Devlet Yardımları

Üniversite Öğrencilerine Yol Parası Yardım Başvurusu 2023

Üniversite Öğrencilerine Yol Parası Desteği

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yoksul ve dar gelirli ailelerin üniversiteyi şehir dışında kazanan çocukları için yardım düzenleniyor. Üniversite Öğrencilerine Yol Yardımı için kolları sıvayan kurumda yüz binlerce öğrencinin şehir dışındaki yol masrafları karşılanmış olacak. Sınırı yaklaşık 100 bin öğrenci olarak belirlenen yardımın 2023 fiyatları belirlendi. Şehir dışına çocuklarını gönderecek dar gelirli aileleri sevindirecek yardımda bazı koşullar yerine getirilmelidir. Başvuru sonucuna kabul edilen öğrencilerin hem gidiş dönüş bileti hem de yol masrafı karşılanmış olacak.

Üniversite Ulaşım Desteği Başvurusu Nedir?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Derya Yanık 100 bin sınırında şehir dışında üniversite okumaya giden  ve dar gelirli ailelerin çocuklarından biri olan öğrenciler için yol parası yardımına üniversite ulaşım desteği denir. Üniversite Ulaşım Desteği 2023 verilerine göre gidiş dönüş olmak üzere 750 TL bilet masrafının karşılanmasının yanı sıra 3000 TL yol yardımı yapılacak. Bu destekten yoksul ailelerin 25 yaş altındaki üniversite öğrencileri yararlanabilir. Bu destekle şehirler arasıyolculukta uçak, otobüs gibi gereçler tercih ediliyor. Şubat ayında yapılan ara tatil ve yaz tatillerinde üniversite öğrencileri şehirlerarası yolculukla beraber vaktini ailesiyle beraber geçirebilme şansı yakalıyor.

Üniversite Ulaşım Desteğine Kimler Başvurabilir, Şartları Nelerdir?

Üniversite okuyan ve şehir dışında olan öğrenciler, eğer dar gelirli bir aileden geliyorsa Üniversite Ulaşım Desteğine başvurarak yol yardım parasını alabilirler. Gerçek ihtiyaç sahiplerinin belirlenmesi ve 2023 yılında bu yardımı alabilmesi için bazı şartları yerine getirilmelidir;

TC vatandaşı olmak
25 yaş altında olan ve üniversitede 4 senelik lisans bölümlerinden birinde okumalıdır.
Ailesinden uzakta üniversite eğitimini bulunduğu şehrin dışında sürdürmelidir.
Ailenin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından sosyal yardım alıyor olması
Ailenin muhtaçlık sınırının altında olması gereklidir.

Bu şartlar sağlandığı takdirde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından sosyal yardım desteği alan ailelerin şehir dışında 4 yıllık üniversite okuyan öğrenciler 2023 yılında bu yardımdan faydalanabilecek. Bu yardım yalnızca yılda iki sefer için alınabilmektedir.

Üniversite Ulaşım Desteği Başvurusunda Hangi Belgeler Olmalıdır?

Sosyal Yardım ve Dayanışma Vakfından sosyal yardım almayan üniversite öğrencileri Üniversite Ulaşım Desteğine başvururken bazı belgelere ihtiyacı olacaktır;

Başvuru sahibi öğrenci ve evdeki bireylere ait TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
İkametgah belgesi (E- Devlet)
Vukuatlı nüfus kayıt örneği (E- Devlet)
Hane bireylerinin mal beyanlarına dair belgeler
SGK onaylı gelir belgesi ya da gelirsizlik belgesi
Muhtarlıktan alınabilen yoksulluk belgesi
Ev kira sözleşmesi
Öğrenci belgesi
Eğer varsa; yoksulluğa neden olan sağlık sorunu belgesi

Üniversite Ulaşım Desteğine Nasıl Başvurulur?

Eğer 4 yıllık lisans eğitimini sürdüren ve 25 yaşının altındaki T.C nüfusunda yer alan birey yoksulluk şartlarını sağlıyorsa öncelikle bir ön başvuru sağlamalıdır. Üniversite yol yardım desteği başvurusu E- Devlet üzerinden gerçekleşmektedir.

E-devlet üzerinden ön başvuru yapmak isteyen öğrenciler;

https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti

linkine tıklamalıdır.

Üniversite Ulaşım Desteği ile yılda iki kez olmak üzere toplamda 3000 TL yol masrafı ve 750 TL gidiş- dönüş ücreti karşılanacak üniversite öğrencisi başvuru için ikametgahınınbulunduğu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvurmalıdır. Ayrıca üniversite öğrencisinin yerine velisi de başvurmak üzere vakfa gidebilir.

Üniversite Ulaşım Desteği Başvuru Sonuçları 2023

Üniversite Ulaşım Desteğine başvuran öğrenciler başvuru sonrası sonuçları;

ALO183 ya da ALO144 Sosyal Destek hatlarını aranarak başvuru detaylarını öğrenilebilir.
E- Devlet üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkine tıklanarak başvuru sonucu görüntülenebilir.
İkametgahı bulunan ve başvuru yapılan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aranabilir veya vakıf ziyaret edilebilir.

Şeklinde öğrenilebilir. Ödemeler yılda iki kez olup belirtilen IBAN numarasına gönderilir. 2023 yılı için toplamda 2’şer kez 1500 tl diğer bir deyişle yılda 3000 TL ve gidiş- dönüş bileti olan 750 TL yol desteğinden yararlanılabilir.

 

 

5/5 - (1 vote)

Yardım Başvuru

Yardımbaşvuru.Net kurucusu ve yardım haberleri editörü. Belediye yardımları, devlet yardımları ve sosyal yardımlar konusunda makale editörü.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu