Sosyal YardımlarYardım Haberleri

Valilikten Yapılan Yardım Çeşitleri Nelerdir? Valilik Yardımları 2022-2023

Yoksul, ihtiyaç sahibi dar gelirli ve muhtaç vatandaşlara gıda ve erzak yardımı, para yardımı, kira yardımı gibi pekçok yardımlar yapmakta olan valilikler; tüm yardımlarını sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığı ile ihtiyaç sahiplerine ulaştırmaları ile bilinmektedir.

Valilik yardımları ile ilgili olarak yararlanmak isteyen ihtiyaç sahibi vatandaşlar, şahsen valiliklere gitmek suretiyle, yetkili kişilerle görüşebilecekleri üzere mevcut ikametgahlarının bulunduğu yerde olması ile, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına da başvuruda bulunabilirler. Özellikle pandemi süresi boyunca yoksul mahallerde yaşamakta olan ailelere gıda ve erzak kolileri dağıtmakta olan valilikler; nakit paraya sıkışmakta olan muhtaç kişilere de yardımcı olmaktadır. 

Valilik Tarafından Yapılan Yardımlar Hangileridir ?

Valilik tarafından yapılmakta olan en önemli yardımlar ise :

 • Para yardımı yapılmaktadır.
 • Kira yardımı yapılmaktadır.
 • Gıda ve erzak yardımı yapılmaktadır.
 • Kömür, odun vb. yakacak yardımları yapılmaktadır.
 • Engelliler ve kronik hastalar için yapılan yardımlar yapılmaktadır.
 • Öğrenciler için kırtasiye yardımı yapılmaktadır.
 • Öğrenciler için burs yardımı yapılmaktadır.
 • Giysi yardımı yapılmaktadır.
 • Mobilya ve eşya yardımı yapılmaktadır.
 • Gelirsiz ve kimsesiz yaşlılar için yapılan yardımlar yapılmaktadır.
 • Afetzedeler için yapılan yardımlar yapılmaktadır.
 • Gelirsiz ve kimsesiz dul kadınlar için yapılan yardımlar yapılmaktadır.
 • Muhtaç asker, şehit ve gazi yakınlarına yapılan yardımlar yapılmaktadır.
 • Yoksul ailelerin yeni doğan bebekleri için yapılan yardımlar yapılmaktadır.
 • Bayram harçlığı dağıtımı yapılmaktadır.
 • Çocuklar için şartlı eğitim ve şartlı sağlık yardımları yapılmaktadır.
 • Çocuklar için SED yardımı yapılmaktadır.  Öğrencilere Nakit Para Yardımı 2022-2023
 • Öksüz, yetim ve asker çocuğu maaşı yardımı yapılmaktadır.
 • Engelli aylığı yardımı yapılmaktadır.
 • Engelli yakını aylığı yardımı yapılmaktadır.
 • Muhtaç asker aylığı yardımı yapılmaktadır.
 • Dul maaşı yapılmaktadır.
 • Yaşlılık aylığı yardımı yapılmaktadır.

Valilik Yardımları Nelerdir ? 

Valilikler; sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığı ile muhtaç olan vatandaşlara gıda ve erzak yardımı, para yardımı başta gelmek üzere birçok yardımlar sunmaktadırlar.

Kimsesiz, sahipsiz ve gelirsiz vatandaşlar üzerine aşevleri aracılığı ile bu vatandaşlara her gün sıcak ev yemekleri dağıtmakta olan valilikler; acil nakit para ihtiyacı bulunan muhtaçlara ise bir miktar para dağıtması ile bilinmektedir.

Valilik kurumu tarafından yoksul vatandaşlar için gerçekleştirilen nakdi yardımlar, kurumun bütçesine ve ihtiyaç sahiplerinin muhtaçlık durumlarına göre değişkenlik göstermektedir. 

Özellikle Ramazan aylarında ve bayramlarda ise fakir mahallere gıda ve erzak içeren koliler dağıtmak suretiyle, muhtaçların yüzünü güldürmekte olan valilikler; yoksul ailelerin çocuklarına da burs bağlayabilme olanağına sahiptir.

Fakir ailelerin çocukları adına kırtasiye yardımını da sunmakta olan valilikler; çocuklar için kalem, kitap, defter, silgi gibi temel malzemeler dağıtması ile bilinmektedir.

Giysi yardımları sayesinde, muhtaç ailelerin ve çocuklarının giyinme ihtiyaçlarını karşılamakta olan valiliklere yoksul kişiler ; kira yardımı almak adına da başvuruda bulunabilirler. Ülkemizde kaymakamlıkların ve belediyelerin yanında valilikler olarak muhtaç ve dar gelirli vatandaşlar için kira giderlerini karşılayabilmeleri ile ilgili olarak yardımcı olmaktadır. 

Kasım ve Aralık aylarında ise muhtaç aileler adına  yakacak yardımı yapmak konusunda da geri kalmayan valilikler; ihtiyaç sahiplerine odun ve kömür dağıtımı gerçekleştirmektedir. Hatta evinde kömür sobası bulunmayan vatandaşlara ikinci el soba da dağıtabilmesi mümkündür.

Temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanmakta olan kimsesiz ve sahipsiz yaşlıları unutmamış olan valilikler; il sınırlarında ikamet etmekte bulunan yaşlıların sağlık kontrollerini gerçekleştirmek amacı ile onların evlerine sağlık personelleri göndermektedirler. Bu sayede özellikle pandemi sürecinde olmak üzere, korona virüs tehdidine karşın yaşlıları korumuş olmaktadır. Mevcut evinin tadilat, tamirat ve onarım ihtiyacı bulunan muhtaç vatandaşlar, valiliklerden destek alabilme konusunda gerekli olanağa sahiptirler. Sunulan destek anlamında valilikler tarafından görevlendirilmek üzere ustalar, muhtaç vatandaşların ev tamirat, bakım, çatı onarım gibi ihtiyaçlarını tamamen ücretsiz bir şekilde karşılayabilmektedirler.

Engelli vatandaşlar için; valiliklere başvurarak, engelliler adına gerekli olan tekerlekli sandalye, akülü tekerlekli sandalye, baston, havalı yatak gibi tüm ihtiyaçları için de maddi yardım alabilmeleri söz konusudur. Kısacası gelir seviyesi düşük olan vatandaşlar ve muhtaçlık sınırının altında yaşam mücadelesi vermek zorunda kalmış ihtiyaç sahibi vatandaşlar; valilik kurumuna da sosyal yardım almak üzere başvuruda bulunabilirler.

Valilik Para Yardımı Ne Kadardır?

Valilik tarafından acil para ihtiyacı bulunan işsiz ve muhtaç vatandaşlara yapılmakta olan para yardımının ne kadar olacağına dair başvurulan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfının bütçesine göre değişkenlik göstermektedir.

Bu anlamda yardımlar, tek seferli veya uzun süreli olabilmek üzere ayrılmaktadır.

Para yardımı; kişinin kira giderlerini karşılaması, ailesi için gıda ve erzak alması veya çocuklarının kırtasiye masraflarında kullanılması gibi farklı nedenler için yapılabiliyor.

Valilik para yardımı miktarı ise, söz konusu olan ailedeki kişi sayısına göre de farklı olabilmektedir.

Bir ya da iki kişilik aileler adına aylık 300-400 TL yardım yapılması söz konusu iken, 5 ve daha üstü sayıda bulunan aileler adına aylık olarak gerçekleştirilen yardım miktarı 700-800 TL olarak daha yüksek rakamlarda olabilmektedir.

valilik yardim basvurusu nasil yapilir 1 - Valilikten Yapılan Yardım Çeşitleri Nelerdir? Valilik Yardımları 2022-2023

Valilik Yardım Başvurusu Nasıl Yapılmalıdır ?

Valilikler tarafından yapılmakta olan sosyal yardımlara başvurmak isteyen  ihtiyaç sahibi vatandaşların şahsen valilik binasına giderek, yetkili kişilerle görüşmeleri gerekmektedir. İhtiyaç sahibi Vatandaşlar, valiliğe ait olarak bulunan telefon numarasını aramak suretiyle, yararlanabilecekleri sosyal yardımlarla alakalı olarak detaylı bilgi edinebilmeleri söz konusudur.

Gerçekleştirilen başvurular, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları vesilesiyle de  gerçekleştirilmektedir. Bu aşamada ihtiyaç sahipleri olan vatandaşların mevcutta bulunan ikametgahlarının bulunduğu yerde yer alan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek, burada başvuru formu doldurmaları gerekmektedir.

Ülkemizde söz konusu olan valilikler ve kaymakamlıklar; Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı işbirliği sayesinde yardımlarını gerçekleştirebilmektedirler.

Valilik Yardım Başvuru Formu Doldurma

İhtiyaç sahibi vatandaşlar, valilik yardımları dahilinde sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığı ile başvuruda bulundukları vatandaşların vakıfta mutlaka başvuru formu doldurmaları gerekmektedir. Söz konusu olan bu formlarda başvuran muhtaç kişilerin gelir, gider ve kazançlarını tespit etmek amacı ile  hazırlanmış bazı sorular bulunması söz konusudur. İhtiyaç sahibi olan vatandaşların mesleki bilgilerine, hanede bakmakla yükümlü oldukları kişi sayılarına, ailede mevcut olarak çalışan kişi sayılarına ait olarak, bu sorular ile kişilerin muhtaç olup olmadıkları tespit edilebilmektedir.

Vakıftan sosyal yardım almak isteyen ihtiyaç sahibi kişilerin, formdaki sorulara doğru yanıtlar vermeleri, oldukça önem arz etmektedir. Bu konuda özellikle uyarmak isteriz.

Kimsesiz ve muhtaç olmamalarına karşın kendilerini yoksul ve gelirsiz gösteren ve valiliklerden para yardımı gibi mevcut yardımlar alan kişiler ile ilgili olarak, sonradan durumun fark edilmesi durumunda aldıkları tüm yardımları faizleriyle ödemekle yükümlü sayılmaktadırlar. Ödeme yapmamaları durumunda ise söz konusu olan kişiler hakkında dava açılabilmesi söz konusudur.

Ülkemizde valilik kurumunun yardımlarına direk olarak başvurmak isteyen ihtiyaç sahibi kişilerin ise şahsen valiliğe gitmeleri gerekmektedir.

Fakat valilikler; genellikle ciddi anlamda muhtaç ve kimsesiz vatandaşların başvurularını değerlendirmeye almaktadırlar. Bu sebeple de yardım başvurularının kısa süre içerisinde sonuçlanmasını isteyen vatandaşlara dair sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvurmalarını önermekteyiz.

5/5 - (2 votes)

Yardım Habercisi

Devlet yardımları, belediye yardımları ve yardım yapan dernekler hakkında zengin makale ve haber paylaşımları yapıyorum...

İlgili Makaleler

13 Yorum

 1. Yardım Habercisi teşekkür ederim yazınız için Valilikten Yapılan Yardım Çeşitleri Nelerdir? Valilik Yardımları 2022-2023 konusunda tüm aradığım cevapları buldum.

 2. Yardım Habercisi teşekkür ederim yazınız için Valilikten Yapılan Yardım Çeşitleri Nelerdir? Valilik Yardımları 2022-2023 konusunda tüm aradığım cevapları buldum.

 3. Kolay gelsin. Amasya Belediyesi evde hasta bakım hizmetleri iletişim numarası verebilir misiniz.

 4. Sosyal Yardımlar araştırırken konunuzu gördüm Karabük Belediyesi yardımları için bilgi bekliyorum

 5. Merhaba ismim EDA Valilikten Yapılan Yardım Çeşitleri Nelerdir? Valilik Yardımları 2022-2023 konusunda detaylı bilgi istiyorum. Bir de eğer mümkünse Sivas merkez belediye tarafından yapılan yardımları konusunda bilgi verebilirseniz çok sevinirim.

 6. Çocuklarım için yardım talep ediyorum. Nevşehir Belediyesi yardım başvurusu nasıl yapabilirim bana bu konuda yardımcı olabilir misiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu