Belediye YardımlarıSosyal Yardımlar

Zeytinburnu Belediyesi Yardım Başvurusu 2023 – 2024

Zeytinburnu Belediyesi Yardım Başvurusu

Zeytinburnu Belediyesi Yardım Başvurusu

Zeytinburnu Belediyesi, sosyal yardım ve kültürel alanda birçok etkinlikte ilçe sakinleri için yerini aldı. Hanesinde ikamet eden insanlara barınma, sağlık ,eğitim, sosyokültürel. desteği sağlayacağını duyurdu. Zeytinburnu Belediyesi ayrıca hayvan dostlarını unutmayarak veteriner hizmetleri sunmayı da ihmal etmedi. Birçok belediye gibi Zeytinburnu Belediyesi de ekonomik şartların olumsuzluklarından etkilenen vatandaşlara, çeşitli konularda destek sağlama kararı verdi. Bu kapsamda ellerini sıvayan Zeytinburnu Belediyesi başta öğrenciler olmak üzere birçok vatandaşını topluma kazandırmak için çalışmalar yürüttü. Bu yazıda sizlere Zeytinburnu Belediyesi’nin yapacağı yardımları detaylıca ele alıp, kimlerin yararlanabileceğini  ve nasıl yararlanılacağını anlatacağız.

Zeytinburnu Belediyesi’nin Yardımlarından Kimler Yararlanabilir?

Zeytinburnu Belediyesi, ilçe halkı adına çeşitli adımlar atmıştır. Halkın refah seviyesini arttırmak adına çeşitli projeler düzenlemiş ve halkı biraz olsun rahatlatmayı amaçlamıştır. Birçok alanda halkın özellikle gençlerin yanında yer alan belediye, başlatılan birçok proje ile halkın ihtiyaçları doğrultusunda çalışmalar ile geleceğe yön vermektedir. Geleceğin gençlerin elinde olduğu düşüncesi ile yola çıkmıştır.

 • Gıda yardımına ihtiyacı olan kişiler
 • Giyim yardımına ihtiyacı olan kişiler
 • Sosyal desteğe ihtiyacı olan kişiler
 • Eğitim desteğine ihtiyacı olan kişiler
 • Toplumdaki engelli bireylerin ihtiyaç duyduğu yardımlar
 • Sosyal Yardımlaşmaya ihtiyacı olan kimseler
 • Hasta ve yaşlı hizmetleri
 • Yeni doğan bebeği olan ailelere bebek arabası yardımı
 • Veterinerlik Hizmetleri
 • Gençlik ve Spor hizmetleri
 • Kadın ve Aile Hizmetleri
 • Cenaze Hizmetleri
 • Gezi
 • Öğrenci Bursu

Gıda Yardımı

Zeytinburnu Belediyesi, ilçe sınırları içerisinde ikamet eden vatandaşlara yapılan sosyal incelemeler sonucunda ihtiyaç sahibi olduğunu belirlediği kişilere belirli aralıklarla gıda yardımları yapmaktadır. Belediye, çölyak hastalığı tespit edilen vatandaşlara yönelik glütensiz gıda desteği sağlamak konusunda da çalışmalar yürütmektedir.

Aş Evi Hizmeti

Zeytinburnu Belediyesi,  ilçe sınırları içindeki  yemek yapabilecek durumda olmayan, yaşlı, engelli durumda bulunan insanların başvurularını inceleyip günlük olarak aşevi dağıtım ekipleri tarafından sıcak yemek dağıtımı yapmaktadır. Haftanın 7 günü 10.30 ve 15.00 saatleri arasında belediye Müdürlüğü’ne bağlı aşevinden tüm vatandaşlarına yönelik çorba ikramı da yapılmaktadır. Aynı zamanda ülke içerisinde vefat eden ilçe sakinlerinin  ailelerine taziyeye gelen yakınlarına  etli pilav, ayran ve helva dağıtımı yapmaktadır.

Eğitim Destekleri

Zeytinburnu Belediyesi, yine ilçe sınırları içerisinde eğitim öğretim gören öğrencilerine Kırtasiye desteği sağlamaktadır . İlkokul öğrencilerine kupon desteği ortaöğretim derecesindeki öğrencilerine ise defter dağıtımı yapmaktadır.

Hasta ve Yaşlı  Hizmetleri

Zeytinburnu  Belediyesi ambulans hizmetine ihtiyaç duyan vatandaşların yakınları, Müdürlüğü başvurarak veya (0212)4131111   numara telefona ulaşarak randevu alabilirler. Hastanın evden hastaneye ve hastaneden eve taşınması sağlanmak amacıyla yürütülen projede hasta sağlığı dikkate alınmıştır. Hastanın kendini tedaviye adamadı amacıyla önündeki engeller belediye yardımları ile ortadan kaldırılmaktadır. Aynı zamanda Zeytinburnu Belediyesi, tıbbi destek yardımı ile ilçe sınırları içerisinde ikamet eden dezavantajlı grupta bulunan vatandaşlarına yönelik  ihtiyaçlar doğrultusunda yapılan incelemeler ile tekerlekli sandalye, hasta yatağı, havalı yatak, hasta bezi gibi tıbbi malzeme desteği de sağlamaktadır.

Veterinerlik Hizmeti

Zeytinburnu Belediyesi, belediyenin toplama ekipleri tarafından usulüne uygun olarak topladığı sokak hayvanlarını ve rehabilite merkezlerine alır. Burada kısırlaştırır, aşılarını yaptırır. müdahale görmüş olduğunu gösterir kulağında küpeler takarak operasyon yaraları kapandıktan sonra kayıt altına alınan hayvanları; geri ortamına bırakır. Zeytinburnu Belediyesi’nin sokak hayvanları için düzenlediği bir başka bir proje ise 27 tonluk atık ekmeklerin hayvan yemlerine dönüştürülmesi oldu bayat ekmek kumbarası projesi ile Tonlarca bayat ekmek hayvan yemine dönüştürüldü.

Gençlik ve Spor Hizmetleri

Zeytinburnu Belediyesi, ilçesinde faaliyet gösteren Amatör Spor Kulüpleri ve sporculara  başarılarının neticesinde meclis kararı ile ödüller dağıtmaktadır. İlçede faaliyet gösteren amatör sporcular ve spor kulüplerine lige katılım ve malzeme desteği sağlamaktadır.

Çanakkale Doğa ve tarihi Aile Kampı

Çanakkale, Zeytinburnu ailelerine ağırlığı ağırlayacak. Zeytinburnu sınırları içerisinde eğitim gören ve başarılı olan öğrenciler yaz tatilinde Çanakkale Doğa ve Tarihi Kampında etkinliklere katılabilecek,3 gece 4 gün sürecek olan tatilden aileler faydalanabilecek. Katılım için gerekli olan şartlar Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, seyahate engel bir durumu olmamak, Zeytinburnu ilçesinde ikamet etmektir. Kamp hakkında daha  detaylı bilgi alabilmek için Zeytinburnu Belediyesi’nden 444 1984 numaralı telefon numarası ile irtibata geçilebilir.

Kıraathane Hizmetleri

Zeytinburnu Belediyesi, ilçesinde bulunan 3 adet millet kıraathanesini kıraathanesinde 43.795 kitap, 35 farklı yayın ve 18.382 aktif kullanıcısı ile hizmet vermektedir. Bu hizmetler arasında ödünç kitap, ücretsiz çorba, içecek ikramı ve ücretsiz internet, fotokopi hizmetleri sunulmaktadır.

Kadın ve Aile Hizmetleri

AKDEM, aile kadın destekleme ve engelliler merkezi olarak da bilinen Akdem Zeytinburnu’nda ikamet eden her yaş grubuna fiziksel sosyal ve psikolojik açıdan eğitim ve danışmanlık hizmetleri sunmaktadır. Hem ailenin hem aile bireylerinin mutlu bir yaşam sürmelerini kolaylaştırmak amacıyla kurulan Akdem, faaliyetlerini sürdürmektedir.

Aile Eğitim ve Danışmanlık Birimi: Zeytinburnu’nda ikamet eden her yaş grubuna danışmanlık eğitimi vermektedir. Birlikte yaşayan sağlıklı ve mutlu aileler için çeşitli çalışmalar yürütmektedir. Özellikle çocuğu ve kadını odak alan bu birim bilinçli bireyler yetiştirmek yönünde çalışmalarıyla bilinir.

Engelliler Koordinasyon Birimi: Zeytinburnu’nda yaşayan doğuştan veya daha sonradan dezavantajlı duruma düşen vatandaşların, engelli bireylere farkındalık oluşturmayı hedeflemektedir.

Sosyal Hizmet Birimi: Dezavantajlı urumda olan bireylere ve ailelerine yönelik sosyal hizmetler sunmayı hedefler. Yaşam kalitesini yükseltmek, refah seviyesini yükseltmek gibi amaçları bulunan birimin temel ihtiyaçlarını karşılanmasına öncelik ve koruyuculuk eder.

Cenaze Hizmetleri

Her belediye gibi Zeytinburnu Belediyesi de  İlçe halkının acı günlerinde işlerini kolaylaştırmak adına çalışmalar yürütmektedir. İlçe sınırları içinde gerçekleşen doğal ölümler için ölüm muayenesi ve ölüm belgesi verilmesi işlemleri belediyenin Sağlık İşleri Müdürlüğü yürütülmektedir. Ölen kişilerin nüfus cüzdanı ve sağlık belgeleri belediye Sağlık İşleri Müdürlüğü’ne verilmelidir. Vefat eden kişilerin doktor tarafından muayene edilmesi sonrası ,ölüm şüpheli değil ise, doktor tarafından ölüm raporu ve gömme izin belgesi verilir. Bu belge ile defin işlemleri mezarlıklar Müdürlüğü’ne başvurularak gerçekleştirilir.

Öğrenci Bursu

Zeytinburnu Belediyesi,(YKS) Yükseköğretim kurumlar sınavında başarılı olan öğrencileri 5000 TL nakit para ödülü vermeyi planladı. Milyonlarca üniversite öğrencisi adayının heyecanla beklediği proje şu şekilde; ilçede yaşayan öğrencilerden 4 yıllık devlet üniversitesi veya tam burslu özel bir üniversiteye yerleşen öğrencilere 5.000 TL Başarı Ödülü verilecek.

Zeytinburnu Belediyesi Yardım Başvuruları Nasıl Yapılır?

Zeytinburnu Belediyesi, kendi internet sitesi olan  https://zeytinburnu.istanbul/   üzerinden birçok yardım ve destek projesine erişim sağlamaktadır. Aynı zamanda belediyenin hizmet binası, kaymakamlık, muhtarlık gibi kurumlarda sosyal yardım başvuru formu doldurarak para,  eğitim, barınma, beslenme gibi insanın temel ihtiyaçları için  yardım başvurusu ve takibi sağlanmaktadır. zbbelediyesi@hs01.kep.tr Mail adresi üzerinden ve  02124131111 iletişim numarası üzerinden bilgi alınabilmektedir. E-devlet üzerinden kişisel bilgileriniz ile çeşitli belediye yardımlarını takip etme hatta İstanbul Büyükşehir Belediyesi yardımlarına da katılabilme imkanı bulun. Beş telsiz Mahallesi. Belediye Caddesi. No:5 Zeytinburnu / İSTANBUL adresine giderek hizmet talebinde bulunabilirsiniz.

Oy Verin !

Yardım Başvuru

Yardımbaşvuru.Net kurucusu ve yardım haberleri editörü. Belediye yardımları, devlet yardımları ve sosyal yardımlar konusunda makale editörü.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu