E-DevletSosyal Yardımlar

Ziraat Bankası & PTT Yardım Parası Sorgulama

Ülkemizde ihtiyaç sahibi ve muhtaç vatandaşlara para yardımı, şartlı eğitim yardımı, şartlı sağlık yardımı gibi bir çok yardımlarda bulunmakta olan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı başta sayılmak üzere belediyeler, kaymakamlıklar, valilikler gibi bilinen ve duyulmuş kurumlar; para yardımlarını çoğunlukla başvurusu onaylanan ihtiyaç sahibi vatandaşların Ziraat Bankası veya PTT hesaplarına yatırmaktadır.

Ziraat Bankası hesabı bulunan vatandaşlar, yatırılan yardım paralarını bankamatiklerden kolaylıkla çekebilmek suretiyle hemen kullanabilmektedirler. Banka hesabı bulunmayan vatandaşlarınsa bizzat Ziraat Bankası şubelerine gitmeleri gerekerek işlemlerine devam etmeleri gerekir.

Ziraat Bankası Yardım Parası Sorgulama Nasıl Yapılır ? 

Ziraat Bankasında hesabı bulunan müşterilerin, hesaplarına sosyal yardım parasının başvurdukları kurum tarafından yatırılıp yatırılmadığını farklı şekillerde öğrenebilmeleri söz konusudur. Ziraat Bankası yardım parası sorgulama yöntemlerini kısaca aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

Mobil Bankacılık Kullanarak Ziraat Bankası Yardım Parası Sorgulaması Hakkında 

Ziraat Bankasında hesabı bulunan müşteriler, mobil bankacılık kullanarak, hesaplarına para yatırılıp yatırılmadığını diledikleri zaman kontrol edebilme özgürlüğüne ve imkanına sahiptirler. Bunun yanı sıra mobil bankacılık; müşterilerine hesaplarına yatırılan tüm paraları 7/24 olmak üzere günün hemen her saatinde görüntüleyebilme imkanı sağlamaktadır. Ziraat Mobil  uygulamasını kullanmıyorsanız; söz konusu olan uygulamayı akıllı telefonlarınıza Google Play Store veya Apple Store üzerinden ücretsiz olarak indirebilir ve kullanabilirsiniz. Ziraat Mobil uygulaması sayesinde eft, havale gibi birçok mevcut işleminizi de kolaylıkla gerçekleştirebilir ve ihtiyacınız olan verilere kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

İnternet Bankacılığı ile Ziraat Bankası Yardım Parası Sorgulaması Hakkında 

Ziraat Bankası müşterileri, hesaplarına yatırılmakta olan tüm paraları ve bu paraların kimler veya hangi kurumlar tarafından yatırıldığını internet bankacılığı kullanarak görüntülenmesini basit bir şekilde sağlayabilmektedirler. Bu doğrultuda TC kimlik no ve şifre bilgileriniz ile sisteme giriş yapmanızın ardından hesabınıza yatırılan paralara ait ayrıntılı bilgi edinebilmeniz söz konusudur. 

Müşteri Hizmetleri ile Ziraat Bankası Yardım Parası Sorgulama Hakkında 

Ziraat Bankası hesabınıza kurumlar tarafından gönderilmekte olan sosyal yardım parası miktarını öğrenmek adına, istediğinizde Müşteri Hizmetlerini aramak suretiyle, müşteri temsilcisine bağlanabilir ve dileğiniz soru ya da bilgi ile ilgili görüşlerinizi kolaylıkla paylaşabilirsiniz. Müşteri temsilcisine bağlanmak üzere, 0 850 222 0 000 numarasını veya 444 00 00 telefon numaralarını arayarak gerekli işlemleriniz hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Tuşlamalar ile zaman kaybetmemek adına, direk olarak müşteri temsilcisine bağlanmak amacı ile yukarıdaki numaralarla iletişim sağlayarak, herhangi birini aramanızın ardından telefonunuzda sırasıyla 1-0-6 tuşlamalarını yapmanız konusunda sizlere detaylıca bilgilendirmek isteriz.

Şubeye Giderek Ziraat Bankası Yardım Parası Sorgulaması Hakkında 

Ziraat Bankası aktif müşterisi değilseniz; yaşadığınız şehirde bulunan Ziraat Bankası şubesine gitmek suretiyle, burada bulunan yetkili kişiler tarafından hesabınıza para yatırılıp yatırılmadığı hakkında detaylıca bilgi sahibi olabilirsiniz.

ATM’ler üzerinden Ziraat Bankası Yardım Parası Sorgulaması Hakkında

Ziraat Bankası hesabınız ile ilgili olarak mümkünse, ATM’lerden de hesabınızdaki para miktarını kontrol ederek, yatırılan paranın hangi kurum tarafından olduğunu görebilmeniz anlamında bir fırsat söz konusudur. 

Ziraat Bankasına Yardım Parası Yatıran Kurumlar 

Belediyeler, kaymakamlıklar, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı başı çekmekle birlikte birçok kurum, mevcut sosyal yardım ödemelerini başvurusu onaylanmış olan kişilerin Ziraat Bankası hesabına yatırarak gerçekleştirmektedir. Bunun yanı sıra ilk ödemeler, söz konusu olan kişinin Ziraat Bankası hesabına, sonraki ödemeler ise PTT hesabına yatırılabilir durumdadır. Bazı yardımlar ise ihtiyaç sahibi vatandaşların direk olarak PTT hesabına yatırılmaktadır. Bu aşamada ise kişinin hangi sosyal yardım parasını alacağı konusunda belirleyici bir unsur olmaktadır. Bazı yardımların kişinin Ziraat Bankası hesabına yatırılması söz konusu iken kimi yardımlar da PTT hesabına yatırılmaktadır. Başvurduğunuz sosyal yardım parasının PTT mi yoksa Ziraat Bankası hesabınıza mı yatırılacağı konusuna gelecek olursak, öncelikle başvuruda bulunduğunuz kurum üzerinden bilgi almanız söz konusudur.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen yardım ödemelerinin hangi hesabınıza yatırılacağı konusunda bilgi sahibi olabilmek için ALO183 veya ALO144 Sosyal Destek hatlarını arayabilir ve detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Belediye sosyal yardım parasının yatırılacağı hesaba ve paranın ne zaman yatırılacağına ait olarak bilgi almak istediğiniz zaman doğrultusunda ALO153 Beyaz Masa hattını arayarak gerekli işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

ptt yardim parasi sorgulama nasil yapilir 1 - Ziraat Bankası & PTT Yardım Parası Sorgulama

PTT Yardım Parası Sorgulaması Hakkında

Daha önce de bahsettiğimiz üzere bazı yardımlar, başvurusu onaylanan kişilerin PTT hesaplarına yatırılmaktadır.

PTT Resmi Sitesi Üzerinden Yardım Parası Sorgulama Hakkında :

İnternet bankacılığı kullanmak suretiyle PTT resmi internet sitesini kullanarak PTT hesabınıza yatırılmakta olan tüm paraları görüntüleyebilmeniz mümkündür.

E-Devlet Üzerinden PTT Yardım Parası Sorgulama Hakkında :

Belediyelerin veya Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın yardımlarına başvurmuş olan kişiler; e-devlet üzerinden yardım parası sorgulama işlemlerini rahatlıkla gerçekleştirebilmektedir. İhtiyaç sahibi vatandaşlar, TC kimlik no ve e-devlet şifre bilgileri ise sisteme giriş yapmak suretiyle, hesaplarına yatırılmış olan kurum ödemelerini görüntüleyebilme olanağına sahiptirler.

PTT Şubelerine Giderek, Yardım Parası Sorgulama Hakkında :

TC kimlik kartınız ile beraber size en yakın PTT şubesine gitmek suretiyle, burada çalışan kişiler vasutasıyla hesabınıza para yatırılıp yatırılmadığını öğrenebilmeniz mümkündür. Söz konusu sorgulama işlemi sadece hak sahibi olan kişi tarafından yapılabileceğinden dolayı giderken yanınızda kimlik kartınızı götürmeyi asla unutmamanız gerekir.

ATM’lerden Yardım Parası Sorgulama Hakkında :

PTT Kart sahibi kişiler, ATM’leri kullanarak da sorgulama yapabilmektedirler. Aynı zamanda hesaplarına gönderilmiş olan yardım parasını istedikleri an çekebilme özgürlüğüne sahiptirler.

PTTBANK ile Yardım Parası Sorgulama Hakkında :

PTTKart müşterileri, Google Play Store veya Apple Store kullanarak, akıllı telefonlarına yüklemeleri mümkün olan PTTBANK mobil uygulaması neticesinde sorgulama yapabilirler. Kısacası Ziraat Bankası yardım parası sorgulama yöntemleri ile ilgili olarak merak edilenler konusunda sizi bilgilendirmeye özen gösterdik.

Bu konuyla ilgili olarak ziraat bankası seçilmesinin sebebi ise güvenilir ve devlet bankası olarak bilindiği için daha kolayca işlem gerçekleştirebilme durumu söz konusu olmasıdır. Muhtaç ya da ihtiyaç sahibi vatandaşlar için oldukça cömert yardımlar söz konusudur. Bu konuda farklı farklı pek çok kurum ve kuruluş bulunmaktadır. Bu kuruluşların ortak noktası ise hepsinin banka üzerinden ihtiyaç sahiplerine gerekli yardımı ulaştırmalarıdır. Ziraat Bankası ise bu anlamda adını duyurarak PTT ile birlikte anılan bir banka olarak ifade edilmektedir. İşlem kolaylıkları, dijital destekleri ve online ulaşılabilirliği göz önünde bulundurulduğunda tercih sebebi olan bir banka özelliğine sahiptir.

Günümüzde pek çok şeyin değişmesi ile birlikte, çağımızda geliştikçe dijital anlamda yardımlar artarak kart vb. gibi imkanlar sağlanmaktadır. Bu sayede muhtaç sahibi kişiler rahatlıkla istedikleri anda bankamatiklerden işlem sağlayarak ihtiyaçlarını giderebilmektedirler. Bu anlamda öncü olan kurum ve kuruluşlar her geçen gün daha da artmaktadır. Yoksul ve yardıma muhtaç vatandaşlara uzatılan yardım eli bu sayede daha kullanışlı olarak işlem sağlamaktadır.

Oy Verin !

Yardım Habercisi

Devlet yardımları, belediye yardımları ve yardım yapan dernekler hakkında zengin makale ve haber paylaşımları yapıyorum...

İlgili Makaleler

4 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu