvurunuzu gerçekleştirdiğiniz ilçe belediyesini ya da büyükşehir belediyesini arayabilirsiniz. Ayrıca başvurunuzu gerçekleştirdiğiniz belediyeye bizzat gidebilir, yetkililerden ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. Hem belediyeden hem de e-devlet üzerinden gerçekleştirdiğiniz tüm başvurularınızı e-devlet sosyal yardım başvuru ve sorgulama sayfası üzerinden de sorgulayabilirsiniz. Yardım sorgulama işlemi için yukarıda da bahsettiğimiz gibi https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkini tıklayabilirsiniz.

 

 

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Formu

Trabzon Büyükşehir Belediyesi sosyal yardımlarına başvuran kişilerin başvuru aşamasında doldurmaları gereken başvuru formu; başvuran kişilerin hangi yardımlara başvurabileceklerine dair bilgiler içeriyor. Yani başvuru sahipleri başvuru formunda yer alan sosyal yardım türlerinden dilediklerini işaretleyebiliyorlar. Aynı zamanda başvuru sahiplerinin kişisel bilgilerine, mesleklerine, aylık kazançlarına ve giderlerine dair soruları da başvuru formunda doğru ve eksiksiz yanıtlamaları gerekiyor. Başvuru sahipleri, bu soruları yanıtlamak suretiyle Trabzon Büyükşehir Belediyesi’ne maddi durumlarına dair bilgi de vermiş oluyorlar. Yani büyükşehir belediyesi başvuru formundaki bilgileri inceleyip karşılaştırdıktan sonra sınırlı bütçesi ile öncelikle hangi ailelere ya da kişilere yardım edeceğine dair fikir ediniyor. Bu yüzden de başvuru sahiplerinin başvuru formunda doğru bilgiler paylaşmaları gerekiyor. Aksi halde yoksul olmamasına rağmen kendini yoksul ve muhtaç beyan eden ve Trabzon Büyükşehir Belediyesi yardımlarından faydalanan kişilere belediye daha sonra ceza kesiliyor. Cezai yaptırım dahilin de bu kişilerin aldıkları yardımları faizleriyle geri ödemeleri gerekiyor. Geri ödeme konusunda direten ve borcunu ödemeyen kişiler için Trabzon Büyükşehir Belediyesi dava açıyor.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardımlarından Kimler Yararlanabilir?

Trabzon Büyükşehir Belediyesi; Trabzon il sınırlarında ikamet etme ve gerekli başvuru belgelerini teslim etme şartlarını karşılayan tüm ihtiyaç sahiplerine yani mülteciler ve sığınmacılar dahil kimsesiz yaşlılara, dar gelirlilere, muhtaçlara, asker, şehit ve gazi yakınlarına, düşkünlere, öküzlere ve yetimlere yardım ediyor. Başvuru sahiplerinden de durumlarına göre bazı belgeler talep eden Trabzon Büyükşehir Belediyesi; engelli belgesi, fakirlik belgesi, SGK maaş bordrosu vb. bu belgeleri incelendikten sonra yardım edeceği kişileri kararlaştırıyor ve bu kişilerin evine inceleme komisyonu gönderiliyor. Görevli muhtaç olduğunu beyaz eden ailenin ikametgah adresinde inceleme yaparak ailenin ekonomik kültürel ve sosyal durumuna dair Trabzon Büyükşehir Belediyesi’ne bilgi verici bir rapor hazırlamak olan inceleme komisyonu tarafından hazırlanan raporu inceleyen belediye değerlendirme kurulu, yardım edeceği kişilerin isimlerinin yer aldığı bir liste hazırlıyor. Bu liste doğrultusunda da dar gelirli, muhtaç ve ihtiyaç sahibi kişilere yardım etmeye başlıyor. Trabzon Büyükşehir Belediyesi, işsizlere yani SGK kaydı olmayan muhtaçlara ve hane kişi başı aylık ortalama net geliri asgari ücretin 1/3’ünü aşamayanlara öncelikli olarak yardım ediyor.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Trabzon Büyükşehir Belediyesi erzak ve gıda yardımına e-devlet üzerinden ya da bağlı olduğunuz ilçe belediyesine giderek başvurabilirsiniz. Her iki şekilde de başvuru formunu doldururken, düzenli gıda ve erzak yardımına ihtiyacınız olduğunu göstermek adına başvuru formunda listeli şekilde yer alan yardımlar arasından Erzak ve Gıda Yardımı seçeneğini işaretlemelisiniz. Erzak ve Gıda Yardımının dışında listede yer alan diğer yardımlardan ihtiyaç duyduğunuz yardımlara da başvurabilirsiniz.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Erzak Yardımı Başvurusu

Trabzon Büyükşehir Belediyesi gıda yardımı başvurusu e-devlet üzerinden başvuru yapabilir, büyükşehir veya ilçe belediyesinde başvuru formu doldurarak yardım taleplerinizi iletebilirsiniz. Trabzon Büyükşehir Belediyesi gıda yardımı ve erzak yardımı başvurusu e-devlet üzerinden yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linke tıklayabilirsiniz. Başvuru formunda almak istediğiniz yardım türleri arasında Gıda ve Erzak Yardımı seçeneğini işaretlemeniz gerekir. Başvuru formunda bulunan diğer yardım türlerine de aynı zamanda başvuru yapmanız mümkündür.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım

Trabzon Belediyesi para yardımı Kart61 aracılığı ile ihtiyaç sahiplerine verilmektedir. Maddi yardım başvurusu olumlu sonuçlanan vatandaşların yardımların kartlarına düzenli olarak yatırılmaktadır. Trabzon Belediyesi maddi yardım başvurusu için belediyenin resmi internet sitesi üzerinden başvuru formu doldurmanız gereklidir. Maddi yardım başvuru formu için https://kurumsal.trabzon.bel.tr/TalepBasvuru linke tıklayabilirsiniz.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Süt Yardımı

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Süt Yardımı; çocukların gelişimini sağlamak hem de süt içme alışkanlığı kazanmaları için belediye tarafından en az 1 tane çocuğu olan ailelere belediye tarafından dağıtılmaktadır. Trabzon Büyükşehir Belediyesi Süt Yardımı çocukların süt içmesini destekleyen belediyelerinden biridir. 3 ile 6 yaş aralığında çocuğu bulunan ailelere süt yardımı için bizzat belediyeye başvuruda bulunabilir.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Maddi Yardım

Trabzon Büyükşehir Belediyesi maddi yardım ve para yardımı Trabzon il sınırları içerisinde yaşayan ihtiyaç sahibi ailelere her ay düzenli olarak kart61 aracılığı ile verilmektedir. Hane geliri ve sosyal güvencesi olmayan ailelere gerekli inceleme sonrası uygun görülen kişilere her ay maddi yardım yapılmaktadır. Maddi yardım başvurusu belediyenin resmi sitesinden başvuru formu doldurularak yapılmaktadır.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kampanyası

Trabzon’un 18 ilçesinin her birinde de oluşturulan Vefa Sosyal Destek Grubu; dışarı çıkamayacak halde olan kronik hastalara ve kimsesiz yaşlılara ihtiyaçlarına göre yardımlar götürüyor. 112, 155 ya da 156 Vefa Sosyal Destek hatlarından birini arayan kişiler, marketten ekmek, peynir, zeytin vb. gıda malzemeleri, eczaneden ilaç, pazardan meyve sebze almaları için gönüllülerden yardım isteyebiliyorlar. 65 yaş üstü yaşlıların ve kronik hastaların ihtiyaçları için alışveriş yaptıktan sonra alışveriş poşetlerini onların ev adresinde teslim eden gönüllüler, aynı zamanda başvuran kişilerin bankadan paralarını ya da maaşlarını da çekebiliyorlar. Yani yaşlılar ve kronik hastalar her türlü temel ihtiyaçlarının giderilmesi noktasında Vefa gönüllülerinden yardım alabiliyorlar. İhtiyaçlarını ev adreslerinde teslim alırlarken alışveriş tutarını ise gönüllülere ödemeleri gerekiyor.

Bu yazımızda kısaca Trabzon Büyükşehir Belediyesi sosyal yardımlarına dair merak edilenleri detaylı bilgilerinize sunduk.

Oy Verin !

Yardım Başvuru

Yardımbaşvuru.Net kurucusu ve yardım haberleri editörü. Belediye yardımları, devlet yardımları ve sosyal yardımlar konusunda makale editörü.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu