Sosyal Yardımlar

Valilik Yardım Başvurusu 2023

Valilik Yardımı Nasıl Alınır? Başvurusu Nasıl Yapılır?

Valilik Yardımı Nasıl Alınır? Başvurusu Nasıl Yapılır?Valilik Başvuru Formu, Valilik Gıda Yardımı, Valilik Kömür Yardımı ve tüm detaylardan yazımızdan bilgi sahibi olabilirsiniz.

Valilik Yardımı Nasıl Alınır? Başvurusu Nasıl Yapılır?Ülkemizdeki belediyeler, kaymakamlıklar, dernek ve vakıflar gibi muhtaç ve ihtiyaç sahibi vatandaşlara ayni ve nakdi yardımlar yapan valilikler; 2023 yılında da sosyal yardımları ile ihtiyaç sahibi ailelere destek olmaya devam ediyor. Tüm yardım çalışmalarını sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığıyla yürüten valilikler; para yardımı, giysi yardımı, kömür ve odun yardımı vb. birçok yardımlar yapıyor.

Valilikler Tarafından Yapılan Yardımlar Nelerdir?
Valilik Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?
E-Devlet Valilik Yardım Başvurusu
Valilik Kömür Yardımı Yapıyor Mu?
Valilik Yardım Başvurusu Sorgulama
Valilik Yardım Başvuru Formu
Valilik Yardım Başvurusu Telefon Numarası
Valilik Para Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?
Valilik Gıda Yardımı Başvurusu
Valilik Kira Yardımı Başvurusu
Elektrik Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?
Muhtaç Asker Yakını Maaş Başvurusu Nasıl Yapılır?
Şartlı Eğitim ve Şartlı Sağlık Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?
SED Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?
Valilik Yardım Başvurusu için Gerekli Belgeler Nelerdir?
Valilik Yardımları Kimlere Verilir?

 

Valilikler Tarafından Yapılan Yardımlar Nelerdir?

Valilikler tarafından yapılan başlıca yardımlar aşağıda listeledik;

Nakdi yardımlar
Gıda ve erzak yardımı
Kömür, odun vb. yakacak yardımı
Giysi yardımı
Mobilya ve eşya yardımı
Engelliler için yapılan yardımlar
Muhtaç asker yakınlarına yapılan yardımlar
Muhtaç şehit ve gazi yakınları için yapılan yardımlar
Afetzedeler için yapılan yardımlar
Muhtaç vatandaşlar için kira yardımı
Yoksul ailelerin çocukları için şartlı eğitim ve şartlı sağlık yardımı
Yoksul aile çocukları için SED yardımı
Engellilere engelli maaşı başlanması
Eşi vefat eden kadınlara ve çocuklarına yetim ve öksüz maaşı bağlanması
65 yaş üstü kimsesiz ve gelirsiz vatandaşlara yaşlılık maaşı bağlanması
Muhtaç vatandaşlar için elektrik yardımı
Kimsesiz ve gelirsiz yaşlılara yapılan yardımlar
Kronik hastalar için yapılan yardımlar
Engelli ve bakıma muhtaç yaşlıların yakınlarına engelli yakını maaşı bağlanması
Yoksul ailelerin çocukları için kırtasiye ve eğitim yardımı
Yoksul ailelerin çocukları için burs yardımı
Muhtaç asker ailelerine maaş bağlanması

Yukarıdaki yardımlara başvurmak isteyen vatandaşlar, direk olarak valiliklere gidebilecekleri gibi ikametgahlarınınbulunduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına giderek burada da sosyal yardımlara başvurabiliyorlar. Valilik tarafından yapılan gıda ve erzak yardımı sayesinde ihtiyaç sahipleri temel ihtiyaçlarını karşılayabiliyorlar. Kış aylarında soğuk havalara karşı ailelerin ve çocuklarının korunmasını sağlamak adına yoksul ailelere kömür ve odun yardımı yapan valilikler; evinde sobası olmayan muhtaç vatandaşlara da soba hediye ediyor. Engelli vatandaşlar için sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığıyla tekerlekli sandalye, akülü tekerlekli sandalye, baston, havalı yatak vb. malzemeler dağıtan valilikler; yoksul ailelerin çocuklarına sunduğu kırtasiye yardımı dahilindeailelere bir miktar para yardımı yapıyor. Böylelikle aileler, eğitim ve öğretim dönemi başlangıcında çocuklarının silgi, kalem, defter vb. ihtiyaçlarını kolaylıkla karşılayabiliyorlar. Deprem, yangın, sel vb. doğal afetler yüzünden çalışma gücünü veya işini kaybedenlere kira yardımı, barınma yardımı, gıda ve erzak yardımı gibi yardımlar yapmaktan geri kalmayan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına vatandaşlar acil nakit ihtiyaçlarında da başvurabilirler. Valilikler tarafından yapılan para yardımı, sürekli olabileceği gibi birkaç seferli de olabiliyor. Yapılan yardımların miktarı ve süresi belirlenirken vakıf bütçesi ve başvuru sahibi vatandaşların muhtaçlık durumları göz önünde bulunduruluyor.

 

Valilik Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Valilikler, daha önce de bahsettiğimiz gibi yardımlarını Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile birlikte yani sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığıyla yürütüyor. Bu sebeple de valilik sosyal yardımlarına başvurmayı düşünen muhtaç ya da dar gelirli vatandaşların ikametgahlarınınbulunduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvurmaları gerekiyor. Vatandaşlar, para yardımı, giysi yardımı, mobilya ve eşya yardımı vb. yararlanabilecekleri yardımlarla ilgili olarak detaylı bilgi edinmek istediklerinde ALO183 ya da ALO144 Sosyal destek hatlarından birini arayabilirsiniz.

E-Devlet Valilik Yardım Başvurusu

Valilik yardımlarına başvurular e-devlet üzerinden yapmanız mümkün. E-Devlet valilik yardımı başvuru yapmak için e-devlet üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti bu linke tıklayarak başvuru yapabilirsiniz. Valilik yardım başvurusu ayrıca ikametgah adresinin bulunduğu Kaymakamlık binalarında bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek yapabilirsiniz.

 

Valilik Kömür Yardımı Yapıyor Mu?

Valilik kömür yardımı yapıyor mu sorusunun cevabı; valilik tarafında muhtaç ailelere kömür yardımı ve ısınma desteği yardımı yapılmaktadır. Ayrıca doğalgaz varsa doğalgaz yardımı alma imkanınız bulunmaktadır. Valilik kömür yardımı başvurusunda bulunmak için kimliğiniz ile beraber Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek başvuru formu doldurabilirsiniz. Valilik kömür yardımı ve Valilik doğalgaz yardımı her hangi bir sosyal güvencesi olmayan geliri olmayan kişilere verilmektedir.

Valilik Yardım Başvurusu Sorgulama

İhtiyaç sahibi vatandaşlar, başvurdukları vakıf yardımlarının sonucunu öğrenmek istediklerinde ALO183 veya ALO144 Sosyal Destek hatlarından birini arayabilirsiniz. Vakıfagidebilecekleri gibi vakıfa ait telefon numarasını da arayabilirsiniz. E-devlet üzerinden sosyal yardım başvuru sonucunu görüntülemek isteyen vatandaşların ise https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkini tıklamaları gerekiyor.

Valilik Yardım Başvuru Formu

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına ya da bizzat valilik kurumuna sosyal yardım almak adına giden kişilerin mutlaka doldurmaları gereken başvuru formu ile başvuru sahiplerinin muhtaç olup olmadıklarını tespit etmek ve muhtaçlık seviyelerini ölçmek için doldurulmaktadır. Formda vatandaşların gelir durumu ve kişisel bilgileri sorulmaktadır. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları; başvuru formundaki sorulara verilen yanıtları ve başvuru sahiplerinin belgelerini inceleyip, acil yardıma ihtiyacı olup olmadığını tespit etmektedir. Başvuru formunda vakfı yanıltmaya yönelik cevaplar paylaşan, düzenli ve sigortalı işi olmasına rağmen kendini işsiz gösteren ve yardım alanlar, sonradan yalan beyanlarda bulunduklarının fark edilmesi üzerine cezai yaptırım olarak, aldıkları tüm yardımları geri ödemekle yükümlü oluyorlar. Üstelik vatandaşlardan aldıkları yardımları güncel faizleriyle talep ediliyor. Ödeme yapmayan kişiler hakkında ise yasal dava süreci başlatılıyor.

Valilik Yardım Başvurusu Telefon Numarası

ALO183 veya ALO144 hatlarını aramak suretiyle ön başvurunuzu gerçekleştirebilir, yardımlarla ilgili her konuda detaylı bilgi alabilirsiniz. Alternatif olarak valiliğe ait telefon numarasını arayabilir, yetkililerle iletişime geçebilirsiniz.

Valilik Para Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Düzenli geliri ve sigortalı işi olmayan vatandaşların yanı sıra muhtaçlık sınırının altında yaşamak zorunda olanların yani hane halkı kişi başı aylık ortalama kazancı asgari ücretin 1/3’ünü hiçbir şekilde aşmayanların da başvurabileceği para yardımına başvurmak isteyenlerin sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına bizzat gitmeleri gerekiyor. Vatandaşlar, valilik para yardımına gıda ihtiyaçlarını karşılamak, çocuklarının eğitim giderlerinde kullanmak, kira masraflarını ödemek ya da evlerinin bakım ve tadilatını yaptırmak gibi farklı amaçlarla başvurabiliyorlar. Para yardımı, ihtiyaç sahiplerine tek seferli yapabileceği gibi her ay düzenli bir şekilde de yapılabilir. Yapılan nakdi yardım miktarı; ailedeki kişi sayısına göre değişebiliyor. Örneğin, 2-3 kişilik aileler için aylık 300 TL; 5 ve üstü kişilik aileler için aylık 500 TL yardım yapılmasına karar verilebiliyor.

 

Valilik Gıda Yardımı Başvurusu

Valilik gıda yardımı maddi zorluk çeken muhtaç ailelere yapılan sosyal yardımlardan biridir. Valilik tarafından belirlenmiş dar gelirli ailelere gıda yardımı ve erzak yardımı yapılmaktadır. Ayrıca muhtaç ailelere ramazan ayında erzak kolisi ve gıda kolisi dağıtılmaktadır. Valilik gıda yardımı başvurusu ikametgah adresinizin bulunduğu ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına kimliğiniz ile beraber giderek yapabilirsiniz.

Valilik Kira Yardımı Başvurusu

Birikmiş kira borcu olan ya da aylık kira giderlerini ödemekte zora düşen muhtaç ve işsiz vatandaşların başvurabilecekleri kira yardımı ile muhtaç vatandaşlara yardım ediliyor. Kira desteği almak isteyen vatandaşların ikametgahlarınınbulunduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvurmaları gerekiyor. Vakıflar; ihtiyaç sahiplerinin aylık tüm kira giderlerini ödeyebilecekleri gibi kiranın bir kısmını da ödeyebiliyorlar. Kira desteği birkaç aylığına olabileceği gibi düzenli de olabiliyor. Bu bağlamda vatandaşlara 200-300 TL gibi aylık kira yardımı yapabileceği gibi daha yüksek rakamlarda da yardım ediliyor. Ülkemizde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılmakta olan Kentsel Dönüşüm kira yardımına ise ev ya da işyeri kentsel dönüşüme girmiş olan yani ev ya da işyeri hakkında yıkım ve yeniden inşa kararı verilmiş olan kişiler başvurabilirler.  E-devlet Kentsel Dönüşüm kira desteğine başvurmayı düşünen hak sahibi vatandaşlar https://www.turkiye.gov.tr/csb-kentsel-donusum-kira-yardimi-basvurusu-4621 linki üzerinden başvurularını tamamlayabilirsiniz.

Elektrik Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aylık elektrik borcunu ödemekte zorlanan sigortasız çalışan ve gelirsiz ihtiyaç sahiplerinin yararlanabilecekleri elektrik yardımı sayesinde muhtaç vatandaşlar elektrik faturalarını öderken indirimden yararlanabiliyorlar. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıf kaydı olan işsiz ve gelirsiz vatandaşlar; herhangi bir PTT şubesine gidip, elektrik faturalarını ödemek istediklerinde faturalarını indirimli olarak ödeyebiliyorlar. Elektrik yardımı kapsamında 1-2 kişilik ailelere aylık 75KW, 3 kişilik ailelere 100 KW, 4 kişilik ailelere 125 KW, 5 ve üstü kişilik ailelere ise 150 KW için indirim yapılıyor. Muhtaç ve işsiz vatandaşların yanı sıra muhtaçlık sınırının altında yaşayan kişiler de elektrik yardımı alabiliyorlar.

Muhtaç Asker Yakını Maaş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ülkemizde muhtaç yani gelirsiz ve işsiz er ya da erbaşların ailelerine yani eşlerine bağlanan muhtaç asker yakını maaş başvurusu da sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığıyla yapılıyor. Muhtaç asker yakınlarına en fazla 12 ay için maaş bağlanabiliyor. Muhtaç asker yakını maaşı dahilindeasker eşlerine maksimum 12 ay için aylık 400 TL ödeniyor. Ödemeler, iki ayda bir yani 800 TL şeklinde yapılıyor. Askerlik görevini yapmakta olan muhtaç er ya da erbaşlara ise askerlikleri boyunca her ay 300 TL yardım parası ödeniyor.

Şartlı Eğitim ve Şartlı Sağlık Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hanesinde herhangi bir sigortalı çalışan bulunmayan yoksul ailelerin çocukları için yapılan şartlı eğitim ve şartlı sağlık yardımlarına başvurmak isteyen annelerin de ikametgahlarınınbulunduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gitmeleri gerekiyor. Şartlı sağlık yardımına 0-6 yaş aralığında çocuğu olan anneler, başvurabiliyorlar. Başvurusu kabul edilen annelerin PTT hesaplarına her bir çocukları için aylık 45 TL yatırılıyor. Yatırılan bu para karşılığında annenin çocuğunu sağlık kontrollerine düzenli bir şekilde götürmesi çocuğunun aşılarını eksiksiz yaptırması talep ediliyor. Şartlı eğitim yardımı dahilinde ise başvurusu kabul edilen annenin PTT hesabına ilköğretim ve ortaöğretim gören öğrenci çocukları için aylık bir miktar yardım parası yatırılıyor. Şartlı eğitim yardımı dahilin de ilköğretime giden kız öğrenciler için aylık 50, erkek öğrenciler için aylık 45; ortaöğretime giden kız öğrenciler için aylık 75, erkek öğrenciler için aylık 55 TL ödeme yapılıyor.

SED Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hanesinde sigortalı çalışan olmayan annelerin başvurabileceği bir diğer yardım olan SED yardımı, fakir ailelerin çocukları için yapılıyor. Bu yardım, genellikle hakkında bakım tedbir kararı alınmış ve sosyal hizmet kurumlarında yaşayan ancak SED yardımı ile desteklendikleri takdirde ailesi veya yakınları tarafından bakılabilecek durumda olan çocuklar için yapılıyor. SED yardımı uzun süreli olabileceği gibi birkaç seferli de olabiliyor. SED yardımı kapsamında annenin PTT hesabına yatırılan yardım parası; ailenin muhtaçlık durumuna göre de değişebiliyor. SED yardımı dahilinde ekonomik destek almak isteyen annelerin de sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvurmaları gerekiyor.

Valilik Yardım Başvurusu için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Valilik yardım başvurusu esnasında kişiden talep edilen en önemli belgeleri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz;

TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
Aileye ait vukuatlı nüfus kayıt örneği
İkametgah belgesi
Muhtarlıktan alınabilen fakirlik belgesi
Aile bireylerine ait gelir belgesi
İşsiz bireylerin SGK’dan almaları gereken ve işsiz olduklarını gösteren belge
Mal Beyanına ilişkin belgeler

İşsiz ve gelirsiz olmalarına rağmen üzerlerine kayıtlı gayrimenkulü ya da değerli menkulü olan vatandaşların başvuruları kabul edilmiyor. Başvuru sahiplerinden yukarıda listelediğimiz evraklara ek olarak özel durumlarını gösteren başka evraklarda istenmektedir. Engelli maaşına başvuran ihtiyaç sahiplerinin çalışamayacaklarını gösteren 2023 engelli raporu, kronik hastaların ise tam teşekküllü bir hastaneden alabilecekleri sağlık kurulu raporunu teslim etmeleri gerekiyor. Çocukları için şartlı eğitim, şartlı sağlık, SED, kırtasiye, eğitim yardımı gibi yardımlara başvuracak olan vatandaşlardan çocuklarına dair öğrenci belgesi istenmektedir. Yardım başvurusu yaparken teslim etmeniz gereken belgeleri detaylı bir şekilde öğrenebilmek için ALO183 ve ALO144 sosyal destek hatlarını arayabilir veya sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına bizzat gidebilirsiniz.

Valilik Yardımları Kimlere Verilir?

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma yardımlarından kimlerin yararlanabileceği başvurulan yardım türüne göre değişiklik gösterebiliyor. Örneğin; şartlı eğitim, şartlı sağlık ve SED yardımları hanesinde sigortalı çalışan bulunmayan kişilere verilir. Para yardımı, gıda ve erzak yardımı, giysi yardımı gibi yardımlara ise muhtaçlık sınırının altında yaşayanlar yani hane halkı kişi başı aylık ortalama kazancı asgari ücretin1/3’üne ya da daha altında bir rakama denk gelenler başvurabilir. Engelli maaşına en az %40 engel oranına sahip olan kişiler, dul ve yetim maaşına ise sigortalı çalışan eşi vefat eden dul kadınlar başvurabiliyor. 65 yaş aylığı olarak da adlandırılan yaşlılık maaşı ise gelirsiz ve kimsesiz 65 yaş üstü yaşlılara bağlanıyor. Sosyal yardımlara eşi vefat eden ya da eşinden ayrılan dul kadınlar, işsiz ve gelirsiz engelliler, afetzedeler, muhtaç asker, şehir ve gazi yakınları da başvurabilir. Kısacası sosyal yardımlara ihtiyaç sahibi işsizler, dar gelirli ve yoksul vatandaşlar, kimsesiz ve düşkünler yani toplumun asgari ihtiyaçlarını dahi karşılayamayan ve geçinmekte zorlanan ihtiyaç sahibi vatandaşlar başvuru yapabilir.

 

Oy Verin !

Yardım Başvuru

Yardımbaşvuru.Net kurucusu ve yardım haberleri editörü. Belediye yardımları, devlet yardımları ve sosyal yardımlar konusunda makale editörü.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu