Devlet Yardımları

Yaşlılık Maaşı Başvuru ve Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Yaşlılık maaşı sorgulama işlemleri ile ilgili olarak, nasıl yapılır öğrenmeden hemen önce yaşlılık maaşı nedir ona bir bakmak gerekirse; 65 Yaşlılık maaşı 2022 veya diğer ismi ile 2022 yılına ait olan 65 yaş yaşlılık aylığı belirli bir yaşın üzerine gelmesi ile birlikte herhangi bir sosyal güvencesi bulunmayan kişilere devlet tarafından her ay olarak  bağlanan yardım türüne denir. Bu aylık neticesinde, kişiler geçimlerini sağlamakla birlikte ve maddi zorluk yaşamamaktadır. 2022 yılına ait olarak 65 yaş Yaşlılık maaşı nasıl alınmaktadır ve 2021 yılı itibariyle kimler bu maaştan faydalanabilir ile ilgili olarak biraz bahsetmek istemekteyiz. Devlet tarafından verilmekte olan başka bir dulluk maaşı ve engelli maaşı gibi yaşlılık maaşı da ihtiyaç sahibi vatandaşların son derece işine yaramakta olan bir gelir kaynağı olarak bilinmektedir.

Yaşlılık Aylığı Nedir?

Devlet tarafından belirli bir yaşın üzerinde olunması ile birlikte herhangi bir geliri ve güvencesi bulunmayan kişilere verilmekte olan aylığa yaşlılık aylığı denmektedir. Yaşlılık aylığı nedir ve kimler faydalanabilir konularından bahsedecek olursak; Yaşlılık aylığı 2002 yılından bugüne dek 65 yaşının üzerinde bulunan kişilere verilen ödeme olarak bilinmektedir. Bu maaşa 65 yaş aylığı ismi de verilmesi söz konusudur. Maaş ile birlikte 65 yaş üzerinde bulunan kişilere farklı olanaklarda tanınması mümkündür. 

yaslilik maasi alma sartlari 1 - Yaşlılık Maaşı Başvuru ve Sorgulama Nasıl Yapılır ?

65 Yaş Aylığı Şartları Hakkında

Yaşlılık aylığına başvurmak suretiyle aylık olarak gelir elde etmek üzere talebi olan kişilerin bazı şartları yerine getirmesi gerekmektedir. 2022 yılına ait olan 65 yaş yaşlılık maaşı alma şartları ile ilgili olarak ve kişiler bu maaştan nasıl faydalanır kısmından biraz bahsedecek olursak :

65 yaş aylığı almak üzere, gerekli şartlar nedir sorusunun ilk cevabına birlikte bakalım. Adından da anlaşılacağı gibi yaşlılık aylığı adına gereken kişilerin belirli bir yaşın üzerinde olması gerekmektedir. Yaşlılık aylığı ile ilgili olarak yaş şartı 65 olarak bilinmektedir. Bundan dolayı da esasında daha çok 65 yaş aylığı olarak da bilinmesi söz konusudur. En çok merak edilen konu ise yaşlılık maaşı kaç yaşında bağlanır gibi sorusuna cevap verilmesinin ardından ikinci maddeye geçecek olursak:

65 Yaş maaşı başvuru şartları ile ilgili olarak ikincisi ise Yaşlılık aylığına başvurmakta olan kişilerin herhangi bir şekilde, nafaka almaması gerekmektedir. Bunun yanı sıra nafaka maaşı bağlı olmasa dahi hak kazanmış olması konusunda ad yaşlılık aylığı olarak engel teşkil etmesi söz konusudur.

65 yaş üstü maaş alma şartları ile ilgili olarak, arasından üçüncüsü ise kişinin bakım evinde kalmaması olarak ve o tarz yerlerden yardım almıyor olması gerektiğidir.

2828 sayılı Sosyal Hizmetler Kanunu’na göre harçlık almıyor olması gerekmektedir.

Herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan ötürü aylık almamalı ya da gelir elde etmemelidir.

İsteğe bağlı prim ödeyen biri olmaması gerekmektedir.

Sigortalı veya Bağkurlu olmak üzere, herhangi bir yerde çalışmaması gerekir.

Aynı evde yaşadığı bilinen eşi ve kendisinin toplam gelirleri kişi başı olarak 1417 TL altında olmalıdır. Bu rakam 2022 yılı dahilinde belirlenen yaşlılık maaşı muhtaçlık sınırı rakamı olarak bilinmektedir.

Yukarıda belirttiğimiz şartları incelenmesi dahilinde, yaşlılık aylığı ile ilgili olarak başvuru yapıp yapamayacağınıza dair bilgi sahibi olabilirisiniz. Devlet tarafından ödenmekte olan engelli maaşı ve dul maaşı ile ilgili olarak, önemli gelir kaynakları içinde aynı durumda bu tarz şartlar mevcut olmaktadır. Bu tarz olanaklar dahilinde sadece, şartları yerine getiren bireyler faydalanabilmesi mümkündür.

Yaşlılık Maaşı Başvuru Süreci Hakkında

Belirtmiş olduğumuz şartları yerine getiriyor durumda iseniz ve bu maaşı almaya hak kazanan biri olduğunuz söz konusu ise, yaşlılık maaşı başvuru işlemlerini yapmanız gerekmektedir. Bu sürecin nasıl ilerlediği konusunda bilgi vermemiz gerekirse; Öncelikle devlet tarafından verilmekte olan bu tarz maaşlar adına kişilerin il ya da ilçede bulunmakta olan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına gitmesi gerekmektedir. Başvuru sırasında sizlerden istenmekte olan sadece T.C. kimlik kartınız olmaktadır. Kartınız ile birlikte gittiğiniz takdirde, orada size verilmekte olan formu doldurmanız ve teslim etmeniz gerekmektedir. Bu aşamalar dahilinde ise, görevli memurlar size yardımcı olacaklardır. 65 yaş yaşlılık maaşı başvuru formunun doldurulmasının ardından, işlem tamamlanmak üzere süreç devam eder.

65 yas ayligi islemleri - Yaşlılık Maaşı Başvuru ve Sorgulama Nasıl Yapılır ?

2022 Yılına Dair Yaşlılık Maaşı Ne Kadar ?

Devlet tarafından gelir düzeyi yetersiz olarak belirlenen ihtiyaç sahibi vatandaşlara pek çok yardım ve maaş bağlanması söz konusuydu. Yaşlılık aylığı ile ilgili olarak, bunlardan yalnızca bir tanesi olarak bilinir. 65 yaşın üzerinde olarak, gelir düzeyi yetersiz olarak bilinen vatandaşların faydalanmasının mümkün olacağı bu maaş her yıl dahilinde, belirli oranda zamlanması söz konusudur. Asgari geçim komisyonu ile ilgili olarak da, belirlenen bu zamlar ile birlikte her geçen gün zorlaşmakta olan hayat koşullarına daha iyi dayanmaları doğrultusunda olanak sağlanmaktadır. 2022 yaşlılık maaşı ne kadar oldu sorusu bu konuda en çok merak edilen konulardan birisi olması ile bilinmektedir.

Eskiden 3 ayda bir verilmekte olan bu yaşlılık aylığının şuan ki durumda aylık olarak verilmesi maaşı alanlar adına, büyük kolaylık sağlamaktadır. Gelir ve gider dengesini bu şekilde çok daha rahat sağlamakta olan vatandaşlar ise bu durumdan son derece memnun olmaktadırlar. Günümüzde vatandaşlara verilmekte olan yaşlılık maaşı çok yüksek bir rakam olmasa dahi yine de onlar için önemli bir gelir sayılmaktadır. 2022 yılı adına güncel 65 yaş yaşlılık aylığı 1,084,00 TL olarak belirlenmektedir.

Yaşlılık Maaşının Kesilmesine Neden Olan Durumlar Hakkında 

65 yaş aylığı kesilir mi ? Sorusuna gelecek olursak, açıkçası Evet kesilir. 65 Yaşlılık aylığının kesilmesi durumu ile ilgili olarak nadiren yaşanan sorunlardan birisi olarak bilinmektedir. Bu durumun ortaya çıkması ile ilgili genellikle kişilerin gelir durumlarındaki değişiklik ya da farklı sebepler yol açması söz konusudur. 65 yaş yaşlılık aylığım kesildi diyorsanız bu kısmı dikkatli okumanız gerekmektedir. Yaşlılık maaşı neden kesilir sorusuna cevap verecek olursak :

Yaşlılık maaşı alan kişinin vefat etmesi durumunda maaş kesilmektedir. Yakınları ve eşi bu maaşı almaya etmesi mümkün değildir.

Yaşlılık maaşı ile birlikte engelli ya da farklı bir maaş birlikte alınması söz konusu değildir. Kişiler engelli maaşına başvurdukları durumlarda ise yalnızca birini almaya hak kazanmaktadırlar.

10 ay boyunca aylığını çekmeye gitmeden kişilerin yaşlılık aylığı kesilmesi söz konusudur.

Yaşadığı evde gelir düzeyinde yaşamakta olan artış ise kişiye bağlanan yaşlılık aylığının yine kesilmesine neden olmaktadır.

65 yaş aylığı kesilmesi sebepleri arasında sonuncusu ise kişinin SSK’lı olarak çalışılması ya da sigorta girişinin yapılması olarak sayılmaktadır.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz durumların yaşanmaması ile ilgili, olarak da kişilerin aylıklarında herhangi bir kesilme yaşanmaz ve kişiler vefat edinceye dek aynı şekilde aylık almaya devam etmektedirler. Ödemeler her ayın ilk haftasında gerçekleştirilmektedir. Bulundukları bölgede yer alması ile bilinen PTT’ler aracılığı ile aylıklarını alabilmeleri söz konusudur.

Yaşlılık Maaşı Sorgulama Hakkında

65 yaş yaşlılık aylığı başvuru sonrasında ise yaşlılık maaşım bağlandı mı diye merak eden ihtiyaç sahibi vatandaşlar PTT 65 yaş maaşı sorgulama işlemleri nasıl yapılır diye merak etmek üzere fikir edinmek üzere merak içerisindedirler. 65 yaş maaş sorgulama işlemleri için kullanılan yöntemler ise:

1-E-Devlet: 65 yaş aylığı sorgulama e devlet üzerinden kolayca sağlanmaktadır. 65 yaş aylığı bağlandı mı diye merak ediyorsanız gerekli web sitesini tıklayarak ilgili alana ulaşabilir ve detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. 65 yaş maaşı sorgulaması ile ilgili olarak ise e-Devlet üzerinden kolaylıkla yapılabilmesi mümkündür.

2-Telefon İle Sorgulama : Yaşlılık maaşı sorgulama telefon numarası kullanılarak da yapılmaktadır. Bunun için ise aile bakanlığının ALO 144 sosyal yardım hattını arayabilir ve detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

4/5 - (1 vote)

Yardım Habercisi

Devlet yardımları, belediye yardımları ve yardım yapan dernekler hakkında zengin makale ve haber paylaşımları yapıyorum...

İlgili Makaleler

17 Yorum

 1. Kolay gelsin. Iğdır Belediyesi evde hasta bakım hizmetleri iletişim numarası verebilir misiniz.

 2. Çocuklarım için yardım talep ediyorum. Kırşehir Belediyesi yardım başvurusu nasıl yapabilirim bana bu konuda yardımcı olabilir misiniz.

 3. Kolay gelsin yazılarınızı takip ediyorum Diyarbakır Belediyesi erzak yardımı konusunda destek olabilir misiniz.

 4. Yaşlılık Maaşı Başvuru ve Sorgulama Nasıl Yapılır ? Konusundaki bilgileriniz için teşekkürler. Bu konuda çok bilgilendim.

 5. Yardım Habercisi teşekkür ederim yazınız için Yaşlılık Maaşı Başvuru ve Sorgulama Nasıl Yapılır ? konusunda tüm aradığım cevapları buldum.

 6. Mardin Belediyesi tarafından aldığım yardım kartıma her ay para yatıyordu. Bu ay yardım paramın kesildiğini öğrendim bu konuda nereye başvuru yapılabilir. Teşekkür ederim.

 7. Merhaba ismim OĞUZ Yaşlılık Maaşı Başvuru ve Sorgulama Nasıl Yapılır ? konusunda detaylı bilgi istiyorum. Bir de eğer mümkünse Kilis merkez belediye tarafından yapılan yardımları konusunda bilgi verebilirseniz çok sevinirim.

 8. Çocuklarım için yardım talep ediyorum. İstanbul Belediyesi yardım başvurusu nasıl yapabilirim bana bu konuda yardımcı olabilir misiniz.

 9. Yardım Habercisi teşekkürler. Yaşlılık Maaşı Başvuru ve Sorgulama Nasıl Yapılır ? konusunda gerekli ve detaylı bilgi aldım.

 10. Manisa merkezden ben ÖZGÜR SİNAN. Slm bu web sitesi vallaha billaha mükemmel, face de paylaştım 30-06-2022 18:04:15

 11. Devlet Yardımları araştırırken konunuzu gördüm Sivas Belediyesi yardımları için bilgi bekliyorum

 12. Devlet Yardımları araştırırken konunuzu gördüm Erzincan Belediyesi yardımları için bilgi bekliyorum

 13. Kolay gelsin. Site çok işimize yaradı ben de bir şey sormak istiyorum. Yalova Belediyesi süt yardımı yapıyor mu acaba eğer yapıyorsa süt yardımı için nereye başvuru yapmamız gerekiyor.

 14. Tekirdağ merkezden ben MERİÇ. Slm paylaşımın inan ki iyi, face de paylaştım 21-08-2022 12:04:03

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu